Komunální volby v Praze 2014: Investice

Domácí Domácí
26. 9. 2014 7:41
Hlavním cílem investic hlavního města byly velké dopravní projekty - tunel Blanka nebo rozšíření linky metra A. Bude v nastoleném trendu pokračovat i nové vedení magistrátu?
Foto: Dopravní podnik hl. města Prahy

Klíčovou investicí, na níž se shodne drtivá většina stran, by se v následujících letech měla stát výstavba nové linky metra D. Kromě toho politici slibují začít s dostavbou městského okruhu či započetím stavby rychlodráhy, která by propojila Prahu s letištěm Václava Havla a Kladnem.

ANO

Hnutí ANO odpovědi nedodalo, přestože dotazy deníku Aktuálně.cz mělo k dispozici od 5. 9. 2014.

ČSSD

Pro nás je investiční prioritou výstavba trasy metra D do Písnice. Předpokládá se nutnost investice ve výši několika desítek miliard, proto musí být stavba takého rozsahu financována z více zdrojů s důrazem na využití peněz z evropských fondů. Vedle toho chceme posílit i investice do výstavby nových malometrážních městských bytů a do sportu zejména pro děti.

Demokraté Jana Kasla

Zaprvé trasa metra D, ale s větším podílem EU fondů, než jen 5 mld. Dále Radlická radiála, která významně osvobodí Smíchov. Další prioritou je dokončení Městského okruhu a jeho postupné propojení tak, aby desítky miliard za Blanku a předchozí stavby měly smysl.

V rámci Integrovaných územních investic chceme ve Středočeském kraji P+R parkoviště vně města. Zároveň se budeme snažit o prodloužení projektované tramvajové tratě Divoká Šárka - Dědina až na Terminál Dlouhá míle, kde pomůže alespoň částečně snížit tlak vozidel ze SZ. Musíme tlačit také na SŽDC, aby řešil spojení Dejvického nádraží, letiště a Kladna.

KSČM

Z hlediska pražského rozpočtu jde o dokončení výstavby metra trasy A do Motola a zahájení výstavby trasy D, kde se musí podílet i stát a evropské fondy. Dále přestavba ústřední čistírny odpadních vod, kde je nutné vyjednat příspěvek z evropských fondů a v neposlední řadě je nutné investovat do výstavby mateřských škol, jeslí a dostupného bydlení.

Významnou a nezbytnou investicí je dostavba pražského silničního okruhu, který by však měla být financován ze státního rozpočtu a z evropských fondů.

Máte právo - trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí

Velké investice do dopravy budou směřovat hlavně do městské hromadné dopravy, například metra D. Praha by měla investovat do proměny severojižní magistrály. Kritická situace, která si vyžádá nutné investice, je také v souvislosti s nedostatkem míst ve školkách, v příštích letech též na základních školách. Třetí prioritou je bytová politika v metropoli, která si vyžádá součinnost magistrátu a městských částí.

ODS

Nejdůležitější je dostavba Městského okruhu, dále rekonstrukce Švehlovy restaurace a bazénu v Podolí či revitalizace výstaviště Holešovice. Zároveň plánujeme rozšiřovat kapacitu P+R parkovišť na okrajích Prahy. Naší další prioritou jsou investice do MHD, dopravy, parkovacích stání a veřejného prostoru jako jsou parku či zvýšený počet stromořadí v ulicích.

Piráti

Prioritou Pirátů v následujících čtyřech letech jsou investice do dopravy a školství, ovšem rádi bychom zavedli participativní rozpočet, ve kterém občané sami rozhodnou, který veřejně prospěšný projekt se bude financovat. Každý občan by měl za rok v rozpočtu cca 2000 Kč, které by mohl dát na vybraný projekt. Tím by se také snížilo riziko pletich při rozdělování peněz komisemi a zvýšil by se důraz na skutečnou prospěšnost projektů lidem. 

Pro Prahu

Praha musí prioritně změnit přerozdělování financí městským částem, které mají provádět investice na svých územích samy, pokud se to týká jejich lokality. Tím dojde k zefektivnění a zlevnění celého procesu.  Týká se to zejména budování školek, oprav silnic, chodníků atd. Z hlediska Prahy je nezbytné dobudování nebo započetí budování celého dopravního systému – Pražský okruh atd.

Svobodní

Praha musí splácet dluhy, výrazně zlepšit efektivitu vlastního působení, musí splácet vlastní dluhy. Pokud budou v rozpočtu přebývat finanční prostředky, měly by být investovány efektivním způsobem do dopravní infrastruktury města.

TOP 09

Posílíme investice do školství, dopravní infrastruktury (zejména nové metro D), výzkumu a vývoje a dáme prostředky do zdravotnictví. I relativně drobné investice zvýší kvalitu života ve městě mnohem více, než nepromyšlené megalomanské projekty dřívějšího vedení, které město ekonomicky vyčerpaly. Ze vzdělávání a podpory vědy a výzkumu vytvoříme klíčový nástroj rozvoje města. Ustavíme grantovou agenturu na podporu kvalitních projektů, které jen těsně nedosáhnou na granty EU.

Úsvit

Budeme usilovat o vyčlenění financí na projekty občanské vybavenosti. Školy, školky a infrastrukturní stavby. Projekty nejsou otázkou měsíce a my musíme mít připraveny projekty i pro budoucí vedení Prahy. Když to tedy shrneme – dostavba městského okruhu, nastartování výstavby metra D, kolejové přímé spojení s letištěm, školky, školy, nízkonákladové bydlení.

Co strany chtějí změnit či zavést v dalších oblastech najdete zde.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelská vláda obvinila opozici v čele s Guaidóem z "krvavého spiknutí"

Venezuelský prezident Nicolás Maduro v neděli označil za vůdce povstání opoziční lídry Juana Guaidóa a Leopolda Lópeze, neřekl ale, zda se zatykače týkají i jich. Do spiknutí byl podle Madura zapleten i americký diplomat. Guaidó, jehož přes padesát zemí, včetně USA, letos uznalo za dočasného prezidenta Venezuely, označil obvinění ze spiknutí za další Madurovu vymyšlenou historku.

O odhalení "teroristického spiknutí" informovala vláda autoritářského prezidenta Madura v sobotu. Podle ní měla skupina přepadnout tuto neděli dvě vojenské posádky a "vyvolat násilnosti v šesti státech (venezuelské federace)". V neděli Maduro prohlásil, že za tímto komplotem byl Guaidó, López a opět také americká a kolumbijská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy