Komunální volby v Praze 2014: Bezdomovci

Domácí Domácí
25. 9. 2014 21:31
V roce 2010 bylo v metropoli okolo čtyř tisíc lidí bez domova, od té doby jich každý rok přibylo podle odhadů řádově několik stovek.
Foto: Reuters

Nejkritičtější je situace každoročně v zimě, kdy bezdomovcům hrozí, že umrznou. Část z nich se proto tradičně může ubytovat například na obytné lodi Hermes, další se mohou uchýlit na ubytovny.

Zatímco část politických stran by tuto ožehavou otázku dlouhodobě řešila stavbou obecních a sociálních bytů, jiné - zejména z pravé části spektra - tuto cestu naopak považují za špatnou. Na čem se ovšem partaje veskrze shodují, je nutnost posílení prevence.

ANO

Hnutí ANO odpovědi nedodalo, přestože dotazy deníku Aktuálně.cz mělo k dispozici od 5. 9. 2014

ČSSD

Musíme zastavit alarmující nárůst počtu lidí bez domova, a to především posílením prevence. Vyčleníme tým zkušených lidí, který se bude problematice plně věnovat, rozšíříme poradenské služby, podpoříme speciální zdravotnická zařízení, zajistíme dostatečné kapacity nocleháren a pracovních příležitostí pro bezdomovce. Dále zahájíme výstavbu malometrážních bytů s nízkým nájemným. Naším vzorem je v tomto Vídeň, které se podařilo skokově snížit počty bezdomovců v ulicích.

Demokraté Jana Kasla

Bezdomovectví je fenomén moderní doby, který nemá „konečné řešení“, nelze jej ignorovat, nebo zkoušet potlačit formou represí. Podporujeme spolupráci s nevládními neziskovými organizacemi, které efektivněji než úřady dokážou lidem bez domova nabídnout přístřeší, jídlo a hygienu spojenou s lékařskou prohlídkou, což efektivně brání šíření infekcí do většinové populace. V místech koncentrace bezdomovců je ale nezbytné současně zintenzivnit a zefektivnit pořádkovou službu městské policie a zajistit častější úklid. Finančně a organizačně podpoříme tyto specializované neziskové organizace v jejich snaze nabídnout postiženým osobám možnost návratu k běžnému životu a sociálnímu začlenění. K poskytování těchto služeb město ve spolupráci s příslušnou MČ poskytne přijatelné zázemí v místech koncentrace - nikoli na okraji Prahy.

KSČM

Řešení bezdomovectví musí být komplexní, zahrnující právní, sociální a ekonomická opatření. Důležitá je prevence, nikoliv represe. Člověk musí mít příjem, proto se zaměříme na tvorbu pracovních míst, možnosti veřejně prospěšných prací, podporu sociálních služeb a azylových zařízení s resocializačními programy (bydlení + práce).

Ano, do sociálního bydlení chceme investovat, použít prostředky z výnosu nájemného a prodeje obecních bytů. Sociální bydlení pro potřebné chceme řešit i formou sociálního nájemného v obecních bytech.

Máte právo - trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí

Ve spolupráci s městskými částmi vytvoříme jednotnou koncepci bydlení. Zajistíme a rozšíříme možnosti bydlení cílené na vybrané skupiny obyvatel, které nedosáhnou na komerční nájemné, například mladé rodiny s dětmi, osamělé seniory, zdravotně postižené. Lidem bez domova zajistíme přístřeší v době mrazů. Posílíme terénní pracovníky pro práci na ulici. Podpoříme organizace, které pracují s lidmi bez domova. Postavíme až 500 obecních bytů ročně.

ODS

Výstavba sociálních bytů je ve skutečnosti velmi asociální. Za veřejné peníze tak vznikají sociálně vyloučené lokality s vysokou koncetrací kriminality, která snižuje kvalitu života i v širším okolí. Sociální politika města má být především adresná a konkrétní, nikoliv plošná. Jsme pro rozšíření azylových domů pro občany v nejtěžších životních situacích a pro poradenská centra pro bezdomovce, ovšem nejlepším správcem nemovitosti je soukromý vlastník nebo družstvo, ne stát nebo obec. Stavění nových sociálních bytů proto odmítáme.

Piráti

Situace s lidmi bez domova v Praze je opravdu tristní. Stávající střediska sociální pomoci jsou přetížená, a proto nadměrně zatěžují své okolí. Chceme, aby Praha poskytovala kvalitní veřejné služby, které upevňují soudržnost města. Navrhneme nová střediska sociální pomoci, aby byla dostupnější a rovnoměrně rozložená. Lidé bez domova se v nich budou moci osprchovat, odborníci pomohou závislým i jiným rizikovým skupinám a poradí také lidem ohroženým chudobou. Nesmíme ovšem zapomínat na to, že pro některé lidi je život na ulici jejich volbou.

Pro Prahu

Uděláme pomocí preventivních programů a sociální bytové politiky vše pro to, aby počet bezdomovců nenarůstal. Pro ty stávající vytvoříme takové podmínky, aby se co největší část z nich mohla vrátit k obvyklému způsobu života. Město Praha i každá městská část si má určit, jakou část bytového fondu potřebuje pro sociální účely a zbylá část domovního fondu by měla být přednostně nabídnuta současným nájemcům k odkupu.

Svobodní

Usilujeme o to, aby Policie ČR plnila povinnosti vyplývající ze zákona, aby byli policisté na ulici a ne v kancelářích. To je krok směrem k tomu, aby platily právní předpisy.

V oblasti aktivní péče může obec spolupracovat s neziskovými organizacemi, které se chtějí této problematice věnovat. Sociální bydlení v žádném případě nemůže problém vyřešit. Pomohlo by změnit filosofii tvorby právních předpisů.

TOP 09

V řešení problematiky bezdomovectví spolupracujeme s neziskovými organizacemi. Finančně podpoříme příspěvkové a neziskové organizace a zdravotnická zařízení, která lidem bez domova poskytují zdravotní péči. Nadále chceme rozvíjet projekt, kdy sociální pracovníci přímo ve vozech MHD nabízeli bezdomovcům ošetření a přístřešek. Díky tomu jsme v zimě zajistili důstojné cestování v tramvajích a autobusech. Na zmírnění následků života na ulici budeme ročně dávat minimálně 60 milionů Kč.

Úsvit

Chceme řešit nízkonákladové bydlení pro mladé rodiny a seniory. A profesní byty například  pro strážníky a další profese nutné pro bezpečný chod města. V otázce bezdomovectví je problém, že velká část bezdomovců nemá zájem o jiný způsob života. Vedle programů  které pomáhají s návratem do normálního života, je to také zákon o bezdomovectví, kdy by sociální pomoc řešilo město nebo obec, kde má takový člověk trvalé bydliště.

Co strany chtějí změnit či zavést v dalších oblastech najdete zde.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Nejsledovanějším YouTube klipem poslední dekády je Despacito, následuje Sheeranovo Shape of You a video od Wiz Khalify

Klip k tanečnímu hitu Despacito portorického zpěváka Luise Fonsiho se stal na platformě YouTube nejsledovanějším hudebním videem uplynulého desetiletí, celkem nasbíral 6,5 miliardy zhlédnutí. Úctyhodných 4,5 miliardy přehrání pak figuruje u klipu zpěváka Eda Sheerana natočeného k písni Shape of You. První trojici nejpopulárnějších videí pak uzavírá rapper Wiz Khalifa, jehož klip See You Again má na YouTube 4,3 miliardy zhlédnutí.

Top ten nejoblíbenějších klipů tvoří zejména starší hity, například píseň Uptown Funk Marka Ronsona a Bruna Marse z roku 2015. Tato skladba skončila v žebříčku na čtvrtém místě s počtem 3,7 miliardy zhlédnutí. V závěsu za ní figuruje hit Gangnam Style jihokorejského rappera PSY, který si celý svět podmanil už v roce 2012 a který do současnosti nasbíral 3,4 miliardy přehrání.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

USA odmítají lhůtu, kterou si stanovila KLDR, řekl americký vyslanec. Kim Čong-un po Novém roce vyhrožuje neupřesněnými kroky.

Spojené státy nepřistoupí na návrh Severokorejců, aby do konce roku zmírnily své požadavky. Prohlásil to v pondělí zvláštní americký vyslanec pro KLDR Stephen Biegun. Ten na návštěvě Jižní Koreje jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR.

Diplomat rovněž vyzval Pchjongjang, aby se okamžitě vrátil k jednacímu stolu, uvedla agentura AP. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty, kterou dal Spojeným státům severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jinak KLDR hrozí blíže neupřesněnými kroky.

"V této věci musím říct jasně: Spojené státy nemají lhůtu," řekl Biegun novinářům. "Jsme si plně vědomi silného potenciálu Severní Koreje dělat v příštích dnech velké provokace. Takové akce budou přinejmenším naprosto k ničemu, pokud jde o dosažení trvalého míru na Korejském poloostrově," poznamenal Biegun.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy