reklama
 
 
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Jak vypadají vítězné návrhy ve studentské architektonické soutěži?

Ceny ve studentské architektonické soutěži Central Group byly rozdány. Studenti získali finanční odměnu 350 tisíc korun i stáž v ateliéru Josefa Pleskota.

Porotci, mezi které patřili historik architektury Zdeněk Lukeš a architekti David Vávra, Adam Gebrian či Ondřej Chybík, vybírali v 10. ročníku soutěže ze 47 návrhů, z nichž 24 porota hodnotila v kategorii Kreativní a inovativní bydlení a 23 návrhů se o ceny ucházelo v kategorii Praktické a efektivní bydlení.

Porotě předsedal historik architektury Zdeněk Lukeš, kterého překvapila absence více avantgardních návrhů. "Je vidět, že současní studenti jsou v určitých kleštích, protože na jedné straně po nich chceme, aby navrhli dům, ve kterém se dá bydlet. A na straně druhé chceme, aby se více odvázali a aby nedělali jen něco konvenčního, ale vymysleli něco originálního," popsal své dojmy Lukeš.

Mezi porotci jednoznačně převažoval názor, že pořádání architektonických soutěží je nejen pro studenty velmi důležité. "Je skvělé, že u nás taková příležitost pro studenty vůbec existuje, tedy že se studenti a později architekti účastní soutěží, protože to je pro ně do budoucna naprosto zásadní věc", ocenil pořádání soutěže architekt a herec David Vávra.

Jeho slova potvrzuje i vítěz jednoho z přechozích ročníků a nyní úspěšný architekt Ondřej Chybík, který rovněž došlé návrhy pečlivě hodnotil. "Když jsem před sedmi lety vyhrál soutěž Central Group, byl to pro mě obrovský impuls a potvrzení, že soutěžení má smysl. To se potvrzuje nyní, kdy naše kancelář má 90 procent zakázek právě z vyhraných soutěží," doplnil Chybík. 

Porotu celkem překvapil rozdílný přístup při zpracování soutěžních návrhů. Všiml si toho i architekt a propagátor architektury Adam Gebrian. "Viděli jsme hodně velké rozdíly v přístupu studentů, a nejen mě zaujaly zejména ty projekty, které se zabývaly nějakým komplexním problémem a ten problém pojmenovaly. Je vidět, že si studenti uvědomují, že životní či profesní realita není vůbec snadná. Vědí, že se musí vyrovnat s celou řadou různých kompromisů," ohodnotil oceněné návrhy Gebrian.

A jaké návrhy porota vybrala?

Praktické a efektivní bydlení

1.místo (100 tis. Kč + stáž u architekta Josefa Pleskota)
Bc. Václav Ulč, ČVUT - Fakulta architektury
Bydlení Břevnov

2. místo (50 tis. Kč + zvláštní cena SAR ve formě stáže u architekta Josefa Pleskota)
Bc. Martin Holba, Akademie výtvarných umění v Praze
Domy Úštěk

3. místo (25 tis. Kč)
Bc. Adam Novotník, ČVUT - Fakulta architektury
Prolínání Úvaly

Kreativní a inovativní bydlení

1. místo (100 tis. Kč + stáž u architekta Josefa Pleskota)
Bc. Anna Svobodová, Bc. Ondřej Blaha, Akademie výtvarných umění v Praze
Domovní blok Karlín

2. místo (50 tis. Kč)
Bc. Nikola Macháčová, ČVUT - Fakulta architektury
Udržitelný cohousing pro segregované sociální skupiny

3. místo (25 tis. Kč)
Martin Petřík, ČVUT - Fakulta architektury, Akademie výtvarných umění v Praze
Creative housing Slovan

Ceny byly předány v CAMP a vítězové převzali šeky v Obecním domě

Vyhlášení výsledků proběhlo v oscarovém stylu v pražském Centru architektury a městského plánování CAMP. Nikdo z přítomných 200 hostů do poslední netušil, kdo si ceny v soutěži odnese.

Vítězové obou kategorií se dočkali i slavnostního vyhlášení v Obecním domě. Na galavečeru, který probíhal ve prospěch Nadačního fondu pro zdraví dětí, došlo i na předání dvou šeků na 100.000 korun. S předsedou představenstva Dušanem Kunovským ceny předával i Ondřej Chybík, který před sedmi lety ve stejné soutěži zvítězil, a jehož práce jsou dnes velmi oceňované.

Více informací o studentské architektonické soutěži naleznete ZDE.

autor: Central Group | 7. 3. 2018 12:59

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama