Mauricius

21. 9. 2015 18:43
Ostrovní stát Mauricius leží v Indickém oceánu přibližně 900 km na východ od Madagaskaru a patří k souostroví Maskarény.
Vlajka ostrova Mauricius
Vlajka ostrova Mauricius | Foto: Aktuálně.cz

Vulkanický  ostrov má 330 kilometrů dlouhé pobřeží obklopené korálovým útesem. Hlavním městem je Port Louis. Ostrov je ve vnitrozemí hornatý a jeho pobřeží lemují pláže s bílým pískem. Na jihozápadě ostrova leží hornatý národní park Black River Gorges s deštnými pralesy a překrásnou faunou.

Počasí na ostrově je velice teplé a teploty se pohybují v létě kolem 30 °C, v zimě kolem 25 °C. Díky tropickému podnebí s častými dešti se země pyšní roztodivnou faunou a flórou.

Základní údaje

Hlavní město: Port Louis
Rozloha: 2040 km²
Nejvyšší bod: Piton de la Petite Rivière Noire (828 m n. m.)
Časové pásmo: UTC+4
Světadíl: Afrika
Počet obyvatel: 1 230 602
Hustota zalidnění: 603 ob. / km²
Národnostní složení: mauricijští Indové, kreolové
Náboženství: křesťanství, hinduismus, islám
Státní zřízení: republika
Vznik: 12. března 1968
Měna: mauricijská rupie (MUR)

Historie

Jako první evropané na ostrov dopluli v roce 1505 Portugalci, avšak strov byl zaznamenán v arabských mapách již od 10. století. Využívali jej Arabové i Portugalci k zastávkám při dlouhé cestě do Indie. V roce 1598 na ostrov dopluli Nizozemci a pojmenovali jej Prins Maurits van Nassaueiland, tedy Princ Mořic Oranžský.

17. století zde vznikla první nizozemská základna, která sloužila k těžbě ebenového dřeva. Na počátku 18. století Nizozemci ostrov opustili a zanechali po sobě zpustošenou krajinu, vykácené lesy a vyhubená zvířata. Ve stejné době zemi za svou kolonii prohlásila Francie a přejmenovala ji na Île de France. Francouzi na ostrově pěstovali cukrovou třtinu, a během napoleonských válek převzali velení Britové. Plantáže cukrové třtiny se neustále rozrůstaly, Britové zrušili v roce 1835 otroctví a nijak výrazně do dění na ostrově nezasahovali. Ve stejné době se zde usídlili indičtí imigranti.

Na konci 19. století zasáhla ostrov ekonomická krize. Po otevření Suezského průplavu přestal sloužit jako zastávka na cestě do Indie a nastal velice výrazný pokles cen cukrové třtiny.

V roce 1947 bylo zavedeno volební právo pro gramotné obyvatele starší 21 let a od roku 1958 bylo zavedeno všeobecné volební právo. V roce 1968 získal Mauricius nezávislost.

Hospodářství

Na ostrově jsou vyráběny lodě dle původních starých plánů a je zde také produkován třtinový rum. Mezi rozvinutá průmyslová odvětví se řadí textilní a pletařský průmysl. Hlavní příjmy HDP jsou tvořeny ze služeb, zejména z cestovního ruchu. Ostrov nabízí velice vysokou kvalitu služeb za přijatelné ceny, proto se zvyšuje počet návštěvníků. Ekonomika Mauricijské republiky patří k nejrozvinutějším a nejkonkurenceschopnějším v regionu subsaharské Afriky.

Zajímavosti

  • Ostrov proslavila v roce 1968 poštovní známka Modrý Mauricius. Na aukci v New Yorku byla vydražena obálka s dvěma známkami za 380 tisíc USD. Známky jsou umístěny v historickém muzeu na ostrově.
  • Stát má jednu z nejnižších daňových sazeb na světě.
  • Ubytujete-li se na ostrově v hotelu, budete mít pravděpodobně v ceně ubytování půjčení člunu se skleněným dnem.
  • Nachází se zde 700 druhů rostlin.
  • Nejčastěji zobrazovaný pták Dodo, kterého naleznete například na bankovkách, je již dávno vyhynulý druh.
  • Mezi speciality kuchyně patří treska na rajčatech, králík na červeném víně, hovězí na žampionech a salát s chobotnicí.

Obyvatelstvo a náboženství

Převážná část obyvatelstva má kořeny v Indii, 34 % obyvatelstva tvoří míšenci a 4 % jsou obyvatelé evropského původu hovořící francouzsky a 2 % tvoří Číňané. Z náboženství vyznává 48,5 % populace hinduismus, ke křesťanství se hlásí 32,7 % občanů a muslimů je 17,3 %. Úředním jazykem je angličtina, avšak 80 % obyvatelstva používá kreolský jazyk Morisien, jehož základem je francouzština. V tisku a v televizi se hovoří francouzsky.

Politický systém

Prezident je volen na pět let parlamentem. Nemá žádné pravomoci a tato pozice má pouze ceremoniální funkci. Současným prezidentem (2015) je Kailash Purryag.

Dovolená a cestování

Turisté na ostrov zavítají pro nádherné pláže s jemným pískem, pralesy, vodopády a krátery. Vyskytují se zde exotické druhy ptáků a také opice. Potápěči si přijdou na své, jelikož se v oceánu pohybuje nespočet druhů ryb a korálů. Historické muzeum Mahébourg nabízí návštěvníkům podrobné zprávy o historii ostrova. V botanické zahradě Sir Seewoosagur Ramgoolam ve městě Pamplemousses je k vidění mnoho zajímavých druhů rostlin. V tomto městě byla postavena první továrna na zpracování cukrové třtiny. Historické stavby turisté naleznou ve městě Moka.

Ostrov navštěvují lidé, kteří mají rádi potápění, pláže, přírodu a sport. Kolem dokola, vyjma malého úseku, jej obklopuje korálový atol.

Oblíbenou pláž Flic en Flac využívají turisté k odpočinku a pro šnorchlování. Vstup do vody je mírný, plynulý a voda na této pláži má vyšší teplotu. Na pláži Tamarin se můžete kochat pohledem na travnaté kopce v dáli. Pláž neobklopuje korálový atol, a proto jsou zde velké vlny, které lákají surfaře. Mezi nejkrásnější místa ostrova patří poloostrov Le Morne, kde naleznete klid v oáze palem. Nejnavštěvovanějším turistickým střediskem bývá Grand Baie.

 

Právě se děje

Další zprávy