Kapverdské ostrovy (Cabo Verde)

21. 9. 2015 18:35
Souostroví Kapverdy se nachází v Atlantském oceánu nedaleko pobřeží západní Afriky. V roce 1975 se staly republikou.
Vlajka Kapverdských ostrovů
Vlajka Kapverdských ostrovů | Foto: Wikimedia

Území státu je členěno do 22 administrativních jednotek (concelhos). Ostrovy leží ve vzdálenosti 570 kilometrů od afrického Zeleného mysu a jsou součástí Makaronézie. Souostroví je složeno z 10 ostrovů a 5 malých ostrůvků a dle intenzity foukajícího větru se dělí do dvou uskupení. Prvním je Barlavento neboli návětrné severní souostroví, druhým je Sotavento neboli závětrné jižní souostroví. Souostroví vulkanického původu má na ostrově Fogo stále aktivní vulkán Pico do Fogo.

Podnebí je velice suché, a proto dochází k rozsáhlé erozi půdy. Povrch ostrovů tvoří kamenité pouště s nedostatkem vegetace. Absence srážek má za důsledek velké sucho a na ostrovech není možné vytvoření skutečného přírodního jezera nebo řeky. Počasí je po celý rok teplé a průměrné nejnižší teploty dosahují kolem 24 °C. Hlavním městem souostroví je Praia, avšak každý z velkých osídlených ostrovů má svou metropoli.

Základní údaje

Hlavní město: Praia
Rozloha: 4033 km²
Nejvyšší bod: Pico do Fogo (2829 m n. m.)
Časové pásmo: UTC-1
Světadíl: Afrika
Počet obyvatel: 418 224
Hustota zalidnění: 104 ob. / km²
Jazyk: portugalština, kreolština
Národnostní složení: Kapverďané
Náboženství: římsko-katolické
Státní zřízení: republika
Vznik: 5. července 1975
Měna: kapverdské escudo (CVE)

Historie

V roce 1456 byl objeven mořeplavcem v portugalských službách Alvisem Cadamostoem ostrov Boa Vista. Osídlování ostrovů započalo v roce 1461, kdy byla vybudována vojenská základna. Nejprve souostroví sloužilo jako zásobovací stanice pro Portugalce při cestě do Indie a později zde pěstovali cukrovou třtinu. V roce 1496 bylo oficiálně uznáno jako portugalská kolonie.

Od 16. až do 18. století sloužily ostrovy zejména jako překladiště otroků. Nejvíce jich bylo vyvezeno v 16. století a následně 18. století do Severní Ameriky.

Od konce 18. století zažívaly ekonomický úpadek. V 19. století město Mindelo sloužilo jako místo pro doplnění zásob pro velrybářské a transatlantické lodě a ostrovy se začaly ekonomicky vzmáhat. Avšak krize přišla s otevřením Suezského průplavu a dodnes zůstala nevyřešena. Ostrovy přišly o postavení tranzitní země a žijí z cestovního ruchu.

V roce 1951 po dlouhých protestech obyvatel dostaly status zámořské provincie, nikoli kolonie. V roce 1974 vypukla revoluce, na základě které byla 5. července 1975 vyhlášena nezávislost na Portugalsku. Prezidentem se stal Aristides Pereira. V roce 1990 byl zaveden multipartajní systém a pluralitní volby.

Hospodářství

Mezi hlavní odvětví patří zemědělství s pěstováním brambor, manioku, hrachu a kukuřice. Nejvíce se vyváží cukrová třtina, kokosy, datle a banány. Pouhých 16 % půdy je možno využívat v zemědělství. Velké zastoupení na HDP má rybolov a k vývozu směřují zejména tuňáci, humři a langusty. Dováží se potraviny, které jsou na ostrovech velice drahé, stroje, elektronika a lodě. Mezi nejvýznamnější obchodní partnery patří Portugalsko, USA, Nizozemí a Velká Británie.

Těží se vápenec, kaolin a čedič. Tyto suroviny jsou využívány ke stavebnictví na ostrovech a nejsou určeny k vývozu. Ze 70 % je HDP tvořeno sektorem služeb, přičemž cestovní ruch se stává stále významnějším. Ostrovy jsou rozvojovou zemí s velkým počtem nezaměstnaných.

Zajímavosti

  • Portugalský název Cabo Verde (Cap Vert ve francouzštině) v překladu znamená Zelený mys.
  • Díky podpory Itálie bylo na ostrově Sal v roce 1939 postaveno mezinárodní letiště.
  • V roce 2014 byla na ostrovech poprvé v historii zavedena minimální mzda ve výši 101 eur na měsíc.
  • V roce 2013 vznesly ostrovy v OSN žádost, aby všechny státy při oficiálním styku používaly název Cabo Verde bez překladů do světových jazyků.
  • V roce 1995 vybuchla na ostrově Fogo jediná činná sopka souostroví.

Obyvatelstvo a náboženství

Současní obyvatelé jsou potomky otroků z Afriky, kolonizátorů z Portugalska, Nizozemí a Janova. Přibližně 75 % obyvatel zastupují mulati, 24 % černoši a přibližně 1 % běloši. S křesťanstvím, resp. s římskokatolickou církví, se ztotožňuje 95 % obyvatelstva. Hlavní velké metropole hlásí značné přelidnění, naopak ostrovy São Nicolau a Santo Antão se postupně začínají vylidňovat. Vysoký počet Kapverďanů trvale žije v Nové Anglii v USA.

Průměrná délka života je 71 let a na jednu ženu se narodí 3,4 dětí. Gramotnost dosahuje téměř 77 %. Úředním jazykem je portugalština a obyvatelé mezi sebou hovoří kreolsky. Ve školách se povinně vyučuje francouzština.

Politický systém

Parlamentní republika má jako hlavu státu prezidenta, který je volen na období pěti let v přímých a všeobecných volbách. Od roku 2011 je prezidentem Jorge Carlos Fonseca. Vláda má včele premiéra, kterého jmenuje prezident a je to zpravidla předseda té strany, která zvítězila v parlamentních volbách.

Vláda má výkonnou moc a je odpovědna Lidovému shromáždění. Jmenuje ji prezident na návrh premiéra. Národní shromáždění má 72 poslanců, je jednokomorovým zákonodárným orgánem, jehož členové jsou voleni na pětileté volební období.

Dovolená a cestování

Ostrovy jsou ideálním místem pro vodní sporty. Milovníci windsurfingu a surfingu nejčastěji navštěvují ostrov Sal. Středisko sportů Santa Maria je situováno 20 minut od mezinárodního letiště.

Ostrov Boa Vista nabízí nejkrásnější pláž Santa Monica, na které hnízdí spousta ptáků a sídlí želvy. Sao Vincente s hlavním městem Mindelo nabízí turistům krásnou architekturu, která je vidět v celém městě. Za návštěvu stojí Palácio do Povo, který byl inspirován indickou architekturou.

 

Právě se děje

Další zprávy