Komunální volby v Praze 2014: Opencard

Domácí Domácí
26. 9. 2014 11:43
Kritizovaný projekt Opencard je dalším z kostlivců ve skříni pražského magistrátu. Karta Pražana zatím vyšla na více než 1,3 miliardy korun, přičemž kvůli sporům o licence není jistá její budoucnost.
Foto: Jakub Plíhal

Podle prvotních představ měla opencard nabízet až tři desítky funkcí, namísto toho Pražané využívají víceméně jen dvě - tramvajenku a vstup do knihovny. Město sice na jaře zřídilo akciovou společnost, která měla převzít správu celé karty pod sebe, zatím se však nedohodlo s majitelem licencí, firmou EMS (dříve Haguess). Celý projekt tak může skončit fiaskem.

O zakázku se rovněž zajímala (a stále zajímá) protikorupční policie i protimafiánský útvar. Před soudem však zatím stanula pouze pětice bývalých úředníků, obviněni jsou i členové rady včetně nynějšího primátora Tomáše Hudečka.

ANO

Hnutí ANO odpovědi nedodalo, přestože dotazy deníku Aktuálně.cz mělo k dispozici od 5. 9. 2014.

ČSSD

V prvé řadě je nezbytné urychleně jednat a učinit jasné rozhodnutí o budoucím využití opencard, protože liknavost současného vedení stojí Prahu desítky milionů korun a vytváří velmi nestabilní situaci. Prvním krokem je analýza všech možných variant řešení a nabídek a rychlá volba té nejlepší.

Demokraté Jana Kasla

Využitím chytrých technologií a díky chytrým postupům ve správě města je možné většinu problémů vyřešit - mimo jiné nahradit opencard moderní a spravedlivou elektronickou jízdenkou, kde je možno zlevnit jízdné seniorům mimo špičku, platit jen za skutečně projeté kilometry, zahrnout jízdu do ceny lístku na kulturní či sportovní představení i řešit předražování taxi (aplikace typu Liftago atd.), nemluvě o dalších aplikacích v oblasti Smart Governance - chytré správy města.

KSČM

Podle našeho názoru je nutné získat kontrolu nad celým systémem Opencard, který již stál Prahu nesmyslné množství peněz, a poté vypsat nové výběrové řízení na provozovatele karty Pražana. Vše bude velice složité a zřejmě i nákladné, proto i tuto otázku by řešil námi navrhovaný projekt bezplatné městské hromadné dopravy.

Máte právo - trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí

Pokud současná rada problém nevyřeší, počítáme s opuštěním projektu Opencard. Město za něj sice utratilo 1,3 miliardy korun, ale tak to zůstane, ať už se v něm bude pokračovat, nebo ne. Počítáme s výběrovým řízením na novou aplikaci, která zajistí nižší provozní náklady i mnohem širší využití.

ODS

Samotná myšlenka je dobrá, návrat k papírovým kupónům nepodporujeme. Musí dojít k dohodě mezi Prahou a EMS, aby Praha disponovala všemi licencemi k provozu. Odmítáme vyděračské praktiky EMS (dříve Haguess). Na Opencard již inkasovali přes miliardu korun a na oplátku nabídli pouze tramvajenku.

Piráti

Chceme, aby městské organizace používaly otevřený software s možností kopírování bez licenčních omezení, kdykoli to je možné. Město získá kontrolu nad zdrojovým kódem a veřejné zakázky na IT služby otevře více dodavatelům. Město Mnichov od roku 2010 ušetřilo 10 milionů eur díky svobodnému softwaru (příkladem je OpenOffice, Android nebo Firefox). Jsme dobře obeznámeni s kritickou situací kolem opencard. Piráti navrhují, aby Praha pokračovala v provozování opencard svépomocí, vyvinula vlastní software k obsluze karty pod svobodnou licencí a nemusela do budoucna platit výpalné podezřelé společnosti EMS.

Pro Prahu

Praha by měla připravit koncepci takové městské karty, která bude založená na otevřených standardech, bude připravená podchytit  nastupující trendy, ať už jde o bezkontaktní platební karty, NFC v mobilních telefonech, nebo jiné progresivní, pro uživatele přijatelné technologie. A na bázi takovéhoto otevřeného standardu nechť je vybrán renomovaný a zkušený provozovatel systému, který ale bude zcela pod veřejnou kontrolou a nedostane město po pár letech do stejné situace, ve které se nachází dnes.

Svobodní

Systém Opencard byl od počátku špatně koncipován a nevěříme, že to je pouhá náhoda. V možnostech mnoha soukromých firem je zpracovat alternativní řešení za zlomek ceny. Nové řešení na zelené louce by umožňovalo zahrnout do agendy další pražské záležitosti, například zrušení podstatné části parkovacích automatů tím, že se parkovné zaplatí odesláním SMS. Pravděpodobně by to bylo levnější než se pokoušet pokračovat ve stávajícím pokusu.

TOP 09

Byla založena a. s. Opencard, která má za úkol předložit radě města návrh na nový systém. Naší podmínkou je, aby byl skutečně otevřený a bylo možno volně soutěžit dodavatele, aby mohl fungovat na více nosičích a aby byl kompatibilní s ostatními kartovými systémy v ČR. Minimálně do roku 2017 budou oba systémy fungovat vedle sebe, aby všichni měli dostatečně dlouhý čas k možnosti vyměnit si svou kartu za novou.

Úsvit

Původní myšlenka Opencard je multifunkční karta. Pokud se vrátí k této myšlence a nebude to jen plastová jízdenka, ušetří Pražanům spousty dalších karet, které musí mít. Opencard může být parkovací karta, platební karta, vstupenka do divadel a kin, slevová karta. Pokud budou na této kartě navíc zpoplatněné funkce jiných subjektů, začne přinášet peníze zpět do městské pokladny.

Co strany chtějí změnit či zavést v dalších oblastech najdete zde.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy