Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

5 mýtů o kvalitním krmivu pro psy, které změní vaše úvahy

komerční článek
13. 10. 2016 9:02
Česká republika je státem pejskařů, čtyřnohého přítele vlastní téměř každá druhá domácnost. Přesto v otázce kvalitního krmení převládá několik mýtů a polopravd. Jaké jsou ty největší?
Foto: BAV

Mýtus 1: Pes potřebuje jídla obměňovat, ve volné přírodě by nejedl pořád to stejné

Psi se vyvinuli z vlků. Dlouhý proces domestikace trval tisíce let. V průběhu osvojování přestali ovládat vlčí spolupráci při lovu velké kořisti a ztratili část ze své dřívější ostražitosti. Dnešní pes je na člověku plně závislý. Aby dobře trávil, potřebuje být krmen stále stejnou stravou. Jen tak si jeho krátké střevo na potravu „zvykne“ (přizpůsobí bakteriální mikroflóru a množství trávicích šťáv) a živiny optimálně vstřebá.

Mýtus 2: Všechny granule psa dráždí

V psích slinách není dostatek enzymu amylázy, potřebného k trávení obilovin. Některá méně kvalitní krmiva obsahující kukuřici, pšenici, sóju nebo třeba řepnou dužinu tak mohou skutečně psa dráždit. Naštěstí jsou na trhu k dostání bezobilné granule (např. Essential Foods), jejichž pravidelné podávání slouží i jako prevence vzniku potravní nesnášenlivosti.

Foto: Magnusson meat&biscuit

Mýtus 3: V granulích není žádné skutečné maso

Naprostá většina krmiv je díky snadnějšímu způsobu zpracování vyráběna z masové moučky – mletého masa, ze kterého je pod vysokým tlakem odpařena téměř veškerá voda. Na tom není nic špatného. Vzniklá moučka je nutričně bohatší než čerstvé maso stejné velikosti. To je oproti moučce ale zase lépe stravitelné. Granule z čerstvých surovin obsahuje např. řada Magnusson meat&biscuit.

Mýtus 4: Do granulí se dávají kdejaké zbytky

Ty nejkvalitnější řady krmiv obsahují suroviny zpracované v tzv. potravinářské kvalitě, určené k lidské spotřebě. Proces jejich výroby podléhá legislativním normám a přísným kontrolám (např. Taste of the Wild). Naopak zhoršenou kvalitu zpracování mají krmiva s „vedlejšími produkty živočišného původu“.

Foto: Taste of the Wild

Mýtus 5: Kvalitní granule pro psy nejsou, je to jen reklama

Nikoliv. K dostání jsou skutečně výtečné granule, výběr je ovšem individuální záležitostí. Orientací mohou být nezávislé testy zahraničních recenzentů (např. Dog Food Analysis) nebo hodnocení publikovaná v kynologických časopisech (např. Whole Dog Journal). Pomoci mohou také české servery orientované na zvířecí mazlíky.

Většina kamenných obchodů a e-shopu s chovatelskými potřebami prodávají zejména komerční krmiva. Je to hlavně z toho důvodu, že díky všudypřítomné mediální propagaci se prodávají daleko více, a tedy i přinášejí více zisku, než krmiva, jejichž výrobci raději investují do lepšího složení granulí, než do reklamy. Existují však i prodejny a e-shopy, které se specializují na krmiva vyšší kategorie, kde nejde o kvantitu, ale především o kvalitu prodávaného krmiva. Pokud právě takový obchod sháníte, doporučujeme specializované chovatelské potřeby www.mujmazlik.cz.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu o omezení jaderných zbraní o pět let

Kreml uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl v pátek novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, v úterý informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá. O prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy