Komunální volby v Praze 2014: Doprava

Domácí Domácí
25. 9. 2014 22:18
V roce 2015 by se konečně měl otevřít tunelový komplex Blanka, který by měl významně odlehčit pražské dopravě. Na řešení však čeká řada dalších projektů.
Foto: Ludvík Hradilek

Jedním z takových, který politická reprezentace slibuje již několik let, je odvedení dopravy z okolí Národního muzea a opětovné spojení Vinohradské třídy s Václavským náměstím. Jednou z variant je svedení magistrály pod zem, podobně jako by tomu mohlo být v ulici V Holešovičkách. Potřebná je rovněž dostavba městského, potažmo pražského okruhu.

ANO

Hnutí ANO odpovědi nedodalo, přestože dotazy deníku Aktuálně.cz mělo k dispozici od 5. 9. 2014.

ČSSD

Budeme usilovat o urychlené dokončení a zprovoznění tunelového komplexu Blanka, který bude odvádět dopravu z centra. Po zprovoznění Blanky budeme humanizovat severojižní magistrálu a budeme pokračovat ve výstavbě Městského vnitřního okruhu a maximálně podpoříme další budování Pražského vnějšího okruhu, především úsek 511 z D1 do Běchovic.

Demokraté Jana Kasla

Dokončení MO, otevření komplexu tunelů Blanka je realitou příštího roku, magistrála by mohla mít redukovaný počet pruhů na 2+2 a stát se bulvárem; jsme pro povrchové převedení obou směrů nad Museum, s povrchovým křížením tramvaje z Vinohradské.

KSČM

Dostavba pražského okruhu je dlouhodobý problém především v jeho severní části, kde proti sobě jdou negativní názory dotčených městských částí a potřeba odvést automobilovou dopravu z vnitřní Prahy. Problém se táhne od r. 1999 a dodnes není vyřešen. Návrhy na variantní řešení okruhu kolem Prahy je mimo kompetenci ZHMP (jde Středočeským krajem) a bohužel nebylo dosud o něm jednáno. Za této situace nezbývá nic jiného než prosadit urychlenou dostavbu okruhu v schválené stopě. Ta by umožnila také řešení situace na Spořilově a i tzv. humanizaci dopravy v centru Prahy, tedy i na Václavském náměstí, protože severojižní magistrála by pozbyla významu.

Máte právo - trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí

Vnější silniční okruh musí být veden s respektem k přírodním hodnotám území a k dotčeným městským částem i obcím Středočeského kraje. Tunel Blanka měl být už otevřen dávno. Přeměníme Severojižní magistrálu na městský bulvár – nabízíme rámcový plán úprav od Vltavské po Jižní spojku s cílem zvýšit kvalitu veřejného prostoru. Prioritami pro další období jsou metro D a rychlé železniční spojení na letiště.

ODS

Městský okruh je prioritou pro nadcházející volební období. Tunel Blanka dopravě v Praze výrazně pomůže a je pouze vinou současného primátora, že se jeho otevření opět odložilo. Na nedostatky ve výstavbě velína jsme upozorňovali dlouhodobě. Našim cílem je v horizontu 6 let propojit vyústění Blanky se Štěrboholskou radiálou a následné zklidnění severojižní magistrály a ulic Legerovy a Sokolské. Po otevření okruhu můžete výrazně omezit dopravu právě na těchto dvou ulicích, které jsou jizvou našeho hlavního města. Pražský okruh staví stát. Pokud se urgentně nepřihlásí k jeho dostavbě jsem ochoten jít cestou speciálního zákona, který jasně přikáže státu jasné termíny jeho výstavby. Praha je součástí evropské páteřní komunikační sítě a je ostudou státu, že vede tranzitní dopravu téměř srdcem svého hlavního města.

Piráti

Tunel Blanka není pro Prahu až tolik přínosný a jeho stavba násobně překračuje plánované náklady. Otevření tunelu Blanka navíc může dlouhodobě zvýšit počet aut. Proto chceme spolu s jejím otevřením zavést opatření zklidňující dopravu na komunikacích, kterým má odlehčit, aby dosáhla cíleného efektu. Jsme pro otevření pražského okruhu v levnější variantě (po území Středočeského kraje - severní varianta), nikoli Drahaňskou roklí (dražší varianta skrz jedno z mála pražských chráněných území). Jiné silniční superstavby neplánujeme. Návrhy na řešení lokálních problémů jako je Václavské náměstí by měly vycházet primárně z městských částí. 

Pro Prahu

V Praze je třeba dobudovat základní dopravní infrastrukturu (Pražský okruh, ucelený parkovací systém, dostavbu tras MHD – metro D atd.), z našeho pohledu tedy má smysl dodělat velké dopravní stavby, které mají svůj nezaměnitelný efekt. Dostavbu Pražského okruhu je třeba udělat prioritně, a to v současné navrhované variantě okolo Běchovic.

Z našeho pohledu je současný největší problém celého komplexu Blanka nedořešení navazujících staveb, ať již v tunelu Mrázovka nebo u vyústění tunelu na Praze 7. Až se provedou příslušná opatření, která jsme jmenovali výše, tak se ulehčí dopravě v centru města o cca 20-30% v návaznosti na to bude třeba otevřít otázku magistrály ve vztahu k Václavskému náměstí.

Svobodní

Pražští Svobodní už loni v srpnu veřejně vyzývali magistrát k tomu, aby neblokoval dokončení tunelu Blanka. Dopravní situaci v Praze lze zlepšit pouze zvýšením kapacity komunikací, nikoliv regulacemi a omezováním poloviny občanů Prahy, kteří auto aktivně používají. I proto důrazně nesouhlasíme s plánovanými kroky současné Rady hl. města Prahy zavést řadu nových omezení v dopravě (a to nejen v centru) po otevření tunelu Blanka. Je nutné si uvědomit, že jeden nový tunel neřeší dopravu v Praze komplexně a nedává tedy žádný smysl zavádět na základě otevření Blanky nové regulace, jelikož by tím byla narušena hlavní výhoda a smysl výstavby Blanky, tedy zajistit obyvatelům Prahy rychlejší a kvalitnější možnost individuální přepravy. Naopak bychom si přáli, aby všude, kde to je možné, byla nadbytečná regulace zrušena.
Magistrála by v obou směrech měla být svedena pod zem hned za Nuselským mostem a měla by se vynořit až u Hlavního nádraží.

TOP 09

Prioritou je stavba záchytných parkovišť na okrajích Prahy. Důležité je dokončení obou silničních okruhů, tedy vnějšího i vnitřního. Realizace vnějšího Pražského okruhu je na státu a učiníme vše k jejímu uspíšení. Při dostavbě vnitřního okruhu využijeme stávající infrastrukturu, což ušetří prostředky a okruh bude fungovat dříve. Blanka je hotová a převezmeme ji koncem září. Poté se tunel vyzkouší, aby byl bezpečný pro motoristy, což je jednoznačnou prioritou. Otevře se na začátku příštího roku.

Úsvit

Absence projektů je zásadní problém Prahy. Praha se jako každé město musí rozvíjet, řešit nárůst dopravy a projekty, jak Pražanům ulevit od neustálého popojíždění v kolonách. To znamená – otevřít co nejdříve tunel Blanka a dokončit pražský okruh. Tunel Blanka již mohl být otevřený a nemusel stát tolik peněz, kdyby bývalá vedení města k tomu přistupovala s péčí řádného hospodáře.

Pokud jde o oddělení Václavského náměstí od Muzea, to bylo vždy. Problém je v hustotě dopravy. Centrem vede zásadní komunikace a to je špatně. Nejčistším řešením by asi bylo vést veškeré komunikace pod zemí, jak je tomu i v jiných evropských městech.

Co strany chtějí změnit či zavést v dalších oblastech najdete zde.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy