Komunální volby v Praze 2014: Letiště Václava Havla

Domácí Domácí
26. 9. 2014 10:20
Největší letiště v České republice jen loni odbavilo téměř 11 milionů cestujících. Přesto je jeho spojení s městem velmi špatné.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Třicet tisíc cestujících denně totiž může využít buď autobusovou linku, nebo cestu autem či taxi. Město proto uvažuje o výstavbě rychlodráhy, díky které by se cestující komfortně a rychle dostali na Masarykovo nádraží.

V souvislosti se zvyšujícím se počtem cestujících se mluví i o výstavbě nové ranveje, na které by letadla mohla začít přistávat v roce 2020. Proti jsou však obyvatelé přilehlých obcí, podle nichž by se v okolí letiště zhoršila kvalita života.

ANO

Hnutí ANO odpovědi nedodalo, přestože dotazy deníku Aktuálně.cz mělo k dispozici od 5. 9. 2014.

ČSSD

Podporujeme propojení centra Prahy s letištěm prostřednictvím železniční dopravy. Rozhodnutí o dostavbě nové přistávací dráhy musí být učiněno na základě důkladné analýzy, která ukáže její ekonomickou smysluplnost.

Demokraté Jana Kasla

Domníváme se, že paralelní dráha není nezbytná pro funkční letiště, soukromý provozovatel by zřejmě tuto investici nerealizoval. Podporujeme spojení levnějším a ekologickým monorailem, který vede nad Buštěhradskou dráhou, a to včetně spojení na Kladno.

KSČM

Nejvhodnější doprava na Ruzyňské letiště je vlakem. Doporučujeme výstavbu rychlodráhy na Kladno s odbočkou na letiště. Zcela zavrhujeme variantu metra, která pro  dopravu na letiště není vhodná. S rozvojem Prahy se do budoucna zřejmě bez nové přistávací dráhy neobejdeme.

Máte právo - trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí

Ano, podporujeme rychlé železniční spojení na letiště i do Kladna. Ve všech moderních světových metropolích je rychlé spojení centra města s letištěm samozřejmostí. Podporujeme zachování současné kapacity letiště v Ruzyni a odmítáme jeho privatizaci.

ODS

Projekt rychlodráhy je zbytečně nákladný, a pokud jej nebude investovat stát, tak město na něj rozhodně nemá volné finanční prostředky. Daleko levnějším řešením je protáhnout tramvajovou trať z Podbaby až na ruzyňské letiště a zaručit tak pohodlnou cestu Pražanů a návštěvníků prostřednictvím tramvaje. Skutečně netušíme, zda naše letiště potřebuje další přistávací dráhu, když neustále čteme o tom, jak se snižuje počet příletů a pasažérů, kteří využívají Letiště Václava Havla.

Piráti

Jako vhodné prozatímní řešení dopravy z letiště do centra Prahy se nám jeví železniční spoj do Veleslavína. Letiště Praha je ve vlastnictví státu, a tedy případné investice musí rovněž přijít od státu. Piráti nijak neprosazují novou přistávací dráhu a zatím se nám zdá předčasné o tom diskutovat. 

Pro Prahu

Prioritou je na letiště vybudovat přímý železniční spoj z centra města, poté dobudovat metro, což je ale otázkou několika volebních období. Výstavba nové přistávací dráhy musí hlavně projít diskusí s příslušnými obcemi, ale rozhodující roli v tomto hraje stát.

Svobodní

Rychlodráha může být vhodnou alternativou, ale je nutné vzít v úvahu návratnost takové investice. Doufáme, že nikdo nenavrhuje, aby hlavní město Praha stavělo jakoukoli přistávací dráhu, nepatří to do kompetence města.

TOP 09

Rychlé a komfortní spojení letiště s centrem je základní podmínkou pro konkurenceschopnost Prahy. Státu, který má výstavbu železničního spojení na starosti, poskytujeme veškerou součinnost. Pokud by projekt přestal být pro stát prioritou, zasadíme se o jeho realizaci ve spolupráci se soukromým kapitálem. V otázce nové přistávací dráhy v Ruzyni je potřeba nalézt rovnováhu mezi tím, co obyvatelé v okolí ještě snesou, a tím, co prospěje ekonomice.

Úsvit

Podporujeme projekt přímého kolejového spojení, které pokud povede až na Kladno, bude fungovat nejen pro lidi cestující na a z letiště, ale uleví i Praze 6, protože lidé dojíždějící z Kladna do Prahy za prací budou využívat toto spojení.

Tato varianta je levnější a splní svou roli stejně jako podzemní dráha.

Pokud bude rozvoj letecké dopravy pokračovat stejným tempem, bez paralelní dráhy se do budoucna letiště v Ruzyni neobejde.

Co strany chtějí změnit či zavést v dalších oblastech najdete zde.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy