Řecko

Aktualizováno 5. 2. 2012 11:38
Finanční krize poslala řeckou ekonomiku do kolen. Kvůli splnění podmínek finanční pomoci se vláda musí prosadit reformy, které provází demonstrace a stávky.
Foto: Reuters

Řecko, "Černý Petr" evropské měnové unie, těžce doplatilo na svou přebujelou státní správu, extrémně štědrý sociální systém a všeobjímající korupci. To vše, spolu s vypuknutím finanční krize, poslalo řeckou ekonomiku do kolen. Kvůli splnění podmínek finanční pomoci se vláda snaží prosadit reformy - téměř na denním pořádku jsou tak demonstrace a stávky řeckých pracujících.

Vzhledem k členství Řecka v eurozóně si tato země nemůže pomoci devalvováním své měny kvůli podpoře exportu. Řekové byli obviňováni z toho, že euro je pro ně spíše možností, jak si levněji půjčovat, svůj trh však - i přes počáteční sliby - Evropě příliš neotevřeli. Řecký import stále více jak dvojnásobně převyšuje export (v roce 2010).

Řecko je v hledáčku evropských úředníků a finančníků vzhledem k možným dopadům jeho případného bankrotu jak na osud eura a dalších zemí měnové unie, tak i na globální ekonomiku.

Záchrana Řecka

Řecký dluh činil v roce 2011 asi 150 % HDP. V roce 2010 obdržela země první záchranný balíček v hodnotě 110 miliard eur, další však bude muset následovat. Evropská unie a Mezinárodní měnový fond proto sestavili další v hodnotě 120 miliard eur, který má řecké problémy pomoci řešit s výhledem do roku 2014. Úsporná opatření na rozhořčené řecké obyvatelstvo dopadnou tvrdě. O přijetí pomoci mělo být 4. prosince 2011 uspořádáno referendum, od jehož konání nakonec řecká vláda na nátlak zemí eura upustila.

Podmínkou k získání dalšího balíku pomoci je provedení úsporných opatření, zvýšení daní a prodej části státního majetku. Její splnění si v listopadu 2011 vzala na svá bedra přechodná vláda Lukase Papadimose. Ten ve funkci nahradil Jorgose Papandrea.

Řecký "socialismus"

Co si pod "řeckým socialismem" představit? Pro zaměstnance v přebujelé státní správě (kromě úředníků se to ale týká i učitelů, zdravotních sester, ale také například kněžích) to představuje například osmitýdenní dovolenou, odchod do důchodu v 56 až 58 letech, automatické 13., ale také 14. a 15. platy. Navíc mají takzvanou definitivu - nemohou být propuštěni. K brzkému odchodu do důchodu se dostává bohaté výslužné v řádu desítek tisíc eur. K pravidelnému platu, který se pohybuje kolem 1200 eur měsíčně, navíc dostávají nejméně stejně vysoký bonus.

Historické střípky

Během druhé poloviny devatenáctého a první poloviny dvacátého století Řecko postupně anektovalo mnoho ostrovů v Egejském moři. Stále trvají větší či menší spory o tato území; hlavním ohniskem sporu mezi těmito zeměmi je zejména ostrov Kypr.

Právě armáda je další zátěží řecké ekonomiky - na vojenské výdaje padne kolem 4,3 % HDP (údaj z roku 2005), což je výrazně více než u většiny dalších evropských zemí.

Boje druhé světové války skončily, aby vzápětí začaly nové - rozhořela se občanská válka mezi královými přívrženci a dalšími antikomunisty a řeckými komunisty. Po vítězství protikomunistické frakce v roce 1949 se Řecku otevřela cesta do NATO, kam o tři roky později vstoupilo.

V roce 1967 byla v Řecku vojenským převratem nastolena sedmiletá diktatura. Po volbách a referendu v roce 1974 byla zrušena monarchie a ustanovena parlamentní demokracie.

V roce 1981 se Řecko stalo členem Evropského společenství a o dvacet let později (mnohým kritikám navzdory) vstoupilo i do měnové unie.

 

Právě se děje

Další zprávy