Komunální volby v Praze 2014: Emisní zóny

Domácí Domácí
26. 9. 2014 6:32
Pokud budou chtít od roku 2016 motoristé vjet do širšího centra Prahy, budou muset mít zvláštní plaketu. Podle té bude jasné, jakou jejich auta splňují emisní normu.
Foto: Radek Pecák

V první fázi budou moci vjet do emisní zóny auta s dieselovým motorem vyrobená od roku 2001 a benzínová s datem výroby 1993 a novější, rezidenti by zpočátku měli dostat výjimku. Zóna by měla podle stávajícího návrhu zabírat asi 12 procent plochy města - ohraničena bude od Braníku po Holešovice a od Malé Strany po Strašnice.

Se zřízením takové zóny, které platí například v řadě německých měst souhlasí většina stran, vyjma ODS, hnutí Pro Prahu, Svobodných a Úsvitu.

ANO

Hnutí ANO odpovědi nedodalo, přestože dotazy deníku Aktuálně.cz mělo k dispozici od 5. 9. 2014.

ČSSD

Jsme pro zavedení nízkoemisních zón pro centrum Prahy, které by omezovaly vjezd do centra. Také chceme podporovat rozvoj elektromobility a dalších alternativních a šetrných způsobů dopravy jako opatření ke zlepšení kvality života. V neposlední řadě sem patří i rozvoj čisté a kvalitní veřejné dopravy.

Demokraté Jana Kasla

Ano, jsme pro nízkoemisní zóny, i když s ohledem na měkkost pravidel  (výjimky rezidentům na kouřící trabanty a EURO 3 místo EURO 4) nebude přínos tak významný.

Další přínos pro čistotu vzduchu přinese omezení zbytečných jízd domácích zavedením jednotné parkovací politiky a Přátelské parkovací Karty, smart aplikace taxi jako LIFTAGO, které sníží proježděné km a sníží množství emisí z taxi.

KSČM

Jsme toho názoru, že pokud bychom přistoupili na realizaci bezplatné městské hromadné dopravy, kterou navrhujeme, řešil by se i problém snížení počtu automobilů v Praze včetně jejího centra a tím i snížení emisí a celkové zlepšeni kvality ovzduší v Praze.  Zároveň chceme budovat P+R parkoviště na okrajích metropole s návaznou MHD. Se zavedením emisních zón  bychom zřejmě souhlasili, bude záležet na podobě vlastního návrhu.

Máte právo - trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí

Ano, počítáme se zavedením nízkoemisní zóny, která omezí vjezd starších vozidel do širšího centra města s výjimkou rezidentů. Budeme posilovat veřejnou dopravu, lepší podmínky pro cyklodopravu ve městě i bezpečnější a komfortnější pohyb pěších v ulicích, zároveň s budováním nových železničních zastávek. Půjde o desítky menších opatření, které jako celek pomohou zklidnit dopravní situaci a zlepšit kvalitu ovzduší.

ODS

Emisní zóny v současné podobě nepodporujeme. Zlepšení ovzduší po jejich zavedení bude minimální a toto patření je zbytečně šikanózní vůči nízkopříjmovým skupinám obyvatel, které nemají peníze na nový automobil. Dostavba Blanky a Městského okruhu, nebo výstavba P+R parkovišť u stanic MHD na okrajích Prahy zlepší ovzduší více než emisní zóny.

Piráti

Nesouhlasíme se zavedením emisních zón. Dle zahraničních studií nejsou emisní zóny příliš efektivní, navíc neúměrně více zasahují méně majetnou část obyvatelstva, která nejezdí nejmodernějšími automobily. Zlepšení kvality ovzduší chceme dosáhnout podporou alternativních způsobů dopravy. 

Pro Prahu

Se zavedením emisních zón v Praze nesouhlasíme, protože nechceme jít cestou omezování občanů. Základním předpokladem pro omezení výfukových plynů (vč. polétavého prachu), resp. zredukování počtu motorových  vozidel  směřujících do centra,  jsou podle nás dopravní opatření systémová (dostavba obchvatu Prahy,  zřizování  parkovišť  v rámci projektu P+R,  širší zavádění  tzv. chytrých semaforů, výstavba trasy D metra, provázaný systém řízení dopravy při využití nejmodernější telematiky atd.

Svobodní

Emisní zóny by dramaticky postihly podstatnou část obyvatel Prahy a podivným způsobem by je nutily k nákupu nových aut se spalovacím motorem v předvečer přechodu na elektrický pohon.

TOP 09

Jsme pro postupné zavedení emisní zóny vymezené zhruba trasou vnitřního městského okruhu. Omezení vjezdu do zóny se nebude týkat vozidel v osobním vlastnictví jejích trvalých obyvatel. V odůvodněných případech bude město udělovat výjimky z omezení vjezdu. Dosavadní rozrůstání Prahy do šířky není šetrné k životnímu prostředí, na okraji města často chybí dopravní spojení, všude musejí obyvatelé dojíždět autem. K další zástavbě budou místo toho sloužit nevyužité plochy v širším centru.

Úsvit

Řešení je v dostatku parkovacích míst na okrajích města a dostupnosti MHD. Pokud bude levnější a dostupnější MHD, lidé ho budou více využívat.

Důležitým krokem je, aby při dalších developerských projektech bylo vždy myšleno i na realizaci zeleně.

Co strany chtějí změnit či zavést v dalších oblastech najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy