Komunální volby v Praze 2014: Cyklistika

Domácí Domácí
25. 9. 2014 22:00
Zatímco v jiných evropských metropolích je cyklodoprava velmi rozšířená, Praha v tomto ohledu zatím pokulhává - nelogicky končící vyhrazené pruhy, předražené cyklostezky - to vše brání rozvoji.
Cyklostezka kolem Vltavy
Cyklostezka kolem Vltavy | Foto: Ondřej Besperát

Cyklisté ve městě zatím spíše rozdělují. Oni sami si stěžují na bezohledné řidiče, na ně samotné si pak stěžují chodci. Většina stran ve svém programu počítá s rozšířením sítě cyklostezek, po vzoru evropských měst podporují i projekt bikesharingu - stanovišť, u kterých si budou lidé moci kolo půjčit a na jiném místě ho vrátit.

ANO

Hnutí ANO odpovědi nedodalo, přestože dotazy deníku Aktuálně.cz mělo k dispozici od 5. 9. 2014.

ČSSD

Cyklistická doprava jako alternativní způsob dopravy do Prahy patří a my chceme podpořit její rozumný rozvoj, mezi které patří zejména výstavba cyklostezek.

Demokraté Jana Kasla

Vedle dopravy veřejné, osobní a pěší je cyklodoprava nedílnou součástí města a z toho důvodu je třeba, aby se na ni pamatovalo při rozvoji města, a to jak při plánování a výstavbě nové infrastruktury, tak rovněž při rekonstrukcích stávající. Rozšíření cyklistické dopravy chceme podpořit jak legislativními úpravami, umožněním úpravy dopravních značení a investicemi do výstavby nové infrastruktury a údržby stávající. Vždy je ovšem mít na první místě bezpečnost – tedy jak cyklistů, tak chodců. Máme snahu být otevření k takovým realizacím, které nebudou zvyšovat riziko nehod a úrazů.  

KSČM

Cyklistickou dopravu ( cyklistika je sport) naše strana podporuje už od ustavení  ZHMP v roce 1990. Jako klub jsme opakovaně navrhovali a nakonec prosadili zřízení Komise RHMP pro cyklistickou dopravu, kde jsme rovněž zastoupeni.

Naše strana podporuje od počátku cyklistickou dopravu ne jako alternativu, ale jako rovnoprávnou s ostatními druhy dopravy v Praze. Pomohla prosadit, že už se na lidi na kolech nepohlíží ani jako na sportovce, ani jako na ekologické fanatiky, ale pouze jako na Pražany, kteří podle potřeby používají MHD, vlastní či pronajaté auto (taxi), bicykl, nebo jdou někam pěšky.

Pro úplné zrovnoprávnění cyklistické dopravy je třeba do ní ročně investovat alespoň jedno procento z dopravní kapitoly městského rozpočtu a pokračovat v oddělování cyklistické dopravy jak od pěší, tak zejména od automobilové, zejména fyzicky oddělenými jízdními pruhy. Do městské cyklistické infrastruktury patří také automatické půjčovny a úschovny kol (zamykací boxy či parkovací systémy). V neposlední řadě je třeba Pražany v roli řidičů, cyklistů i pěšáků vychovávat ke vzájemné ohleduplnosti.

Máte právo - trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí

Naším cílem je posílení cyklistické dopravy až na 7% podíl v pražské dopravě do roku 2020. Cestou k tomuto cíli je zajištění bezpečnějšího průjezdu cyklistů na dvaceti křižovatkách v Praze každý rok, zavedení celoměstského systému sdílení kol a instalace tisíce nových stojanů v ulicích. Každý rok vybudujeme nové cyklostezky v délce 20 kilometrů.

ODS

Rádi bychom v prvním roce investovali 50 mil. Kč ročně do rozvoje cyklistické dopravy a pak každoročně přidávali 10 mil. Kč navíc. Našim cílem je dobudovat uzlové body v rámci páteřních komunikací tak, aby cyklisté mohli Prahou cestovat bez větších omezení. Těmito uzlovými body myslíme například křižovatku u Bulhara, Vyšehradský tunel, Krejcárek – Balabenka včetně přemostění železniční trasy a páteřní trasy A23 a A42 přes Trojmezí.

Piráti

Piráti podporují svobodnou volbu způsobu přepravy. Proto je potřeba, aby se s cyklisty a chodci počítalo už při plánování dopravní sítě a staveb. Nechceme nutit lidi k tomu, aby využívali určitý způsob přepravy. Naopak jim chceme otevřít řadu možností, ze kterých si budou moci vybrat. Proto je potřeba s cyklisty a chodci počítat už při plánování dopravních staveb. U stávajících silnic je potřeba vyřešit krizová místa tak, aby cyklotrasy náhle nekončily. Plánujeme navýšit investice na cyklistickou dopravu, protože v současnosti je tento způsob dopravy silně podfinancován. Míra investic na cyklistiku by v porovnání s ostatními druhy přepravy měla odpovídat počtu aktivních cyklistů.

Pro Prahu

Podporujeme rozvoj cyklistické dopravy, ale nelze ji separovat od ostatních druhů dopravy. Věříme, že na sebe všechny musí smysluplně navazovat a být součástí celkové dopravní koncepce města, kterou jsme představili. Ta obsahuje například urychlenou dostavbu Pražského okruhu, výstavbu nové trasy metra D a další opatření, které sníží dopravu v centru o desítky procent. Poté se stanou i centrální části více příznivé pro cyklisty. Poté chceme rozvíjet cyklodopravu v místech, kde to dává největší smysl, tedy hlavně okrajích Prahy s návazností na Středočeský kraj.

Svobodní

Jsme zastánci svobodné dopravy. Ať si na kole jezdí kdo chce, nechceme ale z pozice státu/obce nutit 5-7% občanů, aby kolo používali. Jsme pro svobodnou dopravu, nechceme omezovat občany ve volbě dopravního prostředku. Silniční infrastrukturu v Praze mohou využívat i cyklisté. Jsme proti budování předražených cyklostezek z obecního rozpočtu v případě, kdy kolo využívají jen jednotky procent obyvatel Prahy. Jedná se o účelovou infrastrukturu, kterou lze používat téměř výhradně cyklisty a ve velice omezené míře ostatními (chodci, bruslaři apod.).
Názor bychom byli ochotni přehodnotit v případě, kdy by se kolo stalo natolik žádaným dopravním prostředkem v Praze, že by se budování cyklostezek dalo považovat za celospolečensky prospěšný veřejný statek.

TOP 09

Schválili jsme stavební předpisy, které se poprvé ohlížejí na cyklisty. Nové stavby v Praze tak budou standardně vybaveny uzamykatelným „kolárnami“. Před veřejnými budovami by pak měl být prostor pro stojany. Ke zvýšení podílu cyklistiky na dopravě zklidníme provoz aut ve vybraných zónách omezením rychlosti na 30 km/h (např. na pomezí Žižkova a Vinohrad). Podporujeme také projekt tzv. bikesharingu.

Úsvit

Cyklistika je dnes v evropských městech běžný způsob dopravy po městě. Bylo by dobré rozšiřovat cyklistiku i v Praze. Zajímavý je například systém cyklostanovišť po Praze, kde se dá půjčit kolo a na jiném místě ho vrátit.

Co strany chtějí změnit či zavést v dalších oblastech najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy