Před dvěma lety bojoval po hrůzném pádu o život, teď je Jakobsen evropským šampionem

14. 8. 2022 16:05
Mistrem Evropy v silničním závodě s hromadným startem se v Mnichově stal nizozemský cyklista Fabio Jakobsen. Nejlepší ze šestice českých reprezentantů Dominik Neuman spurtoval dvacátý.
Fabio Jakobsen se zlatou medailí pro mistra Evropy
Fabio Jakobsen se zlatou medailí pro mistra Evropy | Foto: Reuters

Jeden z hlavních favoritů 207,8 km dlouhého závodu Jakobsen se v hromadném finiši prosadil suverénně a nechal za sebou další adepty na prvenství Arnauda Démarea z Francie a Belgičana Tima Merliera.

Pětadvacetiletý člen týmu Quick-Step Alpha Vinyl Fabio Jakobsen, jenž byl před dvěma lety po hrozivém pádu na závodě Kolem Polska v ohrožení života, ukončil triumfem zlatou sérii italských cyklistů. Ti ovládli od roku 2018 poslední čtyři kontinentální šampionáty. Nejlepší z Italů byl dnes sedmý Elia Viviani, mistr Evropy z roku 2019.

Jakobsenův pád před dvěma lety:

Vítěz etap z Tour de France a Gira d'Italia Démare získal evropské stříbro už před dvěma lety při vítězství Giacoma Nizzola. Sonny Colbrelli po jarních problémech se srdcem loňský titul z Trentina neobhajoval.

Po kopcovité úvodní části se závod podle očekávání rozhodoval ve spurtu v centru Mnichova, kde cyklisté absolvovali pět okruhů.

Ve stejném čase jako vítěz dokončil závod Neuman z nejlepší české stáje Elkov-Kasper. Zkušený Zdeněk Štybar dojel na 32. místě s odstupem 13 sekund a jako jeden z prvních kromě Nizozemců gratuloval k triumfu Jakobsenovi, svému týmovému kolegovi.

Jakub Otruba byl klasifikován na 34. místě, Adam Ťoupalík a Tomáš Bárta se seřadili na 41. a 42. pozici a nejstarší muž ve startovním poli, sedmatřicetiletý Jan Bárta, obsadil s odstupem 18 sekund 46. příčku.

Ve středu budou o evropské medaile v Mnichově bojovat muži a ženy v časovce, v závěrečný den multisportovního šampionátu příští neděli pak pojedou ženy hromadný závod.