Komunální volby v Praze 2014: Kmotři a korupce

Domácí Domácí
26. 9. 2014 9:02
Spojení Praha a kmotři se za několik posledních let vžilo. Slovo korupce je pak často spojováno s obřími a problematickými projekty, jako jsou tunel Blanka nebo opencard.
Pavel Bém a Roman Janoušek na golfu. Exprimátor a podnikatel, který měl mít nadstandardní vliv na chod magistrátu
Pavel Bém a Roman Janoušek na golfu. Exprimátor a podnikatel, který měl mít nadstandardní vliv na chod magistrátu | Foto: golf.cz

Problémem, který magistrát provázel a provází, je netransparentní financování, protože velmi často nebyly zveřejněny smlouvy. Není proto divu, že všechny strany slibují, že pod jejich vedením by se město otevřelo, aby si všichni občané mohli zkontrolovat, za co Praha utrácí.

ANO

Hnutí ANO odpovědi nedodalo, přestože dotazy deníku Aktuálně.cz mělo k dispozici od 5. 9. 2014.

ČSSD

Budeme Pražany srozumitelně informovat, za co utratíme veřejné prostředky v rozpočtu, který tvoří jejich daně, včetně detailních přehledů příjmů a výdajů města. Všichni budou moci kontrolovat zadávání veřejných zakázek i jejich průběh. Podpoříme místní referenda, aby občané mohli spolurozhodovat o projektech v jejich okolí. Všechny korupční kauzy musí být jednoznačně řádně prošetřeny.

Demokraté Jana Kasla

Navrhneme transparentní jednání zastupitelstva i rady - všechna jednání a dokumenty budou na webu pro obnovení důvěry občanů ve vedení města - zastupitelé musí být pod veřejnou kontrolou. Jednání o městských částech se budou vždy účastnit jejich zástupci. Veškeré veřejné zakázky a právní závazky města musí být veřejnosti snadno dostupné a rozhodnutí dohledatelná. Prosazujeme osobní odpovědnost každého zastupitele místo kolektivní neodpovědnosti.

KSČM

Chceme zavést řádnou evidenci, správu a ochranu majetku města. Posílit kontrolu v průběhu výběrových řízení ze strany zastupitelstva, veřejnosti i NKÚ. Zabránit rozprodávání majetku města pod cenou, zveřejnit informace o smlouvách, zrušit nevýhodné zadávání činností externím firmám. Budeme požadovat prověření účelnosti dříve uzavřených nevýhodných hospodářských smluv (opencard, dopravní stavby, nákup tramvají, Veolia apod.)

Máte právo - trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí

Žádáme maximální transparentnost při vypisování městských zakázek, včasné zveřejňování informací o investičních záměrech a následné zveřejňování smluv a objednávek. Zároveň je třeba udělat pořádek v městském majetku – provést jeho inventarizaci a zajistit jeho efektivní využívání. Nakládání s majetkem by se mělo řídit dlouhodobou strategií. Nekoncepční řízení totiž stojí obrovské peníze. Pro úředníky zavedeme kariérní řád.

ODS

Transparentnost je jedním ze stěžejních bodů našeho programu. Plánujeme opět zveřejňovat veškeré smlouvy magistrátu a jím vlastněných společností a příspěvkových organizací. Transparentnosti a úspor plánujeme také dosáhnout elektronickými aukcemi všude tam, kde jdou použít, a společným nákupem kancelářských potřeb pro všechny magistrátní organizace. Byla to ODS pod vedením Bohuslava Svobody, která začala na magistrátu zveřejňovat veškeré dokumenty. Cílem je vytvořit systém, kde uvidíte celý životní cyklus veřejné zakázky online od vysoutěžení dodavatele až po poslední fakturu, kterou město zaplatí. Vše musí být online.

Piráti

Jako opatření proti korupci zavedeme transparentní účet a průhledné hospodaření. Současné financování je neprůhledné a zastupitelé nemohou uhlídat všechny výdaje, proto se v Praze objevují podezřelé kauzy jako tunel Blanka nebo Opencard. Chceme zavést zcela transparentní hospodaření města, rovný přístup k veřejným zakázkám a vyrovnaný rozpočet. Každá koruna vynaložená městem bude dohledatelná online. Piráti mají transparentní bankovní účet a zveřejňují faktury, smlouvy, rozpočet a jeho plnění online. Trváme na tom, aby to dělala i Praha a všechny městské společnosti. Podezřelé korupční kauzy hodláme důsledně prověřit, najít viníky a následně je také potrestat. Budeme vymáhat škody nejen po úřednících, ale i politicích. V neposlední řadě pošleme fakturu primátorům Pavlu Bémovi a Tomáši Hudečkovi, kteří si nechali platit soukromou reklamu z městské kasy. Stejně jako dosud budeme zveřejňovat všechny kontakty s dalšími politiky, případně lobbisty, a chtěli bychom to prosadit i u ostatních stran.

Pro Prahu

Korupční prostředí chceme omezit tak, že se budou zveřejňovat smlouvy a informace na internetu. Rovněž hodláme přenést agendy, které nemají na magistrátu co dělat, na městské části, pokud se jich dotýkají. Tím přiblížíme úřad občanovi a kontrola bude ještě podrobnější. Korupční kauzy z minulosti nebo podezření na ně musí vyšetřovat orgány činné v trestním řízení. Podstatným prvkem ke snížení korupce je také přestat se schovávat za rozhodnutí úřadu jako instituce nebo úředníků. Politici se nesmí bát dělat politická rozhodnutí a nést za ně odpovědnost (právní i politickou).

Svobodní

Korupční případy z minulosti musí řešit policie, nikoli samospráva. Korupci pomůže snížit náprava deformovaných cen, snížení objemu přerozdělovaných peněz, podpora občanů namísto institucí (pokud je potřeba). Veškeré informace z veřejné správy s výjimkou utajovaných skutečností, veškeré informace dotýkající se veřejných financí včetně platů všech zaměstnanců mají být automaticky zveřejňovány. Jedinou výjimkou je právo exekutivních orgánů radit se neveřejně před přijetím rozhodnutí.

TOP 09

Město, ale i jím výlučně ovládané firmy budou zveřejňovat všechny smlouvy na internetu (a to i zpětně za celé uplynulé volební období). Veřejné nákupy chceme dělat na transparentních elektronických aukcích. Důsledně prověřujeme veškerou zbylou smluvní dokumentaci z minulosti, nevýhodné kontrakty rušíme a chceme v tom pokračovat. U pronájmů městského majetku postupujeme transparentně – výběrová řízení zveřejňujeme nejen na úřední desce, ale též na nejnavštěvovanějších realitních serverech.

Úsvit

Ve Sněmovně prosazujeme zákon o jasné hmotné a trestní odpovědnosti vedoucích měst a úřadů za jejich činy. Prosazujeme tzv. institut řádného hospodáře, který musí platit nejen v Praze.

Jako parlamentní hnutí chceme také prosadit přímou volbu a odvolatelnost starostů a primátorů. Pokud tedy bude primátor pracovat, jak má, vybere si dobrý tým lidí, může být v úřadu třeba 14 let, jako je to v některých evropských zemích. Když nebude pracovat, jak má, nejenže ho lidé odvolají, ale bude mít za své činy i hmotnou zodpovědnost. Jasné a funkční.

Vedle toho je nutná transparentnost smluv a zakázek a otevřenost vůči Pražanům. Pokud lidé vidí, co primátor dělá, lidé to dokážou ocenit a je daleko menší prostor ke korupci.

Co strany chtějí změnit či zavést v dalších oblastech najdete zde.

 

Právě se děje

před 6 minutami

USA odmítají lhůtu, kterou si stanovila KLDR, řekl americký vyslanec. Kim Čong-un po Novém roce vyhrožuje neupřesněnými kroky.

Spojené státy nepřistoupí na návrh Severokorejců, aby do konce roku zmírnily své požadavky. Prohlásil to v pondělí zvláštní americký vyslanec pro KLDR Stephen Biegun. Ten na návštěvě Jižní Koreje jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR.

Diplomat rovněž vyzval Pchjongjang, aby se okamžitě vrátil k jednacímu stolu, uvedla agentura AP. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty, kterou dal Spojeným státům severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jinak KLDR hrozí blíže neupřesněnými kroky.

"V této věci musím říct jasně: Spojené státy nemají lhůtu," řekl Biegun novinářům. "Jsme si plně vědomi silného potenciálu Severní Koreje dělat v příštích dnech velké provokace. Takové akce budou přinejmenším naprosto k ničemu, pokud jde o dosažení trvalého míru na Korejském poloostrově," poznamenal Biegun.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy