Komunální volby v Praze 2014: Metro

Domácí Domácí
26. 9. 2014 10:42
Začátkem příštího dubna se otevřou čtyři nové stanice linky metra A, díky kterým budou moci Pražané dojet až do Motola. Prodloužení trasy A přišlo město na více než 20 miliard.
Foto: Jakub Plíhal

Další miliardy potom chce město vydat v následujících letech na stavbu čtvrté linky D. Ta by měla umožnit rychlou dopravu do centra obyvatelům Krče, Libuše a Písnice. Všechny strany sice stavbu nové trasy považují za prioritu, shodují se však, že by na ni měly být čerpány i evropské dotace.

ANO

Hnutí ANO odpovědi nedodalo, přestože dotazy deníku Aktuálně.cz mělo k dispozici od 5. 9. 2014.

ČSSD

Vylepšování a rozšiřování městské hromadné dopravy je jedním z témat, kterým se budeme bezpochyby plně věnovat, a vybudování nové linky metra D je součástí našich plánů. Je nejvyšší čas zásadně zlepšit současnou problematickou dopravu, 180 000 Pražanů si rychlejší spojení do centra jednoznačně zaslouží. Předpokládá se nutnost investice ve výši desítek miliard, proto musí být stavba takového rozsahu financována z více zdrojů s důrazem na využití peněz z evropských fondů.

Demokraté Jana Kasla

V souladu s původním strategickým plánem i dopravní koncepcí podporujeme stavbu samostatné linky metra D z Písnice na přestup ve stanici Pankrác, s okamžitým pokračováním stavby do stanice Náměstí Míru, ale bez dlouho nepotřebného depa v Písnici, s kapacitními Park & Ride parkovišti zachycujícími osobní auta z regionu. Stavba však musí být spolufinancována z EU fondů větší částkou než jen diskutovaných 5 mld. korun. Na stavbu musí být vypsána mezinárodní soutěž, jejíž podmínkou bude i eventuální zajištění spolufinancování, pro případ dlouhého horizontu vyjednání dotace z fondů EU.

KSČM

Ano, jsme pro budování nové trasy D pražského metra z Písnice na Pankrác v podobě klasického metra a přípravy pokračování jeho trasy k hlavnímu nádraží a na Žižkov. Investice do stavby musí vycházet z celkového posouzení investiční potřebnosti města a peníze je nutné sehnat i jednáním se státem a Evropskou unií.

Máte právo - trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí

Ano, jsme pro výstavbu trasy metra D. Budeme kombinovat státní, obecní i evropské finance. Vlády na Západě běžně podporují výstavbu metra v metropolích.

ODS

Souhlasíme s vybudováním metra D, ovšem ve variantě o 10 mld. levnější, než prosazuje TOP 09. Ze stanice Pankrác povede přes Krčskou nemocnici do zastávky Nové Dvory. Depo Písnice a samotnou stanici můžeme stavět až po důkladných ekonomických propočtech. Rovněž nám přijde nesmyslné stavět z okraje Prahy dovnitř, protože tím výrazně prodlužujete čas výstavby. Naopak, první etapa by byla právě z Pankráce do zastávky Nové Dvory, až po ekonomické analýze bychom zvážili přínos dalších etap metra D. Rovněž bychom se rádi zaměřili na rozvoj vlakového spojení po Praze, což je daleko efektivnější než stavba dalších zastávek pro „krtky“.

Piráti

Jednou z našich priorit je také stavba metra D do Písnice. Vzhledem k vysátí městského rozpočtu na několik let dopředu bude nutné spolufinancování státem nebo EU, případně pokračovat ve financování přes mezinárodní úvěrové instituce.

Pro Prahu

Do 10 let vybudujeme novou trasu metra D z Písnice do stanice Náměstí Míru, a to v její lehké variantě, která je finančně méně náročná než klasické metro. Snížíme tím náklady až o 30 %. Co se týče financování, počítáme s využitím prostředků v rámci Operačního programu Doprava 2014+ a také věříme, že Praha by měla dostatek prostředků za předpokladu, že se nebudou předražovat zakázky a realizovat zbytečné projekty a nákupy jako například akvizice Pražské plynárenské za 6 miliard korun.

Svobodní

Rozšiřování metra by mělo být pražskou prioritou, jakmile splatí své dluhy. Celé metro by mělo tvořit jeden celek. Budování metra by mělo zahrnovat výběrové řízení skutečně otevřené firmám ze zahraničí.

TOP 09

Praha potřebuje rozšíření metra do míst, kde žije hodně lidí. Nová trasa D z náměstí Míru přes Pankrác, Krč a Libuš až do Písnice má platné územní rozhodnutí. Vedeme jednání s EU a státem o financování této linky a stavět chceme již v nastávajícím volebním období. Počítáme s tím, že bude rozšířena z náměstí Míru až na náměstí Republiky. Tím vnikne plnohodnotná linka. Investice musí být vždy takové, aby přinesly co největší prospěch Pražanům, ne zákulisním hráčům jako za našich předchůdců.

Úsvit

Metro D je jednou z priorit, protože bude fungovat pro cca 100 tisíc obyvatel jihozápadní části Prahy. Modřany, Lhotka, Písnice. Řešením je částečně nadzemní varianta, která přinese výrazné ušetření peněz.

Co strany chtějí změnit či zavést v dalších oblastech najdete zde.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy