reklama
 
 
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Stačí pětimilimetrový vrut a šroubovák!

Vysokopevnostní sádrové desky Habito H mají vskutku neobyčejné vlastnosti. Vynikají nejen zvýšenou povrchovou tvrdostí a vysokou pevností, ale výborně izolují i hluk. “Klienti si pochvalují hlavně akustický komfort a jednoduchost kotvení,” říká ing. Nikola Hoffmann, ředitel Saint-Gobain Construction Products CZ divize Rigips, která desky vyrábí.

V čem spočívají výhody suché stavby? 

Koncem loňského roku jsme připravili srovnávací video výstavby mezibytové příčky z cihel, pórobetonu a naší poslední novinky ze sortimentu sádrokartonových desek, desky Habito H. V něm jsou všechny výhody suché výstavby přehledně shrnuty - výrazně menší nároky na přepravu materiálu a manipulaci, tedy nižší náklady a nesrovnatelně rychlejší výstavba, nižší hmotnost a výrazně lepší vlastnosti výsledných konstrukcí.

Jaké jsou hlavní přednosti desek Habito H? 

Habito H je vysokopevnostní sádrokartonová deska s vyšší hmotností, ale stejně jako ostatní desky ji nabízíme ve standardních rozměrech a tloušťce 12,5 milimetru. Vyznačuje se zejména zvýšenou povrchovou tvrdostí a vysokou ohybovou pevností. Je současně protipožární, impregnovaná, tedy vhodná do všech vnitřních prostor včetně koupelen, a má vynikající akustické vlastnosti. Kromě toho je pro konečného uživatele doslova revoluční při kotvení břemen. Odpadají problémy s hmoždinkami, vruty, vrtačkami, vrtáky a následným úklidem. Potřebujete jen vrut do dřeva o průměru pěti milimetrů a šroubovák nebo aku-šroubovák. S tímto vybavením pověsíte všechna běžná břemena od obrazů a plochých televizí, až po kuchyňské skříňky. Na jeden vrut můžete pověsit až 34 kilogramů těžkou věc. Na běžnou kuchyňskou skříňku tak potřebuje pouhé dva vruty.

Kdy a kde se dají desky použít? 

Deska je univerzální, vyjma nosných a obvodových stěn se dá použít prakticky všude. U bytů, domů, rekonstrukcí, nových staveb, školek, nemocnic, úřadů i nákupních center. Všude, kde potřebujete chytře a efektivně vyřešit akustiku, nepřemýšlet složitě o tom, co kam pověsíte. Nebo o tom, že prostory budou pod zvýšenou zátěží, což jsou zejména ty školy, školky, nemocnice a nákupní centra. Pokud desku kombinujete s našimi dalšími výrobky, jako jsou třeba rohové lišty No.coat, budete mít úplně po starostech.

Proč není možné je použít na venkovní stěny?

Habito H je určeno pro prostory, kde vzdušná vlhkost trvale nepřekračuje 75 procent a není určena pro přímý styk s vodou. Pro obvodové stěny dřevostaveb máme desku Rigistabil.

Je potřeba Habito H nějak speciálně instalovat, nebo to zvládne každý? 

Montáž je stejná jako u všech sádrokartonových systémů. Potřebujete jen speciální vruty pro systémy jednoduchého a dvojitého opláštění. Deska je tvrdá, takže montáž je jen nepatrně pomalejší než s běžnými deskami. 

Co na nové desky říkají klienti?

Klienti si pochvalují hlavně akustický komfort a jednoduchost kotvení, česky zavěšování čehokoli. S použitím speciálních kotev a na adekvátně přizpůsobené podkonstrukci unese deska až 155 kilogramů. Investoři oceňují rychlost výstavby a nízkou hmotnost vlastní konstrukce. Suchá výstavba nabízí čisté linie, ale vytvoříte i různé dekorativní prvky. Je to krásné řemeslo, pokud se umí. 

Desky jsou tenké, jakto, že izolují hluk lépe než cihly?

Pro vysoké hodnoty vzduchové neprůzvučnosti se u sádrokartonových příček uplatňuje kombinace více akustických principů: hmotnostní, absorpční a vliv kmitajících membrán. U příčky z cihel je to pouze hmotnostní princip - čím tlustší, tím lépe izoluje.

Když chci na desku pověsit těžký obraz nebo masivní polici, nevylomí se? 

Na běžné předměty potřebujete pouze vrut o průměru pěti milimetrů a odpovídající délky. Musí vyčnívat alespoň 10 milimetrů do dutiny konstrukce. A samozřejmě šroubovák. Pro extra těžké předměty, je potřeba přizpůsobit podkonstrukci a použít Molly kotvy. Šikovný sádrokartonář to ale zvládne, nebo mu poradí naši kolegové v Centru obchodní podpory. Na vyztužování a výdřevy ale zapomeňte, ty potřeba nejsou!.

Co když na desku něco špatně připevním?

Jednoduše to převěsíte na správné místo a vzniklou díru zatmelíte. Nikdo nic nepozná. Jako u každého kotvení, nesmíte jen strhnout závit. 

Když do desky nedopatřením vrazím křeslem nebo do ní kopnu, nezničí se? 

Vydrží toho opravdu hodně. Je určená do prostor, kde něco takového hrozí. Mimo jiné i do bezpečnostních konstrukcí třídy RC2 až RC4, tedy těch nejvyšších.

Co když ve vedlejším pokoji začne hořet, neshoří Habito H jako papír?

Požární odolnost je vlastností celé konstrukce, V našem případě nejen desek, tedy opláštění, ale i podkonstrukce a minerální izolace. Sádra, díky obsahu krystalicky vázané vody, je nehořlavý materiál. Pro požárně odolné konstrukce je tedy ideální.

Jsou desky ekologicky recyklovatelné?

Sádra je ekologický nekonečně recyklovatelný materiál a je možné ji po zpracování využívat jako částečnou náhradu vstupních surovin. Karton, nebo chcete-li papír, použitý při výrobě, je sám stoprocentně recyklovaný. Samotná výroba sádrokartonových desek je už dnes prakticky bezodpadová. Podíl recyklátu z desek ve výrobních dávkách se postupně zvyšuje, i když impregnované desky se prozatím přidávají v omezeném množství. Ovšem jejich obliba stoupá. V loňském roce jsme připravili kompletní recyklační program, který nabízíme stavbám. O službu je velký zájem zejména u budov, které usilují o certifikace z hlediska udržitelného rozvoje.

autor: komerční článek | 8. 4. 2019 13:10

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama