Mimořádná zpráva
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

V bankách získáte záporný výnos. Co s tím?

komerční článek
10. 9. 2020 14:40
Kvůli inflaci a nízkým úrokům letos můžeme přijít o 3 % z peněz uložených na bankovních účtech.
Foto: komerční článek

Inflace v ČR letos zůstane nad 3 %

Meziroční inflace v červenci letošního roku činila 3,4 % a dle vyjádření zástupců České národní banky po zbytek letošního roku setrvá nad 3 %. Tempo růstu cen v České republice patří k nejrychlejším v celé Evropské unii. Zdražují zejména potraviny, z nichž byl za poslední rok růst cen nejvýraznější u ovoce (o 22,8 %), ale podražily také uzeniny, vejce, mouka, cukr či vepřové maso. Nárůst cen nepotěšil ani kuřáky a milovníky alkoholu, jelikož ceny cigaret za poslední rok vzrostly o 13,8 % a lihovin o 10,6 % a očekává se, že i nadále porostou.

Míra inflace v ČR vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen ke stejnému měsíci předchozího roku

Foto: komerční článek, Český statistický úřad

Nechat peníze ležet v bance znamená prodělat

Ve snaze zmírnit dopady způsobené epidemií koronaviru a podpořit zotavení tuzemské ekonomiky přistoupila Česká národní banka k postupnému snižování základní sazby (tzv. repo sazby) z 2,25 % v únoru až na 0,25 % v květnu. Na této úrovni zůstane repo sazba, od níž se odvíjí úročení bankovních produktů, dle vyjádření guvernéra ČNB i po několik následujících čtvrtletí.

V důsledku toho přistoupily tuzemské banky k postupnému snižování výnosů z vkladů, které se v současné době u spořicích účtů i termínovaných vkladů blíží nule, případně činí jen několik málo desetin procenta. Po zohlednění inflace, která od začátku letošního roku v průměru činí 3,35 %, se dostáváme na záporný reálný výnos okolo minus 3 % ročně.

Modelová situace, jak se vyvíjí reálná hodnota peněz na účtu v bance v prostředí nulových sazeb a inflace ve výši 3 % ročně (počáteční hodnota vkladu = 100)

Foto: komerční článek

 Jak je vidět z grafu, v situaci, kdy budou v ekonomice nulové úrokové sazby a inflace ve výši 3 % ročně, přijdeme za 10 let na neúročeném bankovním účtu o více než čtvrtinu reálné hodnoty našich peněz.

O něco lépe jsou na tom občané eurozóny. Základní sazba Evropské centrální banky (ECB) je sice rovná nula, ale zásluhou nižší inflace v eurozóně na úrovni okolo 0,6 % v průměru od začátku letošního roku činí záporný reálný výnos drobných střadatelů eurozóny "pouze" okolo minus 0,6 % ročně.

Peníze se přesouvají z rukou lidí do rukou státu

V kontrastu s tím, že drobný střadatel přichází o své pracně vydělané peníze, pokud je nechá ležet na účtu v bance, stojí skutečnost, že nejzadluženější jihoevropské země v posledních týdnech dostávají stále častěji zaplaceno za to, když si půjčí. Příčinou tohoto bizarního stavu je skutečnost, že stále významnější podíl státních dluhopisů vydaných nejzadluženějšími zeměmi eurozóny skupuje v rámci protipandemického programu ECB. Například Itálie jakožto druhá nejzadluženější země eurozóny ještě letos v polovině března platila za dvouletou půjčku téměř 2 %, nyní však již za stejnou půjčku dostane od investorů zaplaceno okolo dvou desetin % ročně.

Také v České republice byly letos v dubnu rozšířeny pravomoci ČNB, která nově smí nakupovat například i státní dluhopisy.

V důsledku výše popsaných paradoxů, kdy si státy půjčují za méně, než by za normálních okolností musely nebo dokonce dostávají za půjčku zaplaceno, a kdy střadatelé dostávají za své peníze v bankách méně, než by měli, resp. o své peníze přichází, dochází v podstatě k transferu peněz z rukou obyčejných lidí do rukou státu.

Vzhledem k tomu, že Češi mají v oblibě bankovní účty a drží na nich v souhrnu velké množství peněz v řádech jednotek bilionů korun, bude se letos týkat výše zmiňovaný záporný reálný výnos dosahující až minus 3 % většiny z nás.

 Jak na záporný výnos vyzrát?

Jediným způsobem, jak proti zápornému reálnému výnosu na bankovních vkladech bojovat, je investovat volné prostředky do reálných majetkových aktiv, jejichž hodnota s rostoucí inflací roste. K nim patří například nemovitosti nebo akcie. Stále větší oblibu si u investorů získávají právě nemovitosti jakožto významný uchovatel hodnoty. Z pohledu drobného investora však může být omezující potřeba relativně vysokého vstupního kapitálu a nedostatek znalosti realitního trhu. Z tohoto pohledu jsou vhodnou alternativou investice do aktiv zajištěných nemovitostmi, kterými mohou být například úvěry.

Ronda Invest

RONDA INVEST a.s. je českou P2B platformou, která se na jednu stranu zaměřuje na poskytování úvěrů zajištěných nemovitostmi pro malé a střední podnikatele v Česku a na Slovensku, a na straně druhé nabízí možnost firmám i lidem do těchto úvěrů investovat. Každý úvěr k investici je zajištěn bonitní nemovitostí se zástavním právem a notářským zápisem se svolením k vykonatelnosti. Výše poskytovaných úvěrů nepřesahuje 70 % hodnoty dané nemovitosti. Výnosy dostávají investoři každý měsíc na účet a neplatí žádné vstupní ani pravidelné poplatky.

Za společností stojí podnikatelská skupina Alphaduct, a.s. podnikatele Vladimíra Komára, kam patří mimo jiné značky Dermacol, Axigon, Krondorf a 15% podíl akcií patří podnikateli Gabrielu Kovácsovi, majiteli společností Citfin - Finanční trhy, a.s. a Citfin, spořitelní družstvo.

Investoři mají možnost investovat online s výnosem až 6 % ročně na stránkách: https://www.rondainvest.cz/investovani

Více informací najdete na: https://www.rondainvest.cz

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Leverkusen před duelem na Slavii porazil 3:1 Augsburg

Fotbalisté Leverkusenu před čtvrtečním duelem na Slavii porazili v dohrávce 5. kola bundesligy Augsburg 3:1. Dva góly Bayeru dal argentinský útočník Lucas Alario, který se střelecky prosadil ve třetím soutěžním utkání za sebou. V nastavení završil skóre jeho francouzský kolega z útoku Moussa Diaby.

Alario po čtvrthodině hry proměnil penaltu za hru rukou. Krátce po přestávce domácí neuhlídali rychlý protiútok a záložník Daniel Caligiuri vyrovnal, ale čtvrt hodiny před koncem si Alario naběhl na centr z přímého kopu a hlavou rozhodl. Diaby v závěru zpečetil výsledek střelou do prázdné branky po zoufalé snaze hostů o vyrovnání i s brankářem v útoku.

Leverkusenu stále chyběl zraněný útočník Patrik Schick. Ze stejného důvodu nebyl připraven na druhé straně záložník Jan Morávek, jen na lavičce strávili zápas brankář Tomáš Koubek a obránce Marek Suchý.

Leverkusen drží v bundeslize neporazitelnost, po úvodních třech remízách teď podruhé za sebou vyhrál a posunul se na čtvrté místo. Ve čtvrtek se Bayer od 21:00 představí v Edenu ve 2. kole Evropské ligy, v tom prvním v minulém týdnu deklasoval Nice 6:2. Pražané vstoupili do soutěže porážkou 1:3 na hřišti izraelského týmu Beer Ševa.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Leverkusen - Augsburg 3:1 (16. z pen. a 74. Alario, 90.+4 Diaby - 51. Caligiuri).

Zdroj: ČTK
Další zprávy