reklama
 
 
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Hypotéka pro OSVČ. Kde nejlépe?

Živnostník má při žádosti o hypotéku složitější situaci než běžný zaměstnanec. V čem je hlavní problém? Existuje jednoduché řešení?

Týká se to u nás téměř milionu lidí. V poslední době je navíc velký nárůst odchodů "na volnou nohu". Každý desátý Čech při žádosti o hypotéku dokládá daňové přiznání, kde většinu příjmů tvoří příjem z podnikání. Banky na to však ještě stále nejsou připraveny.

Kde tkví hlavní problém, uvádí Pavel Pinďák ze společnosti Finance Lépe: "Komplikace je ve výpočtu bonity. Řada živnostníků využívá daňových paušálů, kdy uplatňují vyšší náklady než reálné. U hypotéky je to velké mínus a v očích banky mají tak daleko menší příjmy než ve skutečnosti."

Reprezentativní příklad u běžné banky

Příjem manžela je 700.000 Kč za rok, při uplatnění paušálu 60%, pak měsíční čistý příjem vychází na necelých 24.000 Kč.

Bereme také v potaz, že nové bydlení zařizujeme z důvodu nového člena domácnosti a manželka je na mateřské.

V tomto případě nám pak banka poskytne jen něco přes 2.500.000 Kč a na většinu nemovitostí tak nedosáhneme. Ruku v ruce s tím se pojí výše úrokové sazby a měsíčních splátek, které budou logicky vyšší.

Jak z toho ven?

Na internetu i od poradců je možné získat rady jako např. jeden rok neuplatňovat paušál, uměle a dočasně navýšit obrat apod. To ale nejsou standardní cesty. Existuje tedy jednoduché řešení? Většinou ano.

Optimální by bylo posuzovat příjmy dle obratu. Takto k tomu však v současnosti přistupuje jen minimum bankovních domů. Pak tedy nebude problém dosáhnout na hypotéku i s vyšší požadovanou částkou.

"Je třeba si ale dát pozor, že nejde o jediný parametr, který je nutné sledovat. Je důležité posoudit více aspektů a nedívat se jen na sazbu nebo možnou výši hypotéky", uvádí na závěr Pinďák.

S výběrem vhodné banky a sestavením hypotéky na míru vám mohou pomoci specialisté na komplikované úvěry a hypotéky z Finance Lépe.

autor: komerční článek | 13. 6. 2018 9:01

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama