Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Stravenky - pojistka a záložní řešení pro těžké časy

30. 10. 2020 11:04
Každý čtvrtý člověk v naší zemi žije v tuto chvíli na hranici chudoby a potravinové banky zejí prázdnotou. Co s tím?
Stravenky - pojistka a záložní řešení pro těžké časy
Stravenky - pojistka a záložní řešení pro těžké časy | Foto: Komerční sdělení

Moudrou, inteligentní a informačně vybavenou společnost charakterizuje, že dokáže posuzovat věci v kontextu, vyhodnocovat případná ohrožení, inspirovat se úspěchy ostatních, poučit se z chyb a včas eliminovat jejich dopady. U událostí, které se nám dějí opakovaně, to platí dvojnásob.

Náš sociální systém čeká letos již druhá zatěžkávací zkouška. Celé čtvrtině naší populace hrozí, že spadne v nejbližších týdnech do chudoby. Druhá vlna pandemie způsobená virem COVID-19 ekonomicky nejvíce zasáhne skupiny, kterým se již teď "dýchá velmi těžko" - důchodce, matky samoživitelky, nezaměstnané a lidi z nízkopříjmových skupin. Zasáhne ale také děti z těchto rodin. V nejméně vhodnou chvíli se k tomu začali potýkat s problémy správci potravinových bank. Potravinové sklady jsou téměř prázdné a poptávka po pomoci rapidně roste.

Vláda proto bude v nejbližších dnech stát před důležitým rozhodnutím, jak zajistit adresně a účelově pomoc ohroženým skupinám.

Jednou z možností, jak zajistit adresnou a účelovou distribuci prostředků na pořízení potravin jsou stravenky. Vláda se ale tohoto prověřeného funkčního nástroje, který lze jednoduše a prakticky ihned použít, zbavuje. Stravenky se jistě dají nahradit například daňovými úpravami nebo fintech aplikacemi.  Na stole ale leží celá řada pádných argumentů pro jejich zachování. Zde jsou:

  1. Náš stát se nyní nachází v módu krizového řízení. Základem krizového řízení je rychle oddělit zrno od plev a použít k dosažení stanovených cílů veškeré funkční dostupné nástroje. Stravenky jím jednoznačně jsou.
  2. V krizové situaci není čas na vymýšlení nových inovativních cest, protože i to nejlepší inovativní řešení potřebuje pro uvedení do reálného provozu svůj čas.  Stravenky jsou řešení, které je již vymyšlené, plně funkční a dostupné prakticky ihned.

  3. Ze zdravotního hlediska jsou koronavirem typu COVID-19 nejohroženější skupinou senioři. Většina z nich sice používá mobilní telefony, přes veškeré jejich možnosti ale pouze na telefonování a posílání textových zpráv. To, co je nejlepší pro mě, nemusí být nejlepší pro druhé. Nemůžeme očekávat, že zejména naši rodiče budou z gruntu měnit své návyky a přizpůsobovat je vzorci chování střední generace, natož pak generacím X a Y.

  4. Máme veškerou potřebnou infrastrukturu. Výroba stravenek je rozvinuté průmyslové odvětví obsluhující z České republiky klienty z řady evropských zemí. Jeho strategický význam umocňuje aktuální situace a přicházející hospodářská krize.

  5. Jedná se o osvědčený nástroj, který obstál před devadesáti lety za velké hospodářské krize v zemi svého vzniku, USA, stejně jako letos v celé řadě západoevropských zemí. Například vláda ve Spojeném království řešila na jaře problém, který byl pro bohatou Evropu ještě před pár měsíci těžko představitelný. Po uzavření škol ze dne na den zjistili, že řada dětí trpí hlady. Při distanční formě vzdělávání neměly možnost školního stravování, nebo měly přístup pouze k levnému jídlu s velmi nízkými nutričními hodnotami. Britská vláda problém úspěšně vyřešila logickým, dostupným a zavedeným způsobem-sociálními stravenkami. Důvody k tomuto kroku byly jednoduché.
  • Doručitel nepotřeboval žádnou technologii
  • Docílili maximální adresnosti a účelovosti dávek
  • Využili vybudovanou infrastrukturu ke spuštění projektu prakticky "just in time".

Stravenky hladové nenasytí ani nepřinesou samy o sobě blahobyt. Jsou ale pojistkou a záložním řešením pro těžké časy a v západní Evropě zároveň zavedeným kulturním standardem. V tuto chvíli stojíme před rozhodnutím, zda půjdeme koncepčně stejnou cestou jako liberálně konzervativní část Evropy nebo se staneme souputníkem osamoceného Orbánovského Maďarska.

Radek Hradil, [email protected]

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy