








Když se brazilští fotbalisté zastavili v roce 1956 k jednomu utkání v Praze, vyslovil jejich brankář Gilmar hned na ruzyňském letišti velké přání. „Rád bych mluvil s panem Pláničkou, už od dětství je totiž mým vzorem.“ I obdiv muže, který se svým týmem ovládl následující dva světové šampionáty, svědčí o věhlasu legendárního českého gólmana, jehož pozoruhodný životní příběh se uzavřel před 30 lety.



Národní galerie Praha (NGP) začne v září restaurovat Růžencovou slavnost Albrechta Dürera, která je jedním z nejcennějších děl v jejích sbírkách. Obraz si mohou návštěvníci prohlédnout ve stálé expozici ve Schwarzenberském paláci ještě do 31. srpna, kdy jej galerie svěsí. Restaurátorské práce mohou trvat až pět let v závislosti na stavu díla a zvolených technikách.



Magda Vášáryová v sobotu na slavnostním zakončení karlovarského festivalu za velkého aplausu diváků obdržela Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. Jako poctu slovenské herečce a diplomatce festival uvedl oceňovaný film Juraje Jakubiska z roku 1969 Vtáčikovia, siroty a blázni. Vášáryová, která v něm ztvárnila roli dívky Marty, ho osobně představila na projekci v městském divadle.



Ukrajinský soud poslal do vazby jednoho z podezřelých v případu vraždy Ukrajinky Anastasije Berezovské, kterou úřady podezřívají z podílu na nedávném bombovém útoku v Monaku. Informoval o tom dnes server RBK-Ukrajina, podle něhož je zmíněným podezřelým pracovník ukrajinské vojenské rozvědky HUR Vladyslav Reut.






Byl prvním porevolučním západním studentem Právnické fakulty Univerzity Karlovy, i když předtím o východní blok nejevil zájem. Před dvaceti lety Arthur Braun v Praze založil advokátní kancelář bpv Braun Partners, která nabízí klientům z Česka, Slovenska a dalších středoevropských zemí služby týkající se českého, německého i unijního práva.



V Paříži ve věku 88 let zemřela básnířka, spisovatelka, překladatelka, editorka, výtvarná teoretička a zakladatelka české experimentální prózy Věra Linhartová. Laureátka Ceny Jaroslava Seiferta v roce 1968 emigrovala do Francie. O úmrtí autorky knih Dům daleko, Prostor k rozlišení, Twor nebo Ianus tří tváří v sobotu informoval Deník N s odkazem na spisovatele Jaromíra Typlta.






Zatímco aktuální vystoupení české reprezentace na MS provázejí zklamání a kritika veřejnosti, první šampionát, kterého se zúčastnili Čechoslováci před takřka stoletím, vyvolal v tuzemsku bouřlivé nadšení. U zisku historických stříbrných medailí nechyběl ani legendární sportovní komentátor Josef Laufer, jehož pero zachytilo situace, které se z dnešního pohledu jeví až neuvěřitelně.



Byla symbolem svobody, nedostatkovým zbožím, ale i limonádou, kterou komunističtí pohlaváři na našem území marně zakazovali. Letos je to přesně 55 let od chvíle, kdy se legendární Coca-Cola začala oficiálně vyrábět v tehdejším Československu. Jak dobře znáte fascinující příběh nápoje, který u nás provází už několik generací pamětníků?



Pražský městský soud v úterý rozhodl o rehabilitaci disidenta a politika Václava Bendy (1946-1999). Muže zadržela policie v roce 1978, když měl do Prahy přijet generální tajemník ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu a předseda prezídia Nejvyššího sovětu Leonid Iljič Brežněv. Strávil několik dní ve vazbě. Informoval o tom právní zástupce navrhovatelky rehabilitace Lubomír Müller.



Ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO) a kanadská velvyslankyně Emily McLaughlinová v pondělí podepsali smlouvu o vydávání lidí mezi Českou republikou a Kanadou. Po dokončení ratifikačního procesu a nabytí platnosti nahradí nová smlouva dosavadní právní základ z roku 1924 a přispěje k účinnější vymahatelnosti práva.



Ve věku 94 let zemřel Ramiro Valdés Menedéz, jeden z předních spolupracovníků Fidela Castra, který byl oslavován jako hrdina kubánské revoluce. Oznámil to v neděli podle agentury Reuters na sociálních sítích kubánský prezident Miguel Díaz-Canel. Příčinu úmrtí nezveřejnil. Valdés v minulosti navštívil i Československo.



Byla to první sportovní událost, kterou sledovala celá republika. Od malých kluků až po staré babičky. Řeč ale není o olympijském hokejovém finále v Naganu, nýbrž o finále fotbalového mistrovství světa v Římě roku 1934.



Desátá účast českých fotbalistů na mistrovství světa je pro fanoušky velkou událostí i proto, že zdaleka není tak samozřejmá jako v začátcích těchto turnajů v první polovině minulého století.



Fotbalisté Nizozemska vstoupili do mistrovství světa remízou 2:2 s Japonskem. Všechny branky padly po přestávce, Evropané dvakrát vedli. Na úvodní trefu Virgila van Dijka odpověděl Keito Nakamura, na gól Crysencia Summervillea zareagoval minutu před koncem řádné hrací doby Daiči Kamada. V druhém duelu skupiny F se dnes od 04:00 SELČ v Monterrey utká Švédsko s Tuniskem.



Před 37 lety skončil na popravišti Štefan Svitek, poslední člověk popravený v Československu. Recidivista se sadistickými a zoofilními sklony známý jako Horehronský rozparovač šokoval zemi jedním z nejbrutálnějších rodinných masakrů v dějinách československé kriminalistiky, když během jediné noci v roce 1987 zavraždil svou těhotnou manželku i dvě malé dcery.



Zemřela Zdena Mašínová, bylo jí 92 let. Na sociálních sítích to dnes uvedl historik Petr Blažek či Konfederace politických vězňů. Mašínová byla dcerou generála Josefa Mašína, který za protektorátu bojoval v domácím odboji proti nacistům, a sestrou členů odbojové skupiny bratří Josefa a Ctirada Mašínových.



Před devadesáti lety vyrazily děti z jihomoravských Rakvic na školní výlet. Měl to být jeden z nejkrásnějších dní školního roku. Místo vzpomínek na Pálavu však obec zasáhla tragédie, jaká neměla obdoby. Během několika minut zmizely pod hladinou Dyje desítky školáků. Co přesně se tehdy stalo a proč se na tragickou událost nezapomnělo ani po devíti desetiletích?