Julian Assange

26. 1. 2012 19:22
Mluvčí, spoluzakladatel a šefredaktor mediálního projektu WikiLeaks.
Julian Assange
Julian Assange | Foto: Reuters

Kontroverzní postava světového internetu a unikátní postava investigativní žurnalistiky Julian Assange pochází z Austrálie. Všeobecně je známý jako hlavní osoba odpovědná za mediální projekt WikiLeaks. Ten se stal otevřeným šiřitelem utajovaných dokumentů. Zásluhou této činnosti si Assange vydobyl jednak věhlas a přízeň lidí, kterým cokoli, co vláda považuje za přísně tajné, nevoní. Ruku v ruce s tím ovšem stoupl počet odpůrců a vyslovených nepřátel.

Proto je těžké Juliana Assange zastihnout, stejně jako zůstává v utajení fungování organizace WikiLeaks. Typicky je neustále na cestách a střídá místa pobytu. Jedna věc je totiž slovní kritika, druhou věcí jsou pohrůžky smrtí a obvinění ze sexuálního zneužití. Na začátku roku 2012 se mluví o tom, že Julian Assange získá svůj vlastní televizní pořad. Chystá se desetidílná série rozhovorů o budoucnosti světa.

Mládí

Celým jménem Julian Paul Assange se narodil 3. července roku 1971 ve městě Townsville v Austrálii. Během studií projevoval zájem o matematiku. Brzy se však obrátil k počítačům, už tehdy starým osmibitovým kusům. Věnoval se programátorství, od čehož měl jen kousek k hackerství. Vystupoval např. pod přezdívkou Mendax, a to mu bylo teprve šestnáct. Stojí také za hackerským mottem, za které mu Personal Democracy Forum přiřklo označení nejznámějšího australského morálního hackera. Podle Assange se hacker při vloupání do počítače nemá dopustit poškození systému ani přepisování informací. Má je pouze šířit.

Už v mládí se každopádně potýkal s policií. Nahackoval se do ústředního terminálu kanadské telekomunikační firmy, také se naboural do počítačů australské univerzity. Assange však není jednoduchá osobnost. Policie se ho snažila dostat k soudu už v mládí, ale v roce 1993 také s policejními orgány spolupracoval, aby jim pomohl dopadnout výrobce dětské pornografie.

WikiLeaks

Tuto věhlasnou mediální společnost spoluzaložil v roce 2006. Servery společnosti, která se zaobírá rozkrýváním tajných vládních a korporátních materiálů, jsou místěny ve Švédsku. V roce 2009 i 2011 omezila společnost svoji práci kvůli nedostatku financí, po nějaké době ale byla opět zprovozněna. Assange je nyní označován za mluvčího nebo šéfredaktora WikiLeaks. V roce 2010 například zveřejnila obrovský balík amerických vládních depeší. Pozornost si WikiLeaks získaly také v dubnu 2010, kdy na stránkách zveřejnili záběry z americké helikoptéry, jak v Iráku střílí na civilisty. Hodně dokumentů z doby války v Iráku a Afghánistánu stojí za mizernou popularitou mezi americkými politiky. Jedni ho označují za stejného teroristu jako al-Káidu, jiní by ho nechali popravit. Každopádně díky své činnosti ve WikiLeaks získal různá žurnalistická ocenění za investigativní práci.

Stíhání ve Švédsku

Koncem roku 2010 ho Interpol zařadil na seznam hledaných. Důvodem byly události ve Švédsku. Tam byl stíhán za údajné sexuální zneužití. Záhy se však ukázalo, že předmětem sporu je pouze přestupek a že překroucené obvinění může být důsledkem politického tlaku. Dobrovolně však v prosinci téhož roku zkontaktoval britskou policii a nakonec byl na kauci propuštěn. Omezilo to však jeho pohyb.

 

Právě se děje

Další zprávy