Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Moderní technologie pomáhají jihlavské nemocnici zvládnout koronakrizi

komerční článek
13. 1. 2021 10:24
Bezpečnost pacientů, lékařů i dat v Jihlavě svěřili komplexnímu řešení od Microsoftu.
Foto: komerční článek

Jihlavská nemocnice je krajské zařízení, které poskytuje zdravotní péči pro spádovou oblast pro téměř půl milionu lidí. Nachází se tu 700 lůžek a instituce zaměstnává přes 1 500 lidí.

Jak říká náměstek pro informatiku a kybernetickou bezpečnost (ICT) David Zažímal, potřebu vyšší míry digitalizace spolu s lepší bezpečností dat začali v nemocnici řešit v roce 2018. "Tehdy jsme přecházeli na Windows 10 a rozhodli jsme se pro Microsoft 365. Digitalizaci procesů jsme plánovali v průběhu roku 2020, vše ale urychlil COVID," konstatuje David Zažímal. "COVID změnil úplně všechno. Ze dne na den jsme museli přejít na úplně nové způsoby práce a začít používat nové technologie," říká vrchní sestra urgentního příjmu Mgr. Hana Hladíková.

Nejen v jihlavské nemocnici museli najednou ze dne na den začít řešit jak bezpečnost pacientů, tak ochranu personálu. Vedle rozdělení celé nemocnice na červenou (infekční) a zelenou (neinfekční) zónu pomohl situaci zvládnout mimo jiné i projekt tzv. triáže a autotriáže.

Jde o elektronický dotazník pro návštěvníky nemocnice, podle kterého se určuje riziko nákazy. Pacienti ho buď vyplňovali s pomocí personálu na tabletech při příchodu do nemocnice (triáž), anebo údaje zadali online z pohodlí domova (autotriáž). Formuláře si s pomocí platforem Forms, Power Automate, Sharepoint Online a PowerBI vytvořili za pouhých šest hodin přímo v nemocnici. A výsledek? Se spuštěním zmizely fronty před nemocnicí a do dnešního dne systémem prošlo víc než 50 tisíc pacientů.

Nedílnou součástí každodenního chodu nemocnice jsou ale i další nástroje společnosti Microsoft jako Teams, přes které probíhají jak porady mezi jednotlivými odděleními, tak i v rámci týmů. Díky Microsoft 365 a cloudovému řešení Azure je pak možné sdílet dokumenty kupříkladu mezi infekčními a bezinfekčními pracovišti, aniž by byla ohrožena bezpečnost lékařů i dalšího personálu.

Video: komerční článek

Právě s příchodem online nástrojů vyvstala i v nemocnici v Jihlavě otázka bezpečnosti dat. Jak říká David Zažímal, i proto pro ně bylo řešení od Microsoftu na prvním místě. "Jedním z hlavních důvodů této volby byla bezpečnost. Potřebujeme například šifrování mailů pro bezpečné předávání citlivých dat mezi zdravotnickými zařízeními, ale také bezpečný přístup k citlivým datům s pomocí multifaktorového ověřování," dodává šéf ICT.

V nemocnici v Jihlavě ale oceňují hlavně komplexní portfolio produktů, které nikde jinde, než u Microsoftu nenašli, a podporu, jež se jim od technologického lídra dostala při jejich implementaci. Vedle Teams a dalších už zmíněných nástrojů používají v Jihlavě například i Logic Apps, PowerBI či virtuální desktopy pro práci z domova.

"Covidovou situaci si bez podpory našeho IT neumím představit. Nástroje Microsoftu mi šetří spoustu času, který můžu věnovat pacientům," říká vrchní sestra Mgr. Hana Hladíková. "Díky produktům Microsoft 365 jsme schopni naplnit opravdový potenciál naší nemocnice," doplňuje ji na závěr náměstek ICT David Zažímal.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
před 46 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy