Archiv: Právě se děje

včera

Muž v Norsku ukradl sanitku a srazil několik lidí

Norská policie v Oslu zadržela ozbrojeného muže, který ukradl sanitní vůz a srazil několik lidí. S odvoláním na norské policejní zdroje o tom informovala agentura Reuters. Podle deníku Verdens Gang sanitku ukradla dvojice podezřelých, po jednom z nich policie stále pátrá. Sanitní vůz mají už policisté pod kontrolou. Ve snaze zadržet únosce sanitky policie použila ostrou palbu.

Norská veřejnoprávní televize NRK s odvoláním na svědky uvedla, že sanitka narazila mimo jiné do dětského kočárku a že dítě bylo převezeno do nemocnice. Situace na místě je chaotická a počet zraněných není jasný, informují norská média.

Zdroj: ČTK
včera

Zaorálek dotáhl změnu, Muzeum umění Olomouc už vede Ondřej Zatloukal

Muzeum umění v Olomouci už oficiálně vede Ondřej Zatloukal, do ředitelské funkce jej jmenoval ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek. Ten změnu avizoval začátkem září, kdy se snažil urovnat vyhrocený spor mezi muzeem a ministerstvem kvůli krokům Zaorálkova stranického předchůdce Antonína Staňka. Předešlý šéf muzea Michal Soukup, kterého z funkce odvolal právě Antonín Staněk, se nově stal zástupcem ředitele a vedoucím edukačního, produkčního a výstavního odboru. Soukupa již Zaorálek do ředitelské funkce vrátit nemohl, podle právní analýzy bylo jeho odvolání bezchybné. Zaorálek mu proto nabídl alespoň druhé nejvyšší místo v instituci.

Zdroj: ČTK
včera

Veltrusy musí za netransparentní "losovačku" zaplatit pokutu 70 tisíc

Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu 70 tisíc korun, kterou dostaly Veltrusy na Mělnicku od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za netransparentní losování v tendru na obnovu zeleně na hřbitově. Předmětem sporu bylo omezování počtu firem, které se o zakázku ucházely. Firmy, které šly v tendru z roku 2011 dál, byly vylosovány, což dnes už zákon neumožňuje.

Jedna ze společností chtěla, aby losující před samotným výběrem elektronické zařízení vypnul a pak znovu zapnul. Losující to ale odmítl, což podle ÚOHS stačí k tomu, aby vznikly pochybnosti o transparentnosti.

včera

Stará prezidentská milost pro Kočnera platí, slovenský parlament byl proti zrušení

Slovenský parlament odmítl opoziční návrh změny ústavy, který by umožnil zrušení prezidentských milostí pro podnikatele Mariana Kočnera a další osoby ve více než 20 let starém případu ekonomické kriminality. Předlohu, pro jejíž schválení byla potřebná třípětinová většina 150členné sněmovny, nepodpořili poslanci dvou ze tří vládních stran. Kočnera a další tři osoby prokuratura v pondělí obžalovala kvůli loňské vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Kočner si podle policie Kuciakovu vraždu objednal.

Zdroj: ČTK