reklama
 
 
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Pětina Čechů žije od výplaty k výplatě. Jak tomu ve 3 krocích předejít?

Od výplaty k výplatě žije v Česku asi pětina populace. Rady a tipy, jak uspořit lidem nejsou cizí, jenže mnohým se prostě do odkládání peněz nechce. Než aby si dali stovku bokem, raději ji přidají k ostatním financím a pořídí si nový telefon, boty nebo si zajdou do restaurace na jídlo.

Ano, spoření není zábava, avšak překonáte-li prvotní ostych, brzy se dostanete do fáze těšení, a to jakmile se vám začne na účtu střádat korunka ke korunce. Čím větší sumu uspoříte, tím většího uspokojení se dočkáte. Navíc si pak velmi dobře rozmyslíte, zda těžce odložené peníze utratíte za zbytečnosti. Jak ale se spořením vůbec začít?

Krok číslo 1: Najděte si vhodný spořicí produkt

Ze všeho nejdříve je vhodné si sjednat správný spořicí produkt. Jakmile budete mít podepsanou smlouvu, budete o krok blíže ke svému cíli. Spoření si už tak snadno nerozmyslíte.

Řadíte se mezi konzervativní střadatele? Bojíte se rizika ztráty? Chcete si měsíčně dávat bokem jen pár stovek? Poohlédněte se po spořicím účtu a termínovaných vkladech, ke spoření ale můžete využít i stavební spoření. Tyto tři finanční produkty vám na začátek bohatě postačí, naučí vás pravidelně spořit a zároveň vám alespoň částečně peníze zhodnotí.

TIP: Je pro vás finanční svět španělskou vesnicí? Vezměte si na pomoc online porovnávače, díky kterým si vyberete nejen ten nejvýhodnější spořicí účet, nebo oslovte jednoho z finančních poradců.

Krok číslo 2: Zanalyzujte váš rodinný rozpočet

Druhý krok je poměrně časově náročný a ne pro všechny zábavný, přesto je nezbytný. Jen stanovit částku, kterou si budete každý měsíc odkládat, totiž nestačí. Je nutné se ujistit, že není možné spořit více.

Zapotřebí je si vést příjmy a výdaje a ty na konci měsíce zanalyzovat. Jen tak zjistíte, jestli je váš domácí rozpočet schodkový, přebytkový nebo vyrovnaný. Samozřejmě nejlepší variantou je ta druhá.

TIP: Nebaví vás zapisovat výdaje na papír a sčítat je na kalkulačce? Stáhněte si do mobilu jednu z mobilních aplikací, která vám správu rodinných financí ulehčí.

Krok číslo 3: Začněte spořit

Posledním krokem je začít jednat. Jen mluvit o spoření, zapisovat výdaje a sjednat si spořicí produkt nestačí. Je nutné peníze vzít a skutečně je odložit. Zároveň ale neusínejte na vavřínech, stále se snažte orientovat ve světě financí a stále si počítejte příjmy a výdaje.

Jestliže v průběhu spoření zjistíte, že můžete odkládat více, rozhodně to udělejte, stejně tak pokud se vám naskytne nový způsob spoření. Navíc nemusíte zůstávat jen u jednoho produktu, nebojte se jich více kombinovat a vaše výnosy tak optimalizovat.

TIP: Začne-li se vám ve spoření dařit, rozhodně nezůstávejte pouze u konzervativních finančních produktů. Poraďte se s odborníky a zhodnocujte své peníze také investováním.

29. 3. 2019 13:53

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama