Mimořádná zpráva
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Jak vybrat novou matraci? Zlepšete svůj spánek.

komerční článek
16. 10. 2020 10:50
Uvolněte svoje tělo, oddejte se snům. Plnohodnotný spánek podpoří správně zvolená matrace. Víte, podle čeho vybírat? Poradíme Vám, na co se zaměřit.
Jak vybrat novou matraci? Zlepšete svůj spánek.
Jak vybrat novou matraci? Zlepšete svůj spánek. | Foto: komerční článek

TUHOST, nejdůležitější faktor výběru…

Jedním z nejdůležitějších parametrů při koupi nové matrace je její tuhost. Při výběru je důležité vzít v úvahu hmotnost vlastního těla, která přímo souvisí s volbou tuhosti matrace. Obecně platí, že osoby s vyšší hmotností by měli vybírat matrace tvrdší, zatímco osoby s nižší tělesnou hmotností ty měkčí. Důležitým faktorem je také spánková poloha. Při pravidelném spánku na boku doporučujeme nižší tuhost matrace. Pokud spíte na zádech, pak vybírejte matrace s vyšší tuhostí.  

ZÓNOVÁNÍ, kopíruje anatomii těla…

Každá část matrace je zatížena jiným způsobem. Právě proto mají matrace po své délce 3 - 7 zón. Zóny jsou rozvrženy podle místa s největším zatížením. Rozdílná tuhost zón poskytuje rozdílnou oporu jednotlivým částem těla. Největší zatížení je v oblasti bederní a v místech velkých kloubů. Nejlepší oporu vám tedy poskytne matrace se sedmi zónami.

Jak vybrat novou matraci? Zlepšete svůj spánek.
Jak vybrat novou matraci? Zlepšete svůj spánek. | Foto: komerční článek

MATERIÁL, každý pes, jiná ves…

Na trhu naleznete standardní nabídku matrací pružinových, pěnových, latexových a jejich kombinací. Každá výplň má jiné specifické vlastnosti, které se hodí pro jiného uživatele. Dlouhodobým trendem mezi matracemi jsou ty z líné neboli paměťové pěny. Paměťová pěna nevytváří protitlak na tělo a udržuje tělo ve stabilizované poloze během celé noci. Mezi stálice patří matrace z taštiček s kokosovou deskou, která zaručuje dostatečnou tuhost a pohodlí.

POTAH, hygiena na prvním místě…

Součástí každé kvalitní matrace je snímatelný potah. Během spánku vypotíme až litr tekutin. Díky pratelnému potahu udržíme hygienu lůžka velice snadno. Potah matrace prodlouží její životnost, ochrání před znečištěním a zaručí maximální pohodlí. Na trhu existuje řada potahů s příměsí stříbra či Aloe Vera, které jsou vhodné i pro alergiky.

VELIKOST, příliš krátká, příliš nízká…

Matrace pro každodenní použití by měla být ideálně o 20 až 30 cm delší, než je výška osoby. Krátká matrace neposkytne potřebné opěrné body, čím může dojít k narušení spánku.

Jak vybrat novou matraci? Zlepšete svůj spánek.
Jak vybrat novou matraci? Zlepšete svůj spánek. | Foto: komerční článek

Optimální výška matrace pro dospělého člověka je 18 cm. Příliš nízká nebo vysoká matrace není vhodná pro denní použití. Jednoduchý test, vám poslouží jako pomocné měřítko při výběru výšky matrace. Při sedu na okraji postele by se měla celá chodidla dotýkat podlahy. Kolena v ideálním případě udržují pravý úhel. Nezáleží tedy jen na výšce matrace, ale také na výšce postele.

 

STRUČNĚ A PŘEHLEDNĚ:

  1. Tuhost vybírejte podle vlastní hmotnosti, věku i zdravotního stavu.
  2. Více zón zaručí kvalitní oporu pro celé tělo.
  3. Délka by měla být o 20 - 30 cm více, než vaše výška.
  4. Optimální výška matrace je 18 cm.
  5. Matriál vybírejte podle typu roštu a hmotnosti těla.
  6. Potah zvýší hygienu.
  7. Ideální doba pro výměnu matrace je 5 - 7 let.
  8. Matraci pravidelně čistěte a větrejte.
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Leverkusen před duelem na Slavii porazil 3:1 Augsburg

Fotbalisté Leverkusenu před čtvrtečním duelem na Slavii porazili v dohrávce 5. kola bundesligy Augsburg 3:1. Dva góly Bayeru dal argentinský útočník Lucas Alario, který se střelecky prosadil ve třetím soutěžním utkání za sebou. V nastavení završil skóre jeho francouzský kolega z útoku Moussa Diaby.

Alario po čtvrthodině hry proměnil penaltu za hru rukou. Krátce po přestávce domácí neuhlídali rychlý protiútok a záložník Daniel Caligiuri vyrovnal, ale čtvrt hodiny před koncem si Alario naběhl na centr z přímého kopu a hlavou rozhodl. Diaby v závěru zpečetil výsledek střelou do prázdné branky po zoufalé snaze hostů o vyrovnání i s brankářem v útoku.

Leverkusenu stále chyběl zraněný útočník Patrik Schick. Ze stejného důvodu nebyl připraven na druhé straně záložník Jan Morávek, jen na lavičce strávili zápas brankář Tomáš Koubek a obránce Marek Suchý.

Leverkusen drží v bundeslize neporazitelnost, po úvodních třech remízách teď podruhé za sebou vyhrál a posunul se na čtvrté místo. Ve čtvrtek se Bayer od 21:00 představí v Edenu ve 2. kole Evropské ligy, v tom prvním v minulém týdnu deklasoval Nice 6:2. Pražané vstoupili do soutěže porážkou 1:3 na hřišti izraelského týmu Beer Ševa.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Leverkusen - Augsburg 3:1 (16. z pen. a 74. Alario, 90.+4 Diaby - 51. Caligiuri).

Zdroj: ČTK
Další zprávy