Šílení střelci

Aktualizováno 10. 11. 2011 16:12
Šílení střelci - lidé, kteří bez nějakých výraznějších pohnutek spáchají v jednom časovém úseku a na jednom místě masovou vraždu - obvykle za pomoci střelné zbraně, nebo výbušniny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Šílenými střelci jsou nazýváni lidé, kteří bez výraznějších pohnutek spáchají v jednom časovém úseku a na jednom místě masovou vraždu, obvykle za pomoci střelné zbraně nebo výbušniny.

Obětí útoku jsou většinou náhodní lidé, neboť ten je veden všesměrně. Relativně časté jsou útoky na školy - na jednom místě je tu pohromadě mnoho bezbranných lidí s omezenými možnostmi útěku. Často je to také místo, kde se útočníkům dříve stalo nějaké příkoří (šikana, vyloučení ze školy a podobně).

O nich samotných, především o konkrétních motivech, se ví obvykle poměrně málo. Jedním z hlavních důvodů je, že jsou ve většině případů buď zastřeleni policií při zásahu, nebo nakonec obrátí svou zbraň proti sobě.

Obecně se jedná obvykle o muže, kteří se navíc na svůj čin dobře přichystají - od shánění zbraně (které je velmi usnadněno v zemích s liberální zbrojní politikou) přes výběr místa a okolnosti, za kterých k činu dojde. K činu samozřejmě může dojít i v amoku, nebo v důsledku duševní choroby.

Jedním z nejčastějších motivů je frustrace (ze ztráty zaměstnání, přítele/kyně), pocit vyděděnosti - a zejména na školách outsiderství a šikana. Agrese se navenek většinou nijak neprojevuje - pokud ano, tak skrytě, třeba pácháním násilí na zvířatech - a v daném člověku kumuluje.

Co se týče střelby ve školách, útočníci jsou obvykle právě obětmi šikany, popřípadě outsideři se sklonem a zálibou v násilí a agresi.

Dlouho se problém "školních střelců" týkal hlavně USA (za všechny útok Čo Sung-hua na Virgina Tech v roce 2007 - 33 mrtvých, včetně pachatele), v posledních letech ale přibývá podobných útoků i v jiných částech světa, zejména v Evropě - například útoky ve Finsku (země, která je právě ve vztahu ke zbraním velmi liberální) v roce 2007 (osm mrtvých na střední škole Jokela - video avizující útok dokonce umístil útočník na server YouTube) či jedenáct obětí o rok později.

V reakci na první ze zmiňovaných útoků odsouhlasil Evropský parlament legislativu, podle které si od roku 2010 zbraň (a to i sportovní a loveckou) v Evropě pořídí pouze ta osoba starší 18 let, která bude zaregistrována v národních databázích držitelů zbraní.

Diskutabilní také je, do jaké míry bylo možné daným útokům předejít - jejich pachatelé jsou sice nenápadní a bez výraznějších sociálních vazeb, ale mnohdy procházejí, z různých důvodů, rukama školních psychologů a výchovných poradců či dokonce přímo policie.

 

Právě se děje

Další zprávy