reklama
 
 
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Festival Jeden svět nabídne filmy s lidskoprávní tematikou

Foto: Jeden svět
Nevypínejte počítač, probíhá aktualizace systému. To radí letošní ročník festivalu Jeden svět, který se koná od 5. do 14. března 2018 v Praze a pak v 36 městech po České republice. Festival dokumentárních filmů o lidských právech slaví kulaté narozeniny, letos nabídne svůj program už po dvacáté.

Festival pořádá společnost Člověk v tísni. Za 20 let své existence Jeden svět vyrostl v největší dokumentární filmový festival s tematikou lidských práv na světě. V programu Jednoho světa najdete filmy o politických kauzách, sociálních otázkách nebo o životním prostředí. Letos festival nabídne víc než 110 filmů a 9 virtuálních realit.

Probíhá příprava Jednoho světa, nevypínejte počítač

Letošním tématem festivalu je aktualizace systému. Dezinformace a mediální manipulace jsou označovány za jedny z největších problémů současnosti. Žijeme v online světě a není vždy jednoduché se v něm správně orientovat. Snažíme se vidět za horizont pouhých polopravd, jsme na stopě "fake news" a klíčujeme významy. To vše samozřejmě sdílíme, komentujeme a projevujeme tak svůj názor - ne vždy ale vytvoření na základě ověřených faktů. Jeden svět proto vybízí k aktualizaci systému. Nejen počítačový software totiž potřebuje čas na to, aby zpracoval všechny potřebné informace a mohl hladce fungovat.

Intimní zpovědi, očitá svědectví z války i road movie s tématem migrace

V Mezinárodní soutěži se letos utká 12 dokumentárních snímků. Jako každý rok se jedná o působivé filmy se silnými lidskými příběhy a nezaměnitelným autorským rukopisem. Letos se režiséři nebojí experimentovat a podat vážné téma záborů půdy prostřednictvím lehce groteskních inscenovaných scén (dokument Osamělý boj Thomase Reida) nebo převléct protagonisty do kostýmů, které znázorňují jejich duševní stavy (snímek Sestřenice). Pro Středoevropany nepředstavitelná svědectví z válečných prostředí Sýrie, Iráku nebo Ukrajiny nabídnou snímky O otcích a dětech, Hledač min a Vzdálený štěkot psů. Tvůrci také stále pracují s tématem migrace, za zmínku stojí dokument Vyhnaní, poetická road movie z Mexika.

Do kina na Trumpa nebo na "ekofilm"

Festival letos přichystal řadu novinek. Kategorie Americana se zaměří na osobnost Donalda Trumpa, představí filmy o rasové nesnášenlivosti nebo o právech indiánů.  V nové sekci filmů Ať žije život se mohou návštěvníci těšit na příběhy lidí, kteří se rozhodli vykročit z davu a k řešení každodenních starostí přistupují jinak, než je obvyklé. Filmy z kategorie Zemětaje se zaměří na ekologickou problematiku.

Kromě z brusu nových kategorií ale zůstává i řada těch, které diváci a divačky Jednoho světa znají z předchozích ročníků - tradiční jsou třeba Máte právo vědět nebo Jeden svět dětem. Loňská novinka Česká soutěž představí nejlepší dokumenty z dílny domácích režisérů. Nebude chybět ani doprovodný program a oblíbené pofilmové debaty. Celý filmový program bude uveřejněn na webových stránkách festivalu 20. února.

Jeden svět (je) pro všechny

Už loni se Jeden svět rozhodl bořit bariéry a zpřístupnit své projekce co největšímu počtu lidí, bez ohledu na postižení, věk či jiný mateřský jazyk. V aktivitách Jednoho světa pro všechny pokračují tvůrci festivalu i letos. Jeden svět uvede deset filmů s titulky pro neslyšící a čtyři filmy doplněné o audiokomentáře pro nevidomé. Všechny ceremonie a část pofilmových debat budou tlumočeny do českého znakového jazyka. Novinkou festivalu jsou relaxované projekce, které jsou určeny pro diváky s mentálním postižením či poruchami soustředění, ale také pro návštěvníky, kteří si u filmu chtějí odpočinout.

autor: komerční článek | 9. 2. 2018 15:57

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Sponzorované odkazy

reklama