Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Legální “čipování" dětí? Ano, s GPS hodinkami

komerční článek
19. 1. 2017 14:46
Sledujete své dítě přes GPS lokátor? Jste zodpovědný rodič nebo příliš úzkostný? Jsou GPS hodinky lepším řešením než čip?
Foto: Clever Store

Hitem posledních vánoc byly hodinky s GPS lokátorem. Řada rodičů se rozhodla využít možnosti mít své dítě trvale pod kontrolou a zakoupila pod stromeček náramkové hodinky se zázračnou funkcí lokátoru.

Aplikace v mobilu jim umožňuje v reálném čase sledovat, kudy se dítě s hodinkami pohybuje, zda se neodchýlilo od své trasy škola – domov, nechávají se aplikací upozornit, pokud dítě opustí obvyklou trasu a také jsou přes hodinky s dítětem stále ve spojení. Převládá nadšení nad možnostmi  

GPS hodinky Gator
GPS hodinky Gator | Foto: Clever Store

Co hodinky s lokátorem umí?

Stručně shrňme, co přístroj všechno zvládne.

Jednak jde skutečně o hodinky, ukazuje čas na analogovém nebo digitálním ciferníku a má integrovaný budík. Přes hodinky lze telefonovat a zasílat zprávy. Fungují jen se SIM kartou kteréhokoli mobilního operátora, kterému za hovor z hodinek zaplatíte podle sjednaného tarifu.

Přes hodinky můžete posílat i hlasové nebo SMS zprávy. Mají také SOS režim, což znamená, že jediným stiskem tlačítka vyšlou nouzový signál na předvolené telefonní číslo. A to nejdůležitější – GPS lokátor. Ten, kdo hodinky dozoruje si stáhne do mobilu aplikaci Gator (je zdarma a v češtině pro iOS i Android) a v aplikaci vidí on-line pohyb hodinek v mapě.

Aplikace umožňuje nastavení tzv. bezpečných zón (safezones), kterou když hodinky opustí, aplikace vyšle upozornění. Historie pohybu se ukládá a lze ji zpětně zobrazit. Vše funguje v budovách a to po celém světě, nejen v ČR. A ještě jedna věc – hodinky umožňují odposlouchávání ruchů na pozadí, aniž by o tom ten, kdo je má u sebe, věděl.

GPS hodinky Gator
GPS hodinky Gator | Foto: Clever Store

Čipovat děti zatím nelze

Vždy, když se rozhoří diskuze (a bývají vážně míněné) o tom extrémním nápadu, zda děti čipovat, bývá stejně příznivců, jako odpůrců. Argumenty příznivců, většinou rodičů malých dětí bývají posílené strachem, živeným několika děsivými případy z ulice unesených dětí, dětí ztracených na letištích, na dovolené u moře atp.

Odpůrci bývají stejně emotivní a snaží se obhajovat právo dětí na soukromí a ochranu osobnosti. Legislativní bariéru dosud nikdo nepřekonal a tak čipovat zatím nelze, GPS hodinky se zdají být vhodným kompromisem.

PS hodinky umí to, co čip, ale…

GPS hodinky, vžívá se pro ně název gatorky, mají vlastně takový čip v sobě, plus něco navíc, například se přes ně dá telefonovat a posílat zprávy. Zároveň je ale dítě může sundat a je tím pádem svobodné a bez dohledu. Dlužno říci, že to je zároveň jejich největší nedostatek – dítě může hodinky ztratit, případný útočník mu je může sundat a rodiče i dítě jsou tam, kde byli. Navíc je lokalizace založena na tom, že dítě spolupracuje. To je bez problémů u malých dětí do, dejme tomu, devíti let, jakmile začne být dítěti stálý dozor nepříjemný, k nošení hodinek ho nepřimějete.

Obavy o bezpečnost nebo nepřípustné šmírování?

Dítě na prahu puberty chce o sobě rozhodovat samo, stálý rodičovský dozor mu může být nepříjemný a pocit, že je sledováno v každou myslitelnou chvíli pro něho může být neúnosný. Staršímu školákovi sice můžete nepozorovaně vložit hodinky do aktovky, ale riskujete konflikt, ztrátu důvěry a tím i kolaps rodinných vztahů.

Můžete jedině vysvětlovat, že jde o jeho bezpečnost a přistoupit na jeho podmínky, například že si nebudete každý večer v aplikaci prohlížet historii jeho pohybu, spokojíte se s nastavením safezony a do aplikace se podíváte jen, když vás hodinky upozorní, že zóna byla opuštěna.

GPS hodinky Gator
GPS hodinky Gator | Foto: Clever Store

Sledovat lze kohokoli, tedy i dospělé

Mluvíme zatím jen o dětech, ale pochopitelně lze sledovat kohokoli, kdo má GPS lokátor u sebe. Je výborným pomocníkem lidem pečujícím o seniory, kteří už se spolehlivě neorientují. Perfektně řeší situaci, kdy jde dědeček sám na houby do lesa.

Kdyby zabloudil, dá domů přes hodinky vědět a kdo má přístup do aplikace, zobrazí si jeho polohu. GPS hodinky si sebou berou turisté do neznámého terénu a na horské túry, v aplikaci je sleduje např. personál horské boudy nebo dispečink horského vůdce.

Vždy se ale jedná o dobrovolný akt, který sledovaný jedinec nechápe jako porušení svých práv a také je nutné zajistit, aby se k údajům o pohybu nedostala třetí strana, jinak bychom se mohli ocitnout v konfliktu se zákonem.

A co vy? Už máte své gatorky? Dají se na jedno kliknutí pořídit na Cleverstore.cz. Nebo nadřazujete absolutní svobodu nad bezpečnost?

 

Právě se děje

Další zprávy