reklama
 
 

Komunální volby v Praze 2014: Hazard

26. 9. 2014 7:16
Jedním z velkých předvolebních témat se stal tvrdý boj s hazardem, několik radnic v uplynulých týdnech rozhodlo o plošném zrušení heren.

Úplný zákaz nyní platí například v Praze 2 nebo Praze 12, souběžně s komunálními volbami budou občané v referendu rozhodovat o vykázání hazardu i na Praze 1 nebo 8. Pátá a sedmá městská část už sice rozhodly o plošném zákazu heren, čekají ale na změnu vyhlášky. Tu bude muset provést až nově zvolené vedení města.

ANO

Hnutí ANO odpovědi nedodalo, přestože dotazy deníku Aktuálně.cz mělo k dispozici od 5. 9. 2014.

ČSSD

Jednoznačně jsme pro omezení heren a kasin. Prostřednictvím obecně závazné vyhlášky budeme snižovat jejich počet a regulovat provozní dobu. Ideálně chceme dosáhnout takového stavu, kdy herny postupně zcela vymizí z ulic a zůstanou maximálně kasina pro zahraniční turisty např. v některých hotelech v centru Prahy.

Demokraté Jana Kasla

Jsme pro zákaz, hazard = herny budou pouze ve vymezených zábavních zónách s kontrolovaným přístupem a v licencovaných kasinech.

KSČM

Trvale usilujeme o snížení počtu hracích automatů v Praze a prosazovali jsme co nejpřísnější znění regulační vyhlášky. Přesto s ní nejsme spokojeni. Jsme pro nulovou toleranci k hazardu. Je pro nás nepřijatelný způsob rozdělování peněz z hazardu jednotlivým městským částem tak, že čím víc heren a automatů, tím víc peněz. Městské části nemotivuje k omezování hazardu, ale naopak. Opakovaně jsme navrhovali změnu.

Máte právo - trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí

Prosadíme nulovou toleranci vůči hazardu a výrazně zvýšíme osvětu o dopadech hazardu na zdraví jednotlivce i stabilitu rodin. Podpoříme osvětu na úrovni škol. Zajistíme bezplatné právní poradenství a pomoc jedincům závislým na hracích automatech i jejich rodinám. Na mnoha místech se nám nulovou toleranci již podařilo prosadit, i přes místní referenda.

ODS

Herny a automaty objektivně způsobují nárůst kriminality ve svém okolí a hyzdí veřejný prostor. Nechceme, aby Praha vypadala jako Las Vegas, ovšem na druhou stranu nulová tolerance také není řešení vzhledem k riziku vzniku nelegálních heren a přesunu celého systému hazardu do podsvětí a mimo veřejnou kontrolu. Stejně jako nefungovala prohibice v USA, nevěříme v nulovou toleranci hazardu, ovšem to nic nemění na tom, že počet hazardních automatů na území Prahy musí radikálně klesnout a musí docházet k důslednému vymáhání vyhlášky zakazující provoz heren v blízkosti škol a jiných budov.

Piráti

O omezení heren a kasin by měli rozhodovat občané jednotlivých městských částí v referendech. Úplný zákaz heren dle našeho názoru není řešením gamblerství, lidé si najdou způsob, jak ho obejít, třeba budou sázet na Internetu. Řešením není zákaz, ale účinná regulace, aby herny nesly negativní externality svého podnikání.

Pro Prahu

Podporujeme přesun hazardu do kasin, kde jsou pod základní kontrolou. Z hazardu musí jít více financí městským částem, ne jako doposud, kdy je dělení 50 na 50. Co je ale ještě podstatnější, chceme otevřít otázku změny koeficientu v přerozdělování financí zpět městským částem. Dnes jsou peníze z hazardu na městské části posílány na sportovní účely, ale nikoli podle počtu sportovišť, sportovních klubů atd., ale podle vybraných peněz, čímž se vytrácí využití financí z hazardu na sport. Tuto otázku chceme otevřít a diskutovat, neboť se domníváme, že finance z hazardu mají směřovat na sport a podle toho být také přerozdělovány zpět městským částem.

Svobodní

Nevěříme, že zákazy a regulace mohou vyřešit problémy hazardu. Jediné, čeho dosáhnou, bude přesun do ilegality. Na ilegální herny se nabalí další kriminalita a důsledky mohou být horší, než stávající stav. Úkolem obce a politiků není řešit důsledky špatných individuálních rozhodnutí konkrétních občanů. V právním státě nese odpovědnost dospělý občan. Odmítáme pokusy řešit politicky osobnostní problémy. Pomocí může být podpora rodiny, kvalitní vzdělání, veřejná diskuse o hodnotách, ale to už jde mimo možnosti politiky.

TOP 09

V loňském roce jsme výrazně omezili legální hazard v Praze. Díky nové vyhlášce se výrazně snížil počet heren a to o plné dvě třetiny. Vyhláška rovněž zakázala provozování loterií v restauracích. Výlohy heren nesmí obsahovat reklamu, upoutávat pozornost či rušit okolí. V nastávajícím volebním období chceme ještě zpřísnit podmínky pro legální hazard a naším cílem je umožnit pouze činnost malého počtu kasin.

Úsvit

Jsme pro úplný zákaz heren. I když je to určitý zdroj příjmů pro město, sociální dopad je v negativním smyslu mnohem větší a stojí daleko více peněz.

Co strany chtějí změnit či zavést v dalších oblastech najdete zde.

autor: Domácí | 26. 9. 2014 7:16

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama