Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

6 otázek, na které si musíte odpovědět, než požádáte o půjčku

komerční článek
5. 6. 2018 12:19
Podle aktuálních informací si někdy v životě musel půjčit zhruba každý druhý Čech. Nejčastěji si půjčujeme na nové bydlení anebo rekonstrukci toho stávajícího, hned za hypotékami se ale řadí klasické spotřebitelské úvěry, jimiž financujeme zařízení domácnosti, elektroniku a další neodkladné výdaje. Pokud vy sami půjčku zvažujete, máme pro vás několik otázek, na které si musíte odpovědět ještě před tím, než odešlete žádost o půjčku.
Foto: komerční článek

Neohrozí půjčka moji životní úroveň?

Žádná půjčka - ať už mikroúvěr anebo hypotéka - nesmí negativně ovlivnit vaši životní úroveň. Pokud do domácnosti přicházejí dva stálé platy, nemáte dalších závazků a naopak disponujete dostatečnou rezervou, půjčky se bát nemusíte. Pokud ale žijete tzv. od výplaty k výplatě, půjčka pouze prodlouží vaše trápení.

Můžu si půjčku dovolit?

Myslíte, že jste si na tuto otázku odpověděli v předchozím odstavci? Ne tak úplně. Abyste si mohli půjčku dovolit, finanční experti se shodují na tom, že musíte mít rezervy, které pokryjí alespoň šest po sobě jdoucích splátek. To pro případy nečekaného výpadku příjmu anebo dlouhé a vleklé nemoci.

Jaká půjčka je pro mne vhodná

Drtivá většina žadatelů míří jako první do banky. Tam na ně ale čeká poměrně náročný a zdlouhavý schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Pokud bankovní úředník vyhodnotí, že jste příliš rizikovým klientem, půjčku vám neschválí. V takovém případě se dostávají ke slovu nebankovní půjčky s mnohem benevolentnějšími podmínkami.

Nemusím si za půjčku připlatit?

Pokud je vaše bonita v pořádku a nemáte negativní záznam v registru dlužníků, můžete žádat o běžné typy půjček. Jestliže ale nechcete anebo nemůžete doložit příjem od zaměstnavatele, začněte se zajímat o půjčky bez doložení příjmu. V případě, že vás v bance anebo u nebankovní instituce odmítnou kvůli záznamu v registrech, jsou pro vás ideální nebankovní půjčky bez registru. Mějte ovšem na paměti, že společnosti, které tyto typy půjček poskytují, si musí kompenzovat vzniklé riziko Kompenzace se tak nejčastěji týká výše úroku. Úroky jsou u těchto produktů o něco vyšší, než u ostatních.

Jsem zajištěn/a proti výpadku příjmu?

Již výše jsme zmínili, že v případě půjčky bychom měli mít finanční rezervu odpovídající šesti po sobě jdoucím měsíčním splátkám. Pokud totiž přijde jeden z partnerů či manželů o práci anebo ho dostihne nepříjemná a vleklá nemoc, problém je na světě. Pro tyto případy se ještě vyplatí zřídit si odpovídající pojištění schopnosti půjčku splácet.

Je pro mne tato půjčka výhodná?

Nesázejte na první nabídku, která vám přijde pod ruku. Raději mezi sebou jednotlivé produkty porovnejte a vyberte si z nich ten, který bude nejvíce odpovídat vašim představám a možnostem. Půjčku také nevybírejte pouze na základě úroku, ale zaměřte se i na hodnotu RPSN. Pozor na půjčky, u kterých vás věřitelé nutí k založení živnosti anebo si účtují poplatky předem (netýká se jednokorunového ověřovacího poplatku).

Tento článek vznikl za spolupráce největších srovnávačů finančních produktů půjčky.cz, úspory.cz, coolpůjčky.cz a PůjčkyHned.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy