Komunální volby v Praze 2014: Auta v centru

Domácí Domácí
25. 9. 2014 21:11
Jedním z největších problémů, se kterými se potýká centrum hlavního města je silný automobilový provoz. V minulosti se objevilo několik možností, jak tuto otázku řešit.
Denně tudy projede okolo 160 tisíc aut a při nehodě v některém ze dvou jízdních pruhů v každém směru snadno dochází k dlouhým kolonám.
Denně tudy projede okolo 160 tisíc aut a při nehodě v některém ze dvou jízdních pruhů v každém směru snadno dochází k dlouhým kolonám. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Jednou z nich bylo například zavedení mýtného pro vjezd do centra, po vzoru Londýna. Většina stran, které letos kandidují v komunálních volbách, však tuto myšlenku nepodporuje, efektivnější by podle nich bylo zlepšení parkovacího systému a dokončení městského okruhu.

ANO

Hnutí ANO odpovědi nedodalo, přestože dotazy deníku Aktuálně.cz mělo k dispozici od 5. 9. 2014.

ČSSD

Naším cílem je zavádět efektivní opatření, které povedou ke snižování počtu aut v centru města. Prvním krokem je určitě zprovoznění tunelového komplexu Blanka, který bude odvádět dopravu z centra. Také jsme pro zavedení nízkoemisních zón pro centrum Prahy, které by omezovaly vjezd do centra. K otázce mýtného - jsme připraveni iniciovat veřejnou diskuzi a podle výsledku diskuze reagovat.

Demokraté Jana Kasla

Jsme pro nějakou formu zpoplatněného omezení vjezdu do centra - mýto, congestion charge v Londýně... Nepovažujeme zóny placeného stání v centru za mýto, otázkou je, zda má být hranicí MO nebo zda to má být jen oblast přibližně se rovnající PPR - s objízdnou trasou Strahovského tunelu na západě a magistrála na východě.

KSČM

Především bychom chtěli výrazně snížit individuální automobilovou dopravu v Praze cestou preference MHD k čemuž mimo jiné slouží i naše iniciativa k postupnému zavedení bezplatné MHD. Dále cestou integrace  osobní dopravy na území Prahy a Středočeského kraje. Usilujeme o zamezení vjezdu tranzitní automobilové dopravy do města urychlenou dostavbou dálničního okruhu. Jsme také pro dostavbu městského okruhu, který by měl zvýšit plynulost dopravy a také pro vytváření systému opatření ke zklidnění komunikací v obytných zónách.

Z výše uvedeného vyplývá, že preferujeme výše uvedená dopravní opatření před zavedením mýta, to samo o sobě problémy dopravy v Praze neřeší.

Máte právo - trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí

Počítáme se zavedením nízkoemisní zóny, která omezí vjezd starších vozidel do širšího centra města. Rezidenti budou mít výjimky. Pokud jde o parkování, navrhujeme, aby Praha převzala dobře fungující systém regulace parkování města Vídně. Každý může parkovat s preferencí rezidentů téměř kdekoli, pouze za odlišnou taxu a různě dlouhou dobu. Odpadne složitý systém barevného značení, nákladné parkovací automaty a IT systémy. Jednorázové platby se dějí prostřednictvím mobilů nebo nákupem lístku v trafice.

ODS

Jakémukoliv dopravnímu omezení musí předcházet dokončení Městského a Pražského okruhu. Nelze řidiče trestat za průjezd centrem, když jinou možnost ani nemají. Mýto rozhodně není v nadcházejícím volebním období na pořadu dne, ovšem jeho zavedení v dlouhodobém horizontu striktně neodmítáme, ovšem pouze po splnění výše uvedených podmínek.

Piráti

Vzhledem k velkému počtu lidí, kteří Prahu navštěvují nebo do ní dojíždí, by se pravidla provozu neměla příliš odchylovat od obvyklých pravidel. Rádi bychom upravili podmínky zejména v oblasti, které ulehčí tunel Blanka, aby se úroveň dopravy nevrátila na původní stav (např. zúžení vozovky, pruhy pro cyklisty atd.). Opatření pro zklidnění automobilové dopravy v centru musí jít ruku v ruce se zatraktivňováním jiných způsobů dopravy (hlavně cyklistické, pěší, tramvajové). Mýtné je natolik zásadní rozhodnutí, že by o něm mělo být referendum.  

Pro Prahu

S návrhem mýta nesouhlasíme, nejsme zastánci restrikcí a zákazů. Je to řešení, které politici volí kvůli jednoduchosti, navíc ale s pochybným výsledkem. Existují zahraniční příklady, např. z Londýna, které jasně hovoří o tom, že restrikce nepřinesly kýžené výsledky. Automobily v centru, ale i v dalších vytížených částech chceme omezit sadou následujících opatření: nová koncepce parkování, dostavba Pražského okruhu, zavedení chytrých semaforů, rozvoj MHD a příměstské železnice a dalších.

Svobodní

Řešením v oblasti individuální automobilové dopravy nejsou nepřiměřené regulace, ale dostavba chybějící silniční infrastruktury a naopak rušení zbytečných regulací v místech, kde je to možné. Mýtné je zcela extrémním opatřením, které bychom nedoporučovali.

TOP 09

Současná legislativa tuto možnost neumožňuje. Mýtné navíc zdaleka není jediným způsobem, jak regulovat auta ve městě. Naším cílem je zejména odlehčit centru města a jedním z kroků, které k tomu výrazně pomohou je stavba záchytných velkokapacitních parkovišť na krajích metropole.  Parkovací domy chceme postavit nejprve na Zličíně, Černém mostě a v Letňanech a poté pokračovat v dalších lokalitách.

Úsvit

Přemýšlet o zpoplatnění vjezdu do centra je reálné, až bude levnější jízdné MHD, dodělané silniční okruhy a dostatek záchytných parkovišť. Teď bychom lidem jen komplikovali situaci.

Co strany chtějí změnit či zavést v dalších oblastech najdete zde.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelská vláda obvinila opozici v čele s Guaidóem z "krvavého spiknutí"

Venezuelský prezident Nicolás Maduro v neděli označil za vůdce povstání opoziční lídry Juana Guaidóa a Leopolda Lópeze, neřekl ale, zda se zatykače týkají i jich. Do spiknutí byl podle Madura zapleten i americký diplomat. Guaidó, jehož přes padesát zemí, včetně USA, letos uznalo za dočasného prezidenta Venezuely, označil obvinění ze spiknutí za další Madurovu vymyšlenou historku.

O odhalení "teroristického spiknutí" informovala vláda autoritářského prezidenta Madura v sobotu. Podle ní měla skupina přepadnout tuto neděli dvě vojenské posádky a "vyvolat násilnosti v šesti státech (venezuelské federace)". V neděli Maduro prohlásil, že za tímto komplotem byl Guaidó, López a opět také americká a kolumbijská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy