reklama
 
 
Komerční sdělení - toto je komerční sdělení, Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Brilantní psychologický thriller autorky Ruth Ware „Všude kolem černý les“ vychází česky

Foto: LEDA
„Když dostanu nápad na knížku a pak se mi v hlavě rodí detaily příběhu, mám pocit, jako když jsem se právě zamilovala,“ říká v krátkém rozhovoru Ruth Ware.

Aby si čtenáři udělali představu: Leonora se s Clare neviděla už deset let – od té doby, co vyšla střední školu a zavřela dveře za předchozím životem. Teď ji Clare náhle zve na předsvatební rozlučkový víkend. Má Nora využít příležitost, aby se definitivně zbavila přízraků z minulosti? Nakonec pozvání přijme, vypraví se do extravagantního domu kdesi na anglickém venkově… a zanedlouho se začnou dít podivné věci.

Vaše Nora je milá a přirozená mladá žena. Pochybuje o sobě, ale dovede se vzepřít nátlaku okolí. Co vás k té postavě inspirovalo?

Myslím si, že Nora působí navenek zranitelně, ale navzdory tomu má v sobě cosi ocelově pevného. Nápad přišel od mojí kamarádky – že neví o thrilleru, který by se odehrával během předsvatební rozlučky. Hned jsem věděla, že něco takového chci napsat.

Mimořádně působivě jste vystihla neklidnou, znepokojující atmosféru té sešlosti bývalých kamarádek. Představovala jste si při psaní lidi, které znáte ze skutečného života?

Udělám si vždycky jenom pár základních poznámek, ale pak si každou scénu vytvářím v hlavě. Několik takových dámských večírků jsem absolvovala – pak začnete rozeznávat typy účastnic. Je tam samozřejmě budoucí nevěsta, kamarádka pro ni všechno organizuje, jiná se snaží za každou cenu prosadit…

Skleněný dům uprostřed lesů je daleko od civilizace – a ještě k tomu je zvenku všechno vidět. Takové dějiště příběhu samo o sobě nahání strach. Měla jste k němu nějaký předobraz?

Temně zelené jehličnaté lesy mě odjakživa fascinovaly, třeba ty skotské. Byla jsem šťastná, že můžu příběh umístit právě tam. A dům s průhlednými stěnami jsem prostě štípla z amerických filmových hororů – jak tam lidé obcházejí dům, jestli je všude zamčeno, a vy jako divák víte, že to měli udělat dřív, teď už je pozdě.

„Všude kolem černý les“ přirovnává kritika k románům Agathy Christie, dokonce vám říkají „Agatha Christie pro 21. století“. Máte ráda její knihy?

Christie samozřejmě obdivuji. Nikdy jsem se ji ale nesnažila napodobit. Teprve když si můj agent přečetl rukopis, řekl mi, že ten příběh mu připadá jako od moderní Agathy Christie.

autor: | 28. 4. 2016

reklama
reklama
reklama
Komerční sdělení
reklama

Sponzorované odkazy

reklama