IZIP - Elektronická zdravotní knížka

17. 10. 2011 12:07
Elektronická zdravotní knížka IZIP představuje souhrn zdravotních údajů pacienta v elektronické podobě. Vznikala od roku 2001, po jedenácti letech se na veřejnost dostaly problémy efektivitou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Elektronická zdravotní knížka IZIP představuje projekt financovaný Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Každá taková knížka představuje souhrn zdravotních údajů pacienta (včetně absolvovaných vyšetření a předepsaných léků) v elektronické podobě.

Měla se tak vylepšit komunikace mezi jednitlivými lékaři a zdravotnickými pracovišti a předejít například opakování některých vyšetření, či předepisování už jednou předepsaných léčiv. Projekt však stále nefunguje, jak by měl a čelí rostoucí kritice i mezi politiky - uvažuje se dokonce o jeho zrušení.

Podle webu společnosti IZIP mělo k 17. říjnu 2011 Elektronickou zdravotní knížku 2 543 108 lidí; počet pracovníků ve zdravotnictví, vedených v Systému IZIP, dosahoval 20 645 lidí. V případě zdravotnických zařízení je toto číslo 8 614. Celkový počet zdravotních záznamů v Systému IZIP se k danému dni vyšplhal na 24 206 061.

Vzhledem k množství vložených prostředků a celkové nefunkčnosti systému se dlouhodobě uvažuje o jeho zrušení. Kvůli převedení části akcií společnosti na švýcarskou firmu tu však hrozí riziko arbitráží, proto bude potřeba zpracovat příslušné analýzy.

Kromě zrušení projektu bylo další možností převzetí 100% podílu VZP. Na začátku roku 2014 nicméně VZP oznámila, že kvůli trvajícím problémům v komunikaci s menšinovým akciovým podílníkem se své části zbaví a vypíše výběrové řízení na vytvoření nového portálu, který bude pojišťovna spravovat sama. V průběhu roku případná jednání zkomplikovala výše ceny menšinového podílu, švýcarská firma ožadovala 400 milionů korun, znalecký posudek VZP hovořil o 37 milionech.

Kritika i ceny

Projekt zdravotních knížek čelí dlouhodobé kritice zejména kvůli své ceně a financování - k jeho nejhlasitějším odpůrcům patří středočeský hejtman David Rath (ČSSD). Celý projekt už k říjnu 2011 stál kolem 1,8 miliard korun - o osm set milionů korun více, než do té doby uváděla VZP.

Kromě kritik si však Systém IZIP vysloužil i několik významných tuzemských a mezinárodních ocenění - například Cenu ministryně informatiky z INVEXU v roce 2005. V listopadu 2005 si z prestižní soutěže World Summit Award (konaný pod patronací OSN) odnesl cenu za nejlepší projekt na světě v oblasti e-Health. Kromě toho se systém IZIP stal také referenčním projektem pro státy Evropské unie.

O společnosti IZIP

Ve vedení společnosti IZIP působí Jiří Pašek (generální ředitel společnosti), Luboš Endrle (provozní a výrobní ředitel) a Miroslav Mišík (finanční ředitel).

Společnost IZIP byla založena v roce 2001, ještě jako společnost s ručením omezeným, tehdejšími poslanci Občanské demokratické strany Miroslavem Ouzkým a Milanem Cabrnochem, spolu s lékařem Pavlem Hronkem. Prvního ledna 2006 potom byla firma převedena na akciovou společnost.

Systém IZIP

Zkušební provoz systému zdravotních knížek začal v roce 2002. Do běžného provozu se však systém dostal až v listopadu 2004. Už samotné jeho vytvoření stálo kolem tří set milionů korun. Měsíční paušál pro firmu činí dvacet milionů korun.

Na konci září 2011 uvedla Česká televize že oba zakladatelé přenechali 49 procent firmy neznámé společnosti eHI eHealth International ze Švýcarska, aby tak zabránili zastavení projektu, o němž začala VZP uvažovat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Při požáru uprchlického tábora v Jemenu zemřelo nejméně osm lidí

Nejméně osm lidí zemřelo a 170 se zranilo při nedělním požáru zařízení pro uprchlíky v jemenském hlavním městě Saná. Mezi oběťmi jsou migranti i zaměstnanci, počet obětí by ještě mohl stoupnout. Příčiny požáru nejsou zatím zřejmé, uvedla Carmela Godeauová z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). O neštěstí informovaly agentury Reuters a AP.

V budově, která hořela, bylo přibližně 700 lidí, uvedla agentura AP. Více než 90 lidí je zraněno velmi vážně a jsou v péči pracovníků IOM, která v místě také rozdává potraviny. Více než šest let trvající konflikt v Jemenu zapříčinil, že 80 procent obyvatelstva je závislého na humanitární pomoci, připomíná Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy