IZIP - Elektronická zdravotní knížka

17. 10. 2011 12:07
Elektronická zdravotní knížka IZIP představuje souhrn zdravotních údajů pacienta v elektronické podobě. Vznikala od roku 2001, po jedenácti letech se na veřejnost dostaly problémy efektivitou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Elektronická zdravotní knížka IZIP představuje projekt financovaný Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Každá taková knížka představuje souhrn zdravotních údajů pacienta (včetně absolvovaných vyšetření a předepsaných léků) v elektronické podobě.

Měla se tak vylepšit komunikace mezi jednitlivými lékaři a zdravotnickými pracovišti a předejít například opakování některých vyšetření, či předepisování už jednou předepsaných léčiv. Projekt však stále nefunguje, jak by měl a čelí rostoucí kritice i mezi politiky - uvažuje se dokonce o jeho zrušení.

Podle webu společnosti IZIP mělo k 17. říjnu 2011 Elektronickou zdravotní knížku 2 543 108 lidí; počet pracovníků ve zdravotnictví, vedených v Systému IZIP, dosahoval 20 645 lidí. V případě zdravotnických zařízení je toto číslo 8 614. Celkový počet zdravotních záznamů v Systému IZIP se k danému dni vyšplhal na 24 206 061.

Vzhledem k množství vložených prostředků a celkové nefunkčnosti systému se dlouhodobě uvažuje o jeho zrušení. Kvůli převedení části akcií společnosti na švýcarskou firmu tu však hrozí riziko arbitráží, proto bude potřeba zpracovat příslušné analýzy.

Kromě zrušení projektu bylo další možností převzetí 100% podílu VZP. Na začátku roku 2014 nicméně VZP oznámila, že kvůli trvajícím problémům v komunikaci s menšinovým akciovým podílníkem se své části zbaví a vypíše výběrové řízení na vytvoření nového portálu, který bude pojišťovna spravovat sama. V průběhu roku případná jednání zkomplikovala výše ceny menšinového podílu, švýcarská firma ožadovala 400 milionů korun, znalecký posudek VZP hovořil o 37 milionech.

Kritika i ceny

Projekt zdravotních knížek čelí dlouhodobé kritice zejména kvůli své ceně a financování - k jeho nejhlasitějším odpůrcům patří středočeský hejtman David Rath (ČSSD). Celý projekt už k říjnu 2011 stál kolem 1,8 miliard korun - o osm set milionů korun více, než do té doby uváděla VZP.

Kromě kritik si však Systém IZIP vysloužil i několik významných tuzemských a mezinárodních ocenění - například Cenu ministryně informatiky z INVEXU v roce 2005. V listopadu 2005 si z prestižní soutěže World Summit Award (konaný pod patronací OSN) odnesl cenu za nejlepší projekt na světě v oblasti e-Health. Kromě toho se systém IZIP stal také referenčním projektem pro státy Evropské unie.

O společnosti IZIP

Ve vedení společnosti IZIP působí Jiří Pašek (generální ředitel společnosti), Luboš Endrle (provozní a výrobní ředitel) a Miroslav Mišík (finanční ředitel).

Společnost IZIP byla založena v roce 2001, ještě jako společnost s ručením omezeným, tehdejšími poslanci Občanské demokratické strany Miroslavem Ouzkým a Milanem Cabrnochem, spolu s lékařem Pavlem Hronkem. Prvního ledna 2006 potom byla firma převedena na akciovou společnost.

Systém IZIP

Zkušební provoz systému zdravotních knížek začal v roce 2002. Do běžného provozu se však systém dostal až v listopadu 2004. Už samotné jeho vytvoření stálo kolem tří set milionů korun. Měsíční paušál pro firmu činí dvacet milionů korun.

Na konci září 2011 uvedla Česká televize že oba zakladatelé přenechali 49 procent firmy neznámé společnosti eHI eHealth International ze Švýcarska, aby tak zabránili zastavení projektu, o němž začala VZP uvažovat.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Dva mladíci nepřežili v Dobřichovicích pád z továrního komínu

V Dobřichovicích u Prahy spadli v noci na dnešek dva muži z továrního komína. Jeden byl na místě mrtvý, druhý zemřel po převozu do nemocnice. Okolnosti nehody policisté vyšetřují, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

"Jeden z mužů při pádu utrpěl zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel. Druhého muže transportoval vrtulník do pražské nemocnice, svému zranění ale později také podlehl," uvedla mluvčí.

Příčinu a okolnosti kriminalisté vyšetřují, k dokumentaci využili i dron. Co muži ve věku 25 a 27 let na komíně dělali, zatím není jasné. V případu byla nařízena soudní pitva.

před 22 minutami

Policie zasahuje na vrchním soudu, prohledávají kancelář kvůli korupci

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahují v budově pražského Vrchního soudu. Prohledávají kancelář jednoho ze soudců, uvedl Radiožurnál. Policisté podle něj vyšetřují případ možného ovlivňování kauz u soudu a korupce.

Zásah a obvinění soudce potvrdila Radiožurnálu pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

před 53 minutami

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, bez proudu jsou stále tisíce domácností

Kvůli silnému větru evidovala dnes ráno společnost ČEZ Distribuce víc než 27 tisíc domácností bez elektřiny. Dopoledne se podařilo většinu poruch odstranit, okolo desáté hodiny dopoledne se tak počet míst bez proudu snížil na zhruba 8500 míst, z toho v Pardubickém kraji to bylo asi 4000, v Královéhradeckém 2700 a ve středních Čechách 900.

Na Vysočině je bez proudu dalších 1200 domácností, jimž poskytuje elektřinu společnost E.ON.

Nejčastější příčinnou poruch byl silný vítr lámající stromy a větve, které padaly do vedení. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy