Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Uvěznění běloruští aktivisté obdrží Cenu Příběhů bezpráví společnosti Člověk v tísni

komerční článek
15. 11. 2021 0:00
Političtí vězni komunistického Československa předávají ocenění odpůrcům totality v Bělorusku
Foto: JSNS, Tomáš Hřivňák

Kseniya Syramalot, Mikita Jemialjanaw a Palina Sharenda-Panasiuk; tři jména mladých běloruských aktivistů, kteří jsou nyní neoprávněně uvězněni Lukašenkovým režimem. Právě tyto statečné osobnosti vybrala studentská porota jako laureáty Ceny Příběhů bezpráví. V letošním roce je poprvé udělena do zahraničí a poukazuje na podobnost osudů odpůrců komunismu v Československu s příběhy lidí, kteří se v zemích postsovětského regionu v současné době zasazují o dodržování lidských práv, svobodu, demokracii a právní stát.

Kseniya a Mikita, kteří by si v tuto chvíli měli užívat své mládí, tráví čas ve vězení, kam byli zavřeni za aktivity nepohodlné běloruskému režimu. Premiantka a studentka filozofie a sociálních věd Kseniya se stala mluvčí Běloruské studentské asociace. Když v srpnu 2020 začaly protesty po prezidentských volbách, studenti se k nim přidali také. Kseniya byla během nich zadržena a obviněna ze zločinného spiknutí za účelem organizace masových nepokojů na univerzitách a v červenci 2021 byla v takzvaném procesu se studenty odsouzena ke dvěma a půl letům vězení. 

Vysokoškolskému studentovi Mikitovi bylo pouhých 19 let, když byl odsouzen na čtyři roky vězení za poškození majetku státu. Svou účast na těchto akcích nepopřel a uvedl, že jejich cílem bylo upozornit na situaci politických vězňů v Bělorusku, vyjádřit nesouhlas se stávajícím systémem a represemi za svobodně projevený názor. Jeho matce je neustále vyhrožováno ze strany bezpečnostních sil kvůli aktivní podpoře syna, zveřejňování informací a psaní dopisů dalším vězňům. Mikita, který se momentálně nachází v trestní cele, v říjnu oznámil, že bude držet hladovku na protest proti tomu, jak s ním ve vězení zacházejí. "Sílu mi dodává víra ve správnost mých názorů a přesvědčení, víra v Boha, podpora od mých blízkých a absence jakékoliv lítosti či pokání za mé aktivistické činy," vyjádřil se Mikita ze své cely. 

Video: komerční článek

V neposlední řadě obdrží Cenu Příběhů bezpráví také Palina Sharenda-Panasiuk matka dvou malých dětí a občanská aktivistka z Brestu. Začátkem roku 2021 bezpečnostní složky vyrazily dveře v jejím bytě, provedly prohlídku a Palina byla zadržena a v poutech odvezena. Během svého uvěznění si několikrát stěžovala na psychický a fyzický nátlak. Dne 9. června 2021 soud okresu Brest vynesl rozsudek - dva roky vězení.

Běloruským aktivistům ocenění symbolicky předali pamětníci komunistického bezpráví v Československu, nositelé Ceny Příběhů bezpráví z předchozích let - Vlasta Černá, Jiřina Čechová a Pavel Horák. Za Kseniyi převezme ocenění její kolegyně z Běloruské studentské asociace Darya Rubleuskaya během online debaty v Praze, kterou pořádá vzdělávací program JSNS. Cenu na místě předá ředitel vzdělávacího programu JSNS Karel Strachota: "Totalitní a autoritářské režimy se projevují stále stejně, zločinně, agresivně, nelidsky. A stejné jako v minulosti jsou také příběhy mužů a žen, kteří jim vzdorují. Tyto statečné osobnosti zaslouží naše uznání," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy