Komunální volby v Praze 2014: Opencard

Domácí Domácí
26. 9. 2014 11:43
Kritizovaný projekt Opencard je dalším z kostlivců ve skříni pražského magistrátu. Karta Pražana zatím vyšla na více než 1,3 miliardy korun, přičemž kvůli sporům o licence není jistá její budoucnost.
Foto: Jakub Plíhal

Podle prvotních představ měla opencard nabízet až tři desítky funkcí, namísto toho Pražané využívají víceméně jen dvě - tramvajenku a vstup do knihovny. Město sice na jaře zřídilo akciovou společnost, která měla převzít správu celé karty pod sebe, zatím se však nedohodlo s majitelem licencí, firmou EMS (dříve Haguess). Celý projekt tak může skončit fiaskem.

O zakázku se rovněž zajímala (a stále zajímá) protikorupční policie i protimafiánský útvar. Před soudem však zatím stanula pouze pětice bývalých úředníků, obviněni jsou i členové rady včetně nynějšího primátora Tomáše Hudečka.

ANO

Hnutí ANO odpovědi nedodalo, přestože dotazy deníku Aktuálně.cz mělo k dispozici od 5. 9. 2014.

ČSSD

V prvé řadě je nezbytné urychleně jednat a učinit jasné rozhodnutí o budoucím využití opencard, protože liknavost současného vedení stojí Prahu desítky milionů korun a vytváří velmi nestabilní situaci. Prvním krokem je analýza všech možných variant řešení a nabídek a rychlá volba té nejlepší.

Demokraté Jana Kasla

Využitím chytrých technologií a díky chytrým postupům ve správě města je možné většinu problémů vyřešit - mimo jiné nahradit opencard moderní a spravedlivou elektronickou jízdenkou, kde je možno zlevnit jízdné seniorům mimo špičku, platit jen za skutečně projeté kilometry, zahrnout jízdu do ceny lístku na kulturní či sportovní představení i řešit předražování taxi (aplikace typu Liftago atd.), nemluvě o dalších aplikacích v oblasti Smart Governance - chytré správy města.

KSČM

Podle našeho názoru je nutné získat kontrolu nad celým systémem Opencard, který již stál Prahu nesmyslné množství peněz, a poté vypsat nové výběrové řízení na provozovatele karty Pražana. Vše bude velice složité a zřejmě i nákladné, proto i tuto otázku by řešil námi navrhovaný projekt bezplatné městské hromadné dopravy.

Máte právo - trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí

Pokud současná rada problém nevyřeší, počítáme s opuštěním projektu Opencard. Město za něj sice utratilo 1,3 miliardy korun, ale tak to zůstane, ať už se v něm bude pokračovat, nebo ne. Počítáme s výběrovým řízením na novou aplikaci, která zajistí nižší provozní náklady i mnohem širší využití.

ODS

Samotná myšlenka je dobrá, návrat k papírovým kupónům nepodporujeme. Musí dojít k dohodě mezi Prahou a EMS, aby Praha disponovala všemi licencemi k provozu. Odmítáme vyděračské praktiky EMS (dříve Haguess). Na Opencard již inkasovali přes miliardu korun a na oplátku nabídli pouze tramvajenku.

Piráti

Chceme, aby městské organizace používaly otevřený software s možností kopírování bez licenčních omezení, kdykoli to je možné. Město získá kontrolu nad zdrojovým kódem a veřejné zakázky na IT služby otevře více dodavatelům. Město Mnichov od roku 2010 ušetřilo 10 milionů eur díky svobodnému softwaru (příkladem je OpenOffice, Android nebo Firefox). Jsme dobře obeznámeni s kritickou situací kolem opencard. Piráti navrhují, aby Praha pokračovala v provozování opencard svépomocí, vyvinula vlastní software k obsluze karty pod svobodnou licencí a nemusela do budoucna platit výpalné podezřelé společnosti EMS.

Pro Prahu

Praha by měla připravit koncepci takové městské karty, která bude založená na otevřených standardech, bude připravená podchytit  nastupující trendy, ať už jde o bezkontaktní platební karty, NFC v mobilních telefonech, nebo jiné progresivní, pro uživatele přijatelné technologie. A na bázi takovéhoto otevřeného standardu nechť je vybrán renomovaný a zkušený provozovatel systému, který ale bude zcela pod veřejnou kontrolou a nedostane město po pár letech do stejné situace, ve které se nachází dnes.

Svobodní

Systém Opencard byl od počátku špatně koncipován a nevěříme, že to je pouhá náhoda. V možnostech mnoha soukromých firem je zpracovat alternativní řešení za zlomek ceny. Nové řešení na zelené louce by umožňovalo zahrnout do agendy další pražské záležitosti, například zrušení podstatné části parkovacích automatů tím, že se parkovné zaplatí odesláním SMS. Pravděpodobně by to bylo levnější než se pokoušet pokračovat ve stávajícím pokusu.

TOP 09

Byla založena a. s. Opencard, která má za úkol předložit radě města návrh na nový systém. Naší podmínkou je, aby byl skutečně otevřený a bylo možno volně soutěžit dodavatele, aby mohl fungovat na více nosičích a aby byl kompatibilní s ostatními kartovými systémy v ČR. Minimálně do roku 2017 budou oba systémy fungovat vedle sebe, aby všichni měli dostatečně dlouhý čas k možnosti vyměnit si svou kartu za novou.

Úsvit

Původní myšlenka Opencard je multifunkční karta. Pokud se vrátí k této myšlence a nebude to jen plastová jízdenka, ušetří Pražanům spousty dalších karet, které musí mít. Opencard může být parkovací karta, platební karta, vstupenka do divadel a kin, slevová karta. Pokud budou na této kartě navíc zpoplatněné funkce jiných subjektů, začne přinášet peníze zpět do městské pokladny.

Co strany chtějí změnit či zavést v dalších oblastech najdete zde.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy