Sparta v pohárech končí. Na hřišti Vikingu ji v nastavení potopil zkrat kapitána

Aktualizováno 28. 7. 2022 22:42
Fotbalisté Sparty prohráli v odvetě 2. předkola Evropské konferenční ligy na hřišti norského Vikingu Stavanger 1:2 a po úvodní domácí bezbrankového remíze z minulého týdne v soutěži skončili. Pražané se poprvé od sezony 2019/20 nepředstaví v pohárové skupině.
EKL: Sparta vs. Stavanger
EKL: Sparta vs. Stavanger | Foto: Milan Kammermayer

Svěřenci dánského trenéra Briana Priskeho od 42. minuty vedli zásluhou Jaroslava Zeleného, jenže ještě v úvodním dějství srovnal Viljar Vevatne.

Duel směřoval do prodloužení, ale ve druhé minutě nastavení sparťanský kapitán Dávid Hancko špatnou zpětnou přihrávkou "namazal" hostům míč a střídající Mai Traoré skóroval do prázdné branky a rozhodl o postupu Vikingu do 3. předkola. V něm se norský tým utká buď se skotským Motherwellem, nebo s irským celkem Sligo Rovers.

"Dneska jsme utrpěli tvrdý úder. Nezůstaneme ale dole, znovu se zvedneme. Zítra se probudíme s pocitem pomsty a síly, že se znovu postavíme na nohy. Je na mně, aby šli hráči dál. Z jedné soutěže jsme vypadli, takže se plně soustředíme na ligu a domácí pohár," řekl Priske na tiskové konferenci.

Viking nastoupil ve stejné základní sestavě jako minulý čtvrtek na Letné, sparťanský trenér udělal jedinou změnu. Stoperskou dvojici s Hanckem vytvořil Dán Sörensen, který si odbyl soutěžní premiéru v dresu Pražanů. Zelený se posunul na levý kraj obrany a Wiesner na pravý, kde nahradil Mejdra.

Sparta byla od začátku v zápase hraném na umělé trávě nebezpečnější. Zkraje čtvrté minuty Fortelný prostrčil míč do vápna Kuchtovi, jehož přízemní střelu gólman Gunnarsson vyrazil. Po čtvrthodině hry vypálil z první po Sadílkově centru Fortelný, ale domácí brankář opět zasáhl. Zpoza vápna ho nepřekonal ani Karabec a z úhlu Kuchta. Wiesner po rohu hlavičkoval zblízka nad a Hanckova rána z dálky skončila na břevně.

Po téměř půlhodině hry si za domácí obranu zaběhl Kabran, ale ve vápně nezamířil přesně. Gólman Holec zneškodnil střelu De Lanlayho, která ve vzduchu zaplavala.

Letenští skórovali ve 42. minutě. Wiesner centrem našel na zadní tyči Zeleného a český reprezentant se nemýlil. Jenže vedení vydrželo hostům pouze přes dvě minuty. Solbakken přiťukl Vevatneovi a norský bek ranou zpoza šestnáctky vyzrál na Holce, který dnes oslavil 28. narozeniny.

"Zkoušeli jsme něco změnit do druhého zápasu. Doma jsme moc necentrovali, tak jsme se snažili tam dostat víc centrů. Krásně se to povedlo, ale bohužel jsme hned v zápětí inkasovali. Takže to přišlo vniveč," uvedl Zelený pro ČT sport.

Po změně stran se v pokutovém území odrazil balon k nehlídanému Wiesnerovi, sparťanský obránce ale značně přestřelil. Na opačné straně po půlminutě na hřišti skončila střela střídajícího Traorého nad. Vzápětí vypálil z šestnáctky Pattynama, Holec ale tým podržel. V úvodní minutě nastavení se k míči dostal střídající Mejdr, ale zamířil pouze doprostřed branky.

Zdálo se, že bude následovat třicetiminutové prodloužení. Jenže Hanckovu zpětnou přihrávku na Holce ve vápně skluzem vystihl střídající Sandberg a Traoré už snadno trefil opuštěnou branku.

"Bylo to špatné rozhodnutí, které nás hodně potrestalo. Hancko je fantastický hráč, odehrál dobrý zápas. Je to skvělý hráč a kluk. Stejně jako ostatní kluci ho podpořím, jak budu moct. Za Spartu odehrál skvělé zápasy a další ho čekají," prohlásil Priske.

"Taková chyba se bohužel stane. Já si myslím, že jsme si možná o to trošičku koledovali. Oni ve druhé půli byli lepší a měli nebezpečné situace, ze kterých jsme mohli inkasovat," dodal Zelený.

Odvetné utkání 2. předkola fotbalové Evropské konferenční ligy:

Viking Stavanger - Sparta Praha 2:1 (1:1)

Branky: 45. Vevatne, 90.+2 Traoré - 42. Zelený. Rozhodčí: Kastrati - Hyseni, Muhadriová (všichni Kosovo). ŽK: Karlsbakk, Tripic - Hancko, Karabec, Fortelný. První zápas: 0:0, postoupil Viking.

Viking: Gunnarsson - Björshol, Brekalo, Vevatne - Kabran, De Lanlay (90.+3 Vikstol), Solbakken, Fridjónsson, Pattynama - Karlsbakk (59. Traoré), Tripic (81. Sandberg). Trenér: Aarsheim.

Sparta: Holec - Wiesner (81. Mejdr), Sörensen, Hancko, Zelený - Sadílek, Fortelný - Pešek (63. Daněk), Karabec (74. Minčev), Haraslín (81. Ryneš) - Kuchta (62. Čvančara). Trenér: Priske.