Komunální volby v Praze 2014: Jízdné

Domácí Domácí
26. 9. 2014 7:51
Přestože se cena jízdného v pražské hromadné dopravě už několik let neměnila, stále je to jedna z hlavních výhrad lidí.
Foto: Thinkstock

Otázka zdražení dlouhodobých kuponů naposledy vyvstala letos na jaře, kdy Dopravní podnik chtěl zdražit jízdné o deset procent. Už loni se spekulovalo o zdražení dlouhodobých kuponů a to až o 24 procent. Politické strany se ale nakonec dohodli, že o případném zvýšení cen se bude mluvit až po letošních volbách.

Většina partají pak ve svém programu zdražování odmítá, komunisté by dokonce chtěli prosadit MHD zdarma. Zvýšení cen jako jediná připouští ODS.

ANO

Hnutí ANO odpovědi nedodalo, přestože dotazy deníku Aktuálně.cz mělo k dispozici od 5. 9. 2014.

ČSSD

Přicházíme s realistickou koncepcí, která zajistí kvalitní a čistou veřejnou dopravu a především její další rozvoj. Pro cestující do 15 a nad 65 let udržíme jízdné zdarma a i nadále budeme bránit zdražování jízdného v MHD.

Demokraté Jana Kasla

Nechceme nic zdražovat, cena jízdného navíc vychází z % dotace města přepravcům, cestou je snižování nákladů především v DPP, zavedením bran v metru se toto prakticky eliminuje, ale nepočítáme, že by ROPID navrhoval nižší jízdné, spíš „chytré“ jízdné. Jsme proti populistické kampani Jízdnému zdarma, ve velkých městech nefunguje a nic není zadarmo. Pražané by zaplatili další miliardy do veřejné dopravy i za návštěvníky, kvalita by šla dolů, snížení automobilové dopravy by nebylo zásadní.

KSČM

Pokládáme i za náš úspěch, že se podařilo nezvyšovat cenu jízdného. Nyní jsme nastolili myšlenku jednat o zavedení bezplatné městské hromadné dopravy. O ní jsme vedli kampaň společně s KSM již v roce 2005, mezitím byla odzkoušena v některých městech v zahraničí i v ČR. Od jejího zavedení si slibujeme výrazné omezení automobilismu, zlepšení životního prostředí a kvality života občanů. Ušetřilo by se za opencard, tisk a distribuci jízdenek, za pořizování a provoz označovacích strojků, za vymáhání pokut udělených černým pasažérům atd. Potřebné prostředky pro ztráty z jízdného nalézt v rozpočtu cestou ukončení předražování zakázek, neprůhledných výběrových řízení, korupce, úniků peněz do soukromých sfér atd.

Máte právo - trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí

Dle vídeňského vzoru prosazujeme, aby lidé s celoroční jízdenkou měli jízdné za 10 Kč denně (3650 Kč ročně). Jde o opatření, které v podmínkách rakouské metropole mělo prokazatelné výsledky – v kombinaci s řadou dalších kroků, které směřovaly k efektivnější veřejné dopravě, pomohlo zklidnit dopravu ve městě. Jsme přesvědčeni, že totéž bude fungovat i v Praze.

ODS

Praha má jednu z nejnákladnějších MHD v Evropě a cena časových jízdenek neodpovídá realitě. Není možné neustále navyšovat dotace Dopravnímu podniku z městského rozpočtu. Primárně budeme hledat úspory v rámci DP, například opětovaným zveřejňováním smluv, což TOP 09 přestala činit, ale změnu ceny měsíčních a dlouhodobých kupónů nelze vyloučit.

Piráti

Piráti se staví proti hrozícímu zdražování cen jízdného. Praha již dnes platí dvě třetiny MHD ze svého rozpočtu a právě kvůli špatnému hospodaření musí zvyšovat jízdné. Chceme Prahu, ve které bude veřejná, cyklistická a pěší doprava plnohodnotnou alternativou k jízdě automobilem. Po důkladném auditu dopravního podniku navrhujeme analyzovat zavedení bezplatné MHD v Praze, placené z rozpočtu města. Naší další prioritou je zlepšení komfortu pro cestující, např. zavedením bezplatného Wi-Fi připojení ve vozech MHD.

Pro Prahu

Jízdné zvyšovat nehodláme, úspory lze hledat ve změně struktury řízení městských firem včetně DPP.

Svobodní

Bylo by správné postupně směřovat k tržní hodnotě jízdenky a zároveň tím otevírat prostor pro vznik konkurence k monopolnímu systému veřejné dopravy. Pokud je na přechodnou dobu nutné podporovat veřejnou dopravu, měla by být podpora soustředěna na cestující, nikoli na instituci.

TOP 09

Budeme prosazovat vznik nových celodenních skupinových jízdenek v MHD za zvýhodněné ceny. Pokud se dnes rozhodne Prahou cestovat čtyřčlenná či pětičlenná rodina, vyjde ji cesta autem levněji. Západní metropole přitom nabízejí skupinám hromadné jízdenky,za dvou až dvou a půlnásobek ceny pro jednotlivce. Oslovíme tak nové skupiny cestujících a zajistíme dopravnímu podniku další prostředky. Nulové jízdné, jak navrhují některé strany, je populistickým gestem, které by ohrozilo dopravní podnik.

Úsvit

Není utopií, že by jednoho dne mohlo být MHD zdarma.  Naopak se teď dělají semináře a analýzy, jak toho docílit. Co je ovšem reálné, je zlevnění jízdného a výrazně levnější například roční kupony.

Co strany chtějí změnit či zavést v dalších oblastech najdete zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA odmítají lhůtu, kterou si stanovila KLDR, řekl americký vyslanec. Kim Čong-un po Novém roce vyhrožuje neupřesněnými kroky.

Spojené státy nepřistoupí na návrh Severokorejců, aby do konce roku zmírnily své požadavky. Prohlásil to v pondělí zvláštní americký vyslanec pro KLDR Stephen Biegun. Ten na návštěvě Jižní Koreje jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR.

Diplomat rovněž vyzval Pchjongjang, aby se okamžitě vrátil k jednacímu stolu, uvedla agentura AP. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty, kterou dal Spojeným státům severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jinak KLDR hrozí blíže neupřesněnými kroky.

"V této věci musím říct jasně: Spojené státy nemají lhůtu," řekl Biegun novinářům. "Jsme si plně vědomi silného potenciálu Severní Koreje dělat v příštích dnech velké provokace. Takové akce budou přinejmenším naprosto k ničemu, pokud jde o dosažení trvalého míru na Korejském poloostrově," poznamenal Biegun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy