Komunální volby v Praze 2014: Auta v centru

Domácí Domácí
25. 9. 2014 21:11
Jedním z největších problémů, se kterými se potýká centrum hlavního města je silný automobilový provoz. V minulosti se objevilo několik možností, jak tuto otázku řešit.
Denně tudy projede okolo 160 tisíc aut a při nehodě v některém ze dvou jízdních pruhů v každém směru snadno dochází k dlouhým kolonám.
Denně tudy projede okolo 160 tisíc aut a při nehodě v některém ze dvou jízdních pruhů v každém směru snadno dochází k dlouhým kolonám. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Jednou z nich bylo například zavedení mýtného pro vjezd do centra, po vzoru Londýna. Většina stran, které letos kandidují v komunálních volbách, však tuto myšlenku nepodporuje, efektivnější by podle nich bylo zlepšení parkovacího systému a dokončení městského okruhu.

ANO

Hnutí ANO odpovědi nedodalo, přestože dotazy deníku Aktuálně.cz mělo k dispozici od 5. 9. 2014.

ČSSD

Naším cílem je zavádět efektivní opatření, které povedou ke snižování počtu aut v centru města. Prvním krokem je určitě zprovoznění tunelového komplexu Blanka, který bude odvádět dopravu z centra. Také jsme pro zavedení nízkoemisních zón pro centrum Prahy, které by omezovaly vjezd do centra. K otázce mýtného - jsme připraveni iniciovat veřejnou diskuzi a podle výsledku diskuze reagovat.

Demokraté Jana Kasla

Jsme pro nějakou formu zpoplatněného omezení vjezdu do centra - mýto, congestion charge v Londýně... Nepovažujeme zóny placeného stání v centru za mýto, otázkou je, zda má být hranicí MO nebo zda to má být jen oblast přibližně se rovnající PPR - s objízdnou trasou Strahovského tunelu na západě a magistrála na východě.

KSČM

Především bychom chtěli výrazně snížit individuální automobilovou dopravu v Praze cestou preference MHD k čemuž mimo jiné slouží i naše iniciativa k postupnému zavedení bezplatné MHD. Dále cestou integrace  osobní dopravy na území Prahy a Středočeského kraje. Usilujeme o zamezení vjezdu tranzitní automobilové dopravy do města urychlenou dostavbou dálničního okruhu. Jsme také pro dostavbu městského okruhu, který by měl zvýšit plynulost dopravy a také pro vytváření systému opatření ke zklidnění komunikací v obytných zónách.

Z výše uvedeného vyplývá, že preferujeme výše uvedená dopravní opatření před zavedením mýta, to samo o sobě problémy dopravy v Praze neřeší.

Máte právo - trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí

Počítáme se zavedením nízkoemisní zóny, která omezí vjezd starších vozidel do širšího centra města. Rezidenti budou mít výjimky. Pokud jde o parkování, navrhujeme, aby Praha převzala dobře fungující systém regulace parkování města Vídně. Každý může parkovat s preferencí rezidentů téměř kdekoli, pouze za odlišnou taxu a různě dlouhou dobu. Odpadne složitý systém barevného značení, nákladné parkovací automaty a IT systémy. Jednorázové platby se dějí prostřednictvím mobilů nebo nákupem lístku v trafice.

ODS

Jakémukoliv dopravnímu omezení musí předcházet dokončení Městského a Pražského okruhu. Nelze řidiče trestat za průjezd centrem, když jinou možnost ani nemají. Mýto rozhodně není v nadcházejícím volebním období na pořadu dne, ovšem jeho zavedení v dlouhodobém horizontu striktně neodmítáme, ovšem pouze po splnění výše uvedených podmínek.

Piráti

Vzhledem k velkému počtu lidí, kteří Prahu navštěvují nebo do ní dojíždí, by se pravidla provozu neměla příliš odchylovat od obvyklých pravidel. Rádi bychom upravili podmínky zejména v oblasti, které ulehčí tunel Blanka, aby se úroveň dopravy nevrátila na původní stav (např. zúžení vozovky, pruhy pro cyklisty atd.). Opatření pro zklidnění automobilové dopravy v centru musí jít ruku v ruce se zatraktivňováním jiných způsobů dopravy (hlavně cyklistické, pěší, tramvajové). Mýtné je natolik zásadní rozhodnutí, že by o něm mělo být referendum.  

Pro Prahu

S návrhem mýta nesouhlasíme, nejsme zastánci restrikcí a zákazů. Je to řešení, které politici volí kvůli jednoduchosti, navíc ale s pochybným výsledkem. Existují zahraniční příklady, např. z Londýna, které jasně hovoří o tom, že restrikce nepřinesly kýžené výsledky. Automobily v centru, ale i v dalších vytížených částech chceme omezit sadou následujících opatření: nová koncepce parkování, dostavba Pražského okruhu, zavedení chytrých semaforů, rozvoj MHD a příměstské železnice a dalších.

Svobodní

Řešením v oblasti individuální automobilové dopravy nejsou nepřiměřené regulace, ale dostavba chybějící silniční infrastruktury a naopak rušení zbytečných regulací v místech, kde je to možné. Mýtné je zcela extrémním opatřením, které bychom nedoporučovali.

TOP 09

Současná legislativa tuto možnost neumožňuje. Mýtné navíc zdaleka není jediným způsobem, jak regulovat auta ve městě. Naším cílem je zejména odlehčit centru města a jedním z kroků, které k tomu výrazně pomohou je stavba záchytných velkokapacitních parkovišť na krajích metropole.  Parkovací domy chceme postavit nejprve na Zličíně, Černém mostě a v Letňanech a poté pokračovat v dalších lokalitách.

Úsvit

Přemýšlet o zpoplatnění vjezdu do centra je reálné, až bude levnější jízdné MHD, dodělané silniční okruhy a dostatek záchytných parkovišť. Teď bychom lidem jen komplikovali situaci.

Co strany chtějí změnit či zavést v dalších oblastech najdete zde.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy