reklama
 
 
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Ceny bytů stále rostou. V České republice nejrychleji z celé Evropské unie

Foto: Komerční sdělení
Ceny bytů u nás rostou doslova raketovým tempem. Avšak Česká republika není jediným státem Evropy, kde se byty zdražují. Bohužel ale patří k těm státům, kde meziroční růst cen nemovitostí je téměř nejvyšší. Jak si stojíme v porovnání nejen s našimi sousedy?

Co se Evropské unie týká, v Česku ceny bytů rostou nejrychleji. Vezmeme-li ale v potaz všechny státy Evropy, pak ČR o zhruba 10 % převyšuje Island. I přes raketový růst nemáme nejdražší bydlení, mnohem více nákladů na vlastní nemovitost musí vynaložit Němci a Rakušané.

V Česku rostou ceny nemovitostí nejrychleji z celé EU

Data Eurostatu ukazují, že v loňském roce ve 3. čtvrtletí domy a byty v České republice zdražily o 12,3 %. Průměr Evropské unie se přitom pohybuje kolem 5 %. Není divu, že s rostoucími cenami nemovitostí, roste v Česku zájem i o hypotéky.

Stejně jako u nás rostly ceny nemovitostí nadprůměrnou rychlostí také v Irsku, v Portugalsku, v Maďarsku, v Nizozemsku, v Lotyšsku, v Bulharsku, v Litvě, na Slovinsku, ve Švédsku, na Slovensku, ve Španělsku a v Rumunsku.

Avšak v celé Evropské unii se ceny nemovitostí jen nezvyšují. Jediná Itálie zaznamenala meziroční pokles o 0,9 %. Mimo EU Eurostat porovnával také data z Norska a Islandu. Zatímco Island ovládl žebříček s růstem 22,5 %, Norsko skončilo pod průměrem s 2,3 % meziročního růstu.

V ČR zaplatíte za m2 necelých 60 000 Kč

Ceny nemovitostí porostou v ČR obdobným tempem i v letošním roce. Je nutné ale pamatovat, že se jedná o republikový průměr, a tak je zcela jasné, že se najdou regiony, kde k prudkému zdražování nedojde a kde dokonce může být zaznamenán i mírný pokles cen.

Při srovnání cen bytů v ČR a sousedních zemích jsme uprostřed. Zatímco v Polsku a na Slovensku se byty pohybují od 37 500 Kč/m2 až do 39 000 Kč/m2, v Česku zaplatíte za m2 necelých 59 000 Kč, v Německu a v Rakousku dokonce 90 000 Kč.

Při porovnávání je ale nutné zohlednit také to, zda se bydlení nachází v centru nebo mimo centrum města. Pokud tak v ČR hledáte bydlení mimo centrum, zaplatíte za m2 zhruba 48 272 Kč, v centru města 69 602 Kč.

České domácnosti financují vlastní bydlení nejen hypotékou

Byty a domy jsou v České republice drahé. Lidé, kteří si chtějí pořídit vlastní bydlení, ho financují hypotékou. Bohužel konec 100% hypoték mnohým překazil plány, a tak domácnosti chybějící peníze řeší alternativním způsobem. Tím může být například úvěr ze stavebního spoření, online půjčka nebo splátkový prodej.

Průměrná cena bytu v ČR v listopadu 2017 překročila 2,6 milionů Kč, proto není divu, že jsou domácnosti, kterým nezbudou peníze na rekonstrukci bydlení, na koupi nábytku nebo na zaplacení daně z nabytí nemovitosti.

autor: komerční článek | 9. 2. 2018 15:18

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Sponzorované odkazy

reklama