Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

V Jižním Súdánu vypukl hladomor. Váš dar má cenu života

Humanitární organizace CARE
12. 6. 2017 14:09
V Jižním Súdánu ohrožuje podvýživa životy 200 000 dětí. Pomoci se jim dostává i díky solidaritě českých dárců. Do sbírky CARE lze stále přispívat.
Tříletá Najamuk z Jižního Súdánu trpí podvýživou. I díky českým darům dostala terapeutickou výživu a léky.
Tříletá Najamuk z Jižního Súdánu trpí podvýživou. I díky českým darům dostala terapeutickou výživu a léky. | Foto: Lucy Beck/CARE

Hladomor, který v Jižním Súdánu vypukl kvůli vleklému ozbrojenému konfliktu a neúrodě, doléhá nejvíce na nejmenší děti, těhotné ženy a kojící matky. OSN označila situaci v zemi za nejhorší humanitární krizi od roku 1945. Několik milionů lidí je na útěku ze svých domovů, statisíce lidí naléhavě potřebují potravinovou pomoc. Úrodu a dobytek lidem kradou ozbrojenci, proto se hlad v zemi stále zhoršuje.

V uprchlických táborech ve východní Africe dosud CARE poskytla přístřešky, potravinové a hygienické balíky desítkám tisíc jihosúdánských uprchlíků.
V uprchlických táborech ve východní Africe dosud CARE poskytla přístřešky, potravinové a hygienické balíky desítkám tisíc jihosúdánských uprchlíků. | Foto: Josh Estey/CARE

Při hladomoru jsou na životech nejvíce ohrožené děti do pěti let, které přišly o rodiče nebo dlouhodobě nemají přístup k obživě. 200 tisícům dětí hrozí smrt v důsledku extrémní podvýživy. Humanitární organizace CARE proto matkám a jejich dětem poskytuje v mobilních zdravotnických centrech výživovou terapii. CARE lidem z Jižního Súdánu pomáhá i díky českým darům: sbírka na Jižní Súdán stále probíhá a je možné do ní přispět on-line zde.

Podvyživenou dívku přivedla do zdravotnického centra její šestnáctiletá teta.
Podvyživenou dívku přivedla do zdravotnického centra její šestnáctiletá teta. | Foto: Lucy Beck/CARE

Tříletou Najamuk přivedla do zdravotnického centra její teta Nijakuma. Holčička trpí podvýživou, potřebuje okamžitou léčbu a pravidelnou stravu. Dříve pěstovala její rodina kukuřici a chovala krávy, ale ozbrojenci jim všechno sebrali. "Už jsme neměli co jíst. V noci přicházeli vojáci, vraždili muže, pronásledovali ženy a okrádali nás. Chodili jsme k řece a jedli lekníny, nic jiného jsme k jídlu neměli," říká Nijakuma.

Zdravotnické centrum CARE poskytuje léčbu podvyživeným dětem v Jižním Súdánu.
Zdravotnické centrum CARE poskytuje léčbu podvyživeným dětem v Jižním Súdánu. | Foto: Lucy Beck/CARE

CARE pomáhá lidem v Jižním Súdánu i v okolních zemích, kam před násilím a hladem utíkají denně tisíce lidí. Česká pomoc již třetím rokem směřuje do uprchlického tábora Rhino v Ugandě, kde dosud nalezlo střechu nad hlavou na devadesát tisíc jihosúdánských uprchlíků.

Malou Nyakuor přinesla matka na kliniku CARE v zuboženém stavu, byla podvyživená a nemocná. Kvůli nedostatku jídla ji matka nedokázala kojit.
Malou Nyakuor přinesla matka na kliniku CARE v zuboženém stavu, byla podvyživená a nemocná. Kvůli nedostatku jídla ji matka nedokázala kojit. | Foto: Josh Estey/CARE

Ještě je čas k záchraně životů. Ale musíme jednat hned. Balík s vysokokalorickou výživou znamená pro těžce podvyživené dítě rozdíl mezi životem a smrtí.

Pošlete prosím svůj balík pomoci hladovějícím dětem v Jižním Súdánu, jako je Najamuk. Jakýkoli dar má doslova cenu lidského života.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

před 11 minutami

Viceprezident Pence odmítl Sněmovně vydat dokumenty pro vyšetřování Trumpa

Viceprezident Mike Pence odmítl vyhovět žádosti výborů americké Sněmovny reprezentantů a vydat dokumenty, o které požádaly v rámci vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa kvůli ukrajinské aféře. S odvoláním na Penceova poradce Matthewa E. Morgana o tom informovala agentura AP. Už na počátku října odmítl spolupracovat s výbory také Bílý dům.

V dopise zaslaném demokratickým kongresmanům Morgan označil vyšetřování za "samozvané". Podle agentury AP tak opakuje námitku Bílého domu, že zahájení procesu vedoucího k podání ústavní žaloby je nelegitimní, neboť o něm nehlasovala celá Sněmovna reprezentantů. Vyšetřování podle Morgana vyvolává pochyby o tom, zda jsou lidé, kteří za ním stojí, oddáni "základní spravedlnosti".

Další zprávy