Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Letošní večerní aukce Arthouse Hejtmánek nabídne skvosty světového i českého umění

komerční článek
16. 11. 2018 12:10
Naposledy se obraz Rámájana od ruského malíře Borise Grigorijeva představil české veřejnosti před 88 lety. Na večerní aukci určené pro náročné klienty ho nabídne aukční dům Arthouse Hejtmánek 6. prosince od 18 hodin. Dílo, inspirované indickým eposem, se bude dražit od 9 milionů korun.
Galerista Tomáš Hejtmánek s obrazem Rámájana a Preislerovým Milosrdným Samaritánem
Galerista Tomáš Hejtmánek s obrazem Rámájana a Preislerovým Milosrdným Samaritánem | Foto: Ivan Kahůn

Večerní aukce v Arthouse Hejtmánek však nabídne i další rarity z výtvarného umění, starožitností a designu. Rámájanu i další dražená díla si lze prohlédnout na předaukční výstavě od 19. listopadu do 5. prosince 2018 v sídle Arthouse Hejtmánek v Goetheho ulici 2 v Praze 6, otevřeno denně včetně víkendů od 10 do 18 hodin. Kromě osobné prohlídky je spuštěn již i online katalog a možnost registrace na aukci.

Ze sto třicet děl ze soukromých českých i světových sbírek, které budou na výstavě prezentovány, stojí jistě za pozornost  i obraz Milosrdný Samaritán Jana Preislera vyvolávaný od 3 800 000 korun nebo Narození Panny Marie z dílny Karla Škréty. Z dalších skvělých jmen můžeme s jistotou zmínit i Soběslava Pinkase, Jindřicha Pruchu Otakara Kubína, Otakara Mrkvičku,  Aloise Wachsmana, Václava Tikala a řadu dalších, s jejichž díly se u Hejtmánků můžeme právě setkat. Mezi sběratelské rarity patří také kniha De revolutionibus orbium coelestium: dílo astronoma a matematika Mikuláše Koperníka vydané v roce 1566, které je celosvětově nedostupné a na aukcích se objevuje jen zcela výjimečně. Vyvolávací cena vzácného tisku je 1 900 000 korun.

Rámájana, obraz pro světový trh

"Večerní aukce v Arthouse Hejtmánek představují pro sběratele a investory vždy díla mimořádně cenná nebo objevná," uvádí galerista Tomáš Hejtmánek. K těm patří i Rámájana, od Borise Grigorijeva. "Obraz Rámájana má světový potenciál. Před třemi lety se nabízel v londýnské aukční síni Sotheby´s. Vyvolávací cena tehdy činila v přepočtu zhruba 22 milionů korun," upozorňuje galerista Tomáš Hejtmánek. "Obraz tehdy vydražen nebyl, ale už fakt, že se na tuto největší a nejsledovanější světovou aukci vůbec dostal, svědčí o jeho mimořádné kvalitě. Nyní se Rámájana nabízí znovu a za velmi lákavou vyvolávací cenu. Patří tak k nejpřitažlivějším dílům jak v naší aukci, tak na celém podzimním uměleckém trhu," domnívá se Hejtmánek.

Rámájana B. D. Grigorieva (detail)
Rámájana B. D. Grigorieva (detail) | Foto: Ivan Kahůn

Preisler, Kubín, Tikal i Vernet

"Obraz Milosrdný Samaritán (po roce 1910) z vrcholného období tvorby Jana Preislera je veřejnosti známý většinou jen z publikací. Rozměrem nevelká, ale zlomová práce z doby před první světovou válkou se řadí k Preislerovým nejlepším dílům," říká Tomáš Hejtmánek. "Obrazy Jana Preislera patří k těm, které si sběratelé nenechávají ujít a jejichž ceny v poslední době strmě rostou." A připomíná, že výjev s tímto námětem zachytili na svých obrazech i umělci mladší generace, jako Filla či Zrzavý. Vyvolávací cena obrazu je 3 800 000 korun.

Milosrdný Samaritán Jana-Preislera (detail)
Milosrdný Samaritán Jana-Preislera (detail) | Foto: Ivan Kahůn

Mezi mimořádné položky patří dále dvě díla Otakara Kubína, českého malíře s mezinárodním renomé. Z jeho sběratelsky nejatraktivnějšího období pocházejí obrazy Zátiší s houslemi (1921) a Skalisko u moře (před 1933), Českou modernu v její nejlepší formě zastupují Atomické reflexy (1946) Václava Tikala a Nároží (1942) Otakara Mrkvičky. K vzácnostem aukce se řadí rovněž obraz Předvádění arabského koně (1844) od znamenitého francouzského malíře a portrétisty Émila Jeana-Horace Verneta,

Objev jménem Talaškino

Zájemcům o nábytek nabídne aukce kubistickou ložnici Josefa Gočára. Za pozornost stojí i 12 židlí ve stylu biedermeier. Aukčním bonbónkem je pak kolekce uměleckých předmětů ze dřeva a textilu v Česku takřka neznámého sdružení ruských umělců z počátku 20. století Talaškino. Jejich velká výstava se konala v Praze v Topičově salonu v roce 1909. Zajímavé srovnání s Talaškinem nabídne kolekce výrobků českého užitého umění a designu ze sdružení Artěl či položky ze skvělých Vídeňských dílen.

předměty sdružení Talaškino (detail)
předměty sdružení Talaškino (detail) | Foto: Ivan Kahůn

Současné umění

Top sběratelské položky zastoupí například hyperrealistické Zátiší s limetkami II (2017) Jana Mikulky, mj. vítěze ankety návštěvníků londýnské Národní portrétní galerie. Světovou proslulost získala také Magdalena Jetelová, od níž se v aukci objeví dřevěná plastika Das Fenster (1975).

www.arthousehejtmanek.cz

 

Právě se děje

Další zprávy