reklama
 
 
Komerční sdělení - toto je komerční sdělení, Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Diskutovat o vizi vzdělanosti budou v Broumově i prezidentští kandidáti

Za necelé dva měsíce ožije východočeský Broumov čtvrtým ročníkem Broumovských diskusí. Dvoudenní diskusní konference se uskuteční 6.–7. listopadu v místním benediktinském klášteře. Tématem bude Vize vzdělanosti, chybět nebude ani panel prezidentských kandidátů a doprovodný program pro veřejnost.

Konference se třemi diskusními panely je přístupná veřejnosti. Moderátorsky ji povedou novináři Petr Honzejk, Veronika Sedláčková, Robert Čásenský a Daniela Brůhová.

"Pro letošní ročník jsme zvolili téma vzdělanosti. I na něm se chceme pokusit přispět ke kultivaci diskuse v českém veřejném prostoru, a to za účasti zástupců různých úhlů pohledu. Jsem rád, že se vzděláním a vzdělaností v poslední době zabývá mnoho významných osobností a věříme, že to může vést ke změnám, které budou všeobecně akceptované a pomohou s dlouhodobým rozvojem naší země. Samotný klášter v Broumově je po staletí centrem vzdělanosti a kultury, tak chceme letošní ročník využít i k reflexi našich vlastních vzdělávacích programů," uvedl Jan Školník, ředitel Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov, které konferenci pořádá.

První diskusní panel přivítá v pondělí 6. listopadu prezidentské kandidáty. Svou účast přislíbili Jiří Drahoš, Marek Hilšer a Michal Horáček. Další jména budou případně v jednání podle konečného počtu prezidentských kandidátů v době před konáním konference.

"V lednu příštího roku se v České republice uskuteční prezidentské volby. Jsme přesvědčeni, že prezident představuje významnou veřejnou autoritu, která svými postoji může přispět k debatě o vzdělávání. Proto chceme na Broumovské diskuse pozvat kandidáty ucházející se o funkci prezidenta ČR, aby představili svůj pohled na vzdělanost," uvedla Hana Valentová ze Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov.

Hosty dalších dvou panelů v úterý 7. listopadu budou novinář a spoluzakladatel společnosti EDUin Tomáš Feřtek, bývalý ředitel gymnázia PORG Václav Klaus ml., lékař, pedagog a vydavatel Přítomnosti Martin Jan Stránský, zakladatel společnosti Scio a první soukromé školy v ČR Ondřej Šteffl a další osobnosti.

Broumovské diskuse jsou otevřené také studentům. Několik desítek z nich má možnost získat studentské stipendium, v jehož rámci budou moci zažít nocleh v zrekonstruovaných mnišských celách přímo v broumovském klášteře. Hlásit se mohou studenti středních i vysokých škol a prvním krokem k získání stipendia je napsání krátké eseje. Zájemci z řad studentů najdou všechny důležité informace zde.

Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov pořádá Broumovské diskuse pod taktovkou neziskové organizace Agentura pro rozvoj Broumovska od roku 2014. Předchozí ročníky se zamýšlely nad tématy Evropská identita, Mír a Demokracie. Setkání jsou v kontextu ostatních konferencí výjimečná tím, že poskytují velký prostor pro debatu - jeden diskusní panel se třemi řečníky trvá tři hodiny, a tak je možné diskutovat do hloubky a nikoliv jen povrchně. Specifikem konference je rovněž důraz na principy kultivované demokratické diskuse: věcnost, otevřenost, poctivost, trpělivost a zdvořilost - tedy principy, které ve veřejné diskusi mnohdy chybí.

Zájemci z řad veřejnosti se mohou na konferenci jednoduše registrovat na webu. Pro ty, kteří to mají do Broumova daleko, se nabízí možnost prodloužit si návštěvu Broumovska například o bezprostředně předcházející víkend a využít výletu také k podzimní relaxaci. Broumovsko láká k procházkám krásnou krajinou, objevování architektonických skvostů anebo k projížďce na kole.

autor: komerční článek | 7. 9. 2017

reklama
reklama
reklama
Komerční sdělení
reklama

Sponzorované odkazy

reklama