Střelci na amerických školách

15. 11. 2015 14:44
Střelba na amerických školách je smutnou skutečností a bohužel poměrně častým jevem. Tento článek uvádí souhrn nejtragičtějších případů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Wikimedia, Vitaly V. Kuzmin

Útok v základní škole, Bath v Michiganu, 18. května 1927

Jeden z prvních útoků se odehrál ve 20. letech minulého století. Tehdy Andrew Kehoe zaútočil na místní školu pomocí náloží dynamitu, které umístil do jejích základů. Kehoe byl podle všeho farmář, který ale neměl rád zvířata a jeho pozornost si získala především technika a třaskaviny. Jednalo se o uzavřeného člověka, který špatně vycházel s lidmi. Vzhledem ke svým bídným farmářským schopnostem se jeho finanční situace zhoršovala.

 

Na školu zaútočil podle všeho proto, že obec po něm požadovala poplatek na podporu jejího postavení. Kehoe tak školu i obec vinil ze své svízelné situace a rozhodl se ji srovnat se zemí i se samotnými dětmi. Naštěstí ale nevybuchly všechny nálože, i tak ale zemřelo 45 lidí a dalších 50 bylo zraněno. Útočník poté spáchal sebevraždu ve svém automobilu, taktéž výbušninou.

 

Útok na universitu, Austin v Texasu, 1. srpna 1966

Charles Whitman je jméno dalšího masového vraha, zaútočil na Universitu Texasu v Austinu pomocí střelných zbraní. Ještě den předtím zabil svoji manželku a matku v jejich domovech, na druhý den ráno potom převezl množství zbraní na kampus university a zamířil ke zdejší vyhlídkové věži. V následujících 90 minutách zastřelil 16 lidí a další 32 zranil. Whitman se ale sám nezabil, byl zastřelen policejním důstojníkem.

 

Útok na střední školu, Colombine v Coloradu, 20. dubna 1999

Jedním z nejznámějších případu v oblasti masových vražd na školách, je tzv. útok na Colombine. Zde byli útočníci dva, studenti Eric Harris a Dylan Klebold. Vyzbrojeni brokovnicemi, poloautomatickými pistolemi, výbušninami a noži započali 50 minutové řádění, během něhož zabili 11 studentů, učitele a další 24 lidí zranili.

 

Nejprve sice plánovali, že ve školní jídelně, kde se v dobu nacházelo na 450 studentů, odpálí upravenou propanbutanovou láhev. To se jim ale nepodařilo a tak místo toho vyrazili do školní knihovny, kde náhodně vytahovali studenty zpoza stolů a stříleli je. Speciální pozornost věnovali členům sportovního klubu, kteří dříve jednoho z útočníků šikanovali.

 

Po příjezdu policie se sice pokusili o odpor a vystřelili pár nábojů, ale šlo spíše o symbolické gesto. Následně 8 minut po poledni obrátili zbraně proti sobě, čímž celý incident skončil.

 

Útok na polytechnický institut, Blacksburg ve Virginii, 16. dubna 2007

Zde byl střelcem jihokorejský student Seung-Hui Cho, který zabíjel postupně ve dvou útocích. U Choa byla již dříve diagnostikována psychická porucha, přesto nebyl hospitalizován a mohl si legálně obstarávat zbraně. Cho použil dvě pistole: poloautomatickou P-22 Walther a 9mm Glock 19., k dispozici měl přes 400 nábojů.

 

První útok se odehrál ve West Amber Hall, kde smrtelně zranil 19-ti letou Emily J. Hilscherovou a 22-ti letého Ryana C. Clarka, který jí přiběhl na pomoc. Následně odešel na svoji kolej, převlékl se, vymazal a poškodil svůj počítač a připravil všechny zbraně a munici.

 

O pár desítek minut vražedná série pokračovala v Norris Hall, kde se nacházelo množství tříd. Cho systematicky chodil od jedné místnosti ke druhé a střílel každého člověka, na kterého narazil. Do některých učeben se i vracel, aby dorazil přeživší. Někam se však nedostal, protože studenti a učitelé se stihli zabarikádovat.

 

Celkem tedy zemřelo 32 lidí a 25 bylo zraněno. Všechny oběti byly střeleny nejméně třikrát a drtivá většina do hlavy, což svědčí o tom, že se Cho chtěl přesvědčit o jejich smrti.

 

Útok na základní školu, Sandy Hook v Connecticut, 14. prosince 2012

Tento útok byl veden proti škole, do které chodili děti mezi 5 až 10 lety. Adam Peter Lanza zaútočil na školu, ve které pracovala jeho matka. Ji samotnou zabil ale ještě dříve u ní doma, byla nalezena ležící ve své posteli se čtyřmi střelnými ranami v hlavě.

 

K cestě do školy použil její auto, kam dorazil v 9:35 ráno. Nejdříve zamířil směrem ke sborovně. Zde zastřelil ředitelku a školní psycholožku, vedoucí učitelku zranil. Následně procházel třídu za třídou a cíleně se snažil zabít, co nejvíce dětí.

Všechny oběti byly střeleny vícekrát, Lanza se pravděpodobně ujišťoval, že opravdu zemřely. Mrtvým dětem bylo 6-7 let, nutno ale dodat, že mnoho jich bylo zachráněno duchapřítomností učitelek.

 

Jakmile na místo dorazili policejní síly, což se stalo do 5 minut od prvního volání na linku 911, obrátil útočník zbraň proti sobě a zastřelil se. Celkově zemřelo 26 lidí, 20 dětí a 6 učitelek. Další dva lidé byli zraněni.

 

Útok na vyšší odbornou školu, Roseburg v Oregonu, 1. října 2015

Christopher Harper-Mercer patřil k podivínům, měl rád zbraně a podle všeho sympatizoval s Irskou Republikánskou Armádou (IRA). Často nosil maskáčové oblečení a rád se fotil se zbraněmi.

 

V 10:38 dorazil do místní školy a vstoupil do třídy č. 15, kam zřejmě docházel i on. Rozeběhl se násilný kolotoč, při kterém se Mercer choval velice brutálně. Nejdříve se ptal svých obětí na víru a následně je zastřelil. Nejméně jednu oběť nutil prosit o život předtím, než ji zabil.

 

Kolem 10:44 dorazili na místo první policisté a hned na to se strhla s útočníkem přestřelka, při které byl zraněn. Za dalších pár minut obrátil zbraň proti sobě a jediným výstřelem se zabil. Celková bilance je 9 mrtvých a dalších 9 zraněných. Motiv útočníka zůstává předmětem dohadů.

 

Právě se děje

Další zprávy