IBM

30. 8. 2011 10:08
IBM je jedna z nejstarších a největších světových společností v oblasti informačních technologií.
IBM
IBM | Foto: Aktuálně.cz

IBM je jedna z nejstarších a největších světových společností v oblasti informačních technologií, která za svou více než staletou historii přišla s obrovským počtem nových technologií. Nejznámější a nejvýznamnější z nich je zřejmě platforma osobních počítačů IBM PC, jež se stala celosvětovým standardem.

Společnost sídlí v americkém městě Armonk ve státě New York, zaměstnává zhruba 425 tisíc lidí ve více než 200 zemích. S tržní hodnotou kolem 180 miliard dolarů patří k vůbec největším firmám na světě.

Historie

Akciová společnost sice vznikla v roce 1911, fakticky ale firma funguje už od roku 1888. V počátcích své existence se jmenovala Computing Tabulating Recording a s výrobky jako hodiny pro kontrolu pracovní doby se zaměřovala především na menší společnosti. S příchodem Thomase J. Watsona do vedení však přeorientovala na větší zákazníky a v roce 1924 změnila název na dnešní International Business Machines Corporation (IBM).

V padesátých letech se v jedné z laboratoří podařilo vyvinout šachový program, který se částečně dokázal učit z vlastních chyb a IBM tak udělalo jeden z prvních kroků směrem k umělé inteligenci. Pro vědecké výpočty a numerické aplikace zase vznikl programovací jazyk Fortran.

Počítače a inženýři IBM spolupracovali s NASA během prvních amerických letů do vesmíru a podíleli se třeba i na výzkumu řady obranných technologií. V roce 1973 pak IBM přišlo s dosud nejrozšířenějším druhem čárového kódu.

IBM PC

Úspěch osobních počítačů Atari, Apple nebo Commodore vzbudil pozornost i u IBM a firma tak v roce 1981 uvedla na trh svůj vlastní model. Jmenoval se prostě IBM PC a na rozdíl od konkurence IBM zveřejnilo veškerou technickou dokumentaci.

Otevřená architektura umožnila ostatním výrobcům vyrábět a prodávat kompatibilní komponenty a software bez nákupu licence, nízká cena zase zajistila úspěch u uživatelů.

Na standardu IBM PC a jeho klonech pak první úspěch slavil třeba i Microsoft se svým operačním systémem MS-DOS a platforma se poměrně rychle rozšířila do domácností i kanceláří celého světa. Dokonce i počítače společnosti Apple, které původně měly vlastní softwarové a hardwarové řešení, jsou dnes také "IBM PC".

Konec osobních počítačů IBM

Jakkoliv je však IBM neodmyslitelně spojeno s pojmem osobní počítač, firma nedokázala efektivně konkurovat asijským výrobcům a přestala klasická PC vyrábět. Posledním krokem byl prodej divize notebooků ThinkPad čínské firmě Lenovo v roce 2005.

V současnosti se IBM soustředí hlavně na prodej serverového řešení a přidružené služby. Pozornost na sebe firma naposledy strhla s programem Watson, jakožto příkladnou ukázkou umělé inteligence. Ten totiž v americké obdobě televizního pořadu Riskuj! zvané Jeopardy! dokázal porazit několik dosavadních šampionů.

 

Právě se děje

Další zprávy