reklama
 
 
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Valeo se zaměřuje na nejdůležitější inovace v automobilovém průmyslu

Foto: Valeo
Skupina Valeo předvedla na nedávném autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem inovace, které se soustředí na tři nejdůležitější trendy v současném automobilovém průmyslu – elektrifikace, autonomní vozidla a nové formy mobility využívající digitální technologie.

V Praze se vyvíjejí nejmodernější systémy Valeo

Všechny tyto projekty jsou velmi významné i pro Českou republiku. Společnost Valeo je totiž na našem území již řadu let velmi aktivní a patří také u nás k významným zaměstnavatelům. Od roku 1995 vyrábí Valeo v Rakovníku klimatizační jednotky pro automobily a od roku 2002 funguje v Praze rovněž jeho vývojové centrum. To se nejprve zaměřovalo právě na klimatizační jednotky a ovládací panely do automobilů, ale od roku 2013 se v Praze již vyvíjejí i nejmodernější automatizované řídicí systémy pro vozidla. Vývojáři v Praze zabezpečují nejen komplexní vývoj, ale na testovacím okruhu v Milovicích a také v reálném provozu probíhají systémové zkoušky a ověřování těchto technologií.

Elektrifikace, automatizovaná vozidla a digitálních řešení pro nové formy mobility

Vraťme se ale k nejnovějším řešením skupiny Valeo, které se zaměřují především na redukci emisí CO2 a zároveň vytvářejí mnohem automatizovanější, intuitivnější a bezpečnější řízení.

Valeo se v současné době soustředí například na využití lehkých kompozitních materiálů, které snižují hmotnost vozidla až o 30 %, čímž se omezuje spotřeba energie a emise CO2.

Již bylo zmíněno, že Valeo je jedním z předních výrobců klimatizačních jednotek. Současnost se zaměřuje především na elektromobilitu a klimatizace patří k  jedněm z největších spotřebičů ve vozidle. Skupina Valeo se nechala inspirovat stavebním průmyslem a vyvinula reverzibilní tepelné čerpadlo, které ohřívá, ochlazuje a odvlhčuje kabiny elektrických vozidel. Řešení od Valeo je výjimečné tím, že nepoužívá chemické chladivo. Navíc ve srovnání s konvenčními tepelnými čerpadly toto řešení zvětšuje dojezd vozidel o téměř 15 % při teplotách 0 ° C až 15 ° C a téměř o 30 % při teplotách mezi 0 °C a -20 °C.

Další z inovací je například i MyMobius, rozhraní člověk-stroj (HMI), které se učí zvyky řidiče tak, aby předvídalo jeho potřeby, nabízelo přizpůsobené cesty a zvýšilo bezpečnost.

Park4U Home®, systém, na kterém mají významný podíl i vývojáři z pražského centra Valeo, zase umožňuje vozidlu naučit se samostatnému zaparkování, aniž by řidič musel být poblíž a manévr kontroloval. Dalším unikátním řešením je i Cyber Valet Services, na kterém Valeo pracuje společně se společností Cisco. Toto řešení umožňuje vozidlům vybaveným technologií Valeo Park4U® zaparkovat bezpečně a samostatně - bez řidiče na palubě - na propojených parkovištích. Řidič jednoduše vystoupí ze svého vozidla před vjezdem do parkoviště a svým smartphonem aktivuje automatický parkovací systém. Vozidlo poté pokračuje na své cestě v automatickém módu až do dokončení parkovacího manévru. Pomocí několika kliknutí také může být znovu uvedeno do pohybu a potkat se s řidičem na vybraném místě.

Jednou z velkých výzev pro vývojové pracovníky, je i to, že senzory musejí správně pracovat za nejrůznějších podmínek. Valeo everView je prvním systémem čištění senzorů LiDAR, který zajišťuje optimální funkci těchto senzorů v jakémkoliv počasí a podmínkách na silnici, a to odklizením deště, bláta, sněhu, prachu a jiných překážek.

V nejbližší době se dočkáme toho, že se u nejmodernějších vozidel řidič nebude muset spoléhat na zpětná zrcátka. Systém Sightstream® využívá kamer nainstalovaných právě na místě postranních zpětných zrcátek. Video zobrazené na obrazovkách pak nabízí lepší viditelnost za jakéhokoli počasí, dokonce i v noci. Sightstream® eliminuje mrtvý úhel, zvyšuje bezpečnost, když jsou otevřeny dveře a dělá předjíždění a přejíždění z pruhu do pruhu mnohem snazším. Odstranění bočních zrcátek také nabízí pro designéry zcela nový potenciál a odstranění vnitřního zrcátka pak například umožní úpravu zadní část vozu tak, aby byla aerodynamičtější.

Na vývoji nejmodernějších vozidel se můžete podílet i vy

Již bylo zmíněno, že Valeo vybudovalo v Praze jedno ze svých důležitých vývojových center. Zcela nové moderní centrum bylo otevřeno nedaleko stanice metra Depo Hostivař v lednu roku 2017. Centrum nabízí celkovou plochu 9 000 m2, kdy více než třetina připadá na špičkově vybavené laboratoře. Aktuálně zde pracuje více než sedm set odborníků. V areálu se rovněž nachází testovací polygon, kde jsou testovány například parkovací asistenční systémy.

Areál sice stále ještě voní novotou, ale nové úkoly, které si Valeo před sebe staví, si již dnes vyžadují jeho další rozšíření.

 "Během následujících dvou let plánujeme přijmout další nové zaměstnance, v roce 2018 by pak mělo u nás pracovat přes 900 lidí," nastiňuje budoucnost Pavel Peka, ředitel vývojového centra Valeo v Praze. "Zájemci o kariéru u nás mohou najít detailní informace a všechny otevřené pracovní pozice na webových stránkách prace.valeo.cz"

autor: Valeo | 27. 9. 2017

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Sponzorované odkazy

reklama