E-books

16. 6. 2011 15:18
E-books, elektronické knihy, jsou na svém vzestupu sráženy především nejistotou vydavatelů a strachem z pirátského šíření.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

E-books, elektronické knihy, jsou na svém vzestupu sráženy především nejistotou vydavatelů a strachem z pirátského šíření, který často vede k používání speciální ochrany DRM mnohdy omezující využitelnost dané knihy. Tím trpí zejména uživatelé, kteří za své knihy platí a přesto jsou omezováni restriktivními opatřeními.

E-books tvořily, podle serveru paidContent.org, v první polovině roku 2011 přibližně 11 % celého knižního trhu. Počet lidí, kteří si e-knihu pořídili, se mezi říjnem 2010 a lednem 2011 více než zdvojnásobil (z pěti na třináct procent). Ženy tvoří více než polovinu (66 %) lidí, kteří si týdně pořídí alespoň jednu knihu - nejtypičtější představitelkou této skupiny zákazníků je čtyřiačtyřicetiletá žena se zálibou v romantických knihách a utrácející za knihy více než kdy v minulosti.

Knižní digitalizace

Počátek digitalizace knih sahá do začátku sedmdesátých let 20. století, kdy Michael S. Hart odstartoval svou snahu převést do elektronické podoby významná literární díla - samozřejmě ta, která byla volně přístupná. Celý projekt stále běží a nese jméno vynálezce knihtisku - Project Gutenberg.

V prosinci 2004 prezentoval Google svůj Google's Library Project, později známý jako Google Books. Jeho cílem je oskenovat a převést do digitální podoby všechny existující knihy - jejich počet Google odhadl na 130 milionů - tohoto čísla by mělo být údajně dosaženo do konce druhé dekády 21. století. K roku 2010 bylo oskenovaných údajně 15 milionů knih.

Po počátečních žalobách vydavatelů se podařilo společnosti Google vyjednat s nimi podmínky vyhovující oběma stranám. Kromě toho Google spolupracuje i s různými významnými knihovnami.

Čtečky e-knih

Když se řekne čtečka elektronických knih, většině lidí si vybaví Kindle od společnosti Amazon. Kromě ní však samozřejmě existují i další, lišící se v různých aspektech - mimo jiné však zejména podporovaným systémem zabezpečení.

Svoji vlastní čtečku začalo po vzoru Amazonu prodávat například i americké knihkupectví Barnes & Noble (jmenuje se NOOK a e-Ink displej kombinuje s 3.5 palcovým LCD displejem). Další čtečky nabízí například firmy Sony, PocketBook či Jinke - tyto čtečky většinou podporují zabezpečení Adobe DRM.

DRM - ochrana nebo smrt e-knih?

Problémem, na který narážejí někteří čeští distributoři a především čeští čtenáři Kindle, je elektronická ochrana proti kopírování DRM. Tu využívá právě Amazon a čtečka Kindle žádnou jinou formu zabezpečení nepoužívá. Pro konkurenci Amazonu je tedy nemožné vydávat pro Kindle elektronické knihy se zabezpečením.

Vzhledem k absenci českých knih na Amazonu tu vyvstává pro české čtenáře problém.

Mnoha knižními obchody používanou ochranou proti kopírování je Adobe DRM (ve formátech ePub či PDF s DRM ochranou).

Často se lze setkat s takzvanou proprietární DRM, kdy jsou e-booky s touto ochranou zpravidla vázány na jednoho konkrétního vydavatele (příklad Amazonu a knih pro Kindle) a eventuelně i jednu konkrétní čtečku. To je vzhledem k množství formátů, ochran a čteček jednou z největších bariér masivnějšího rozvoje elektronických knih. Kromě toho knihu chráněnou DRM je nemožné někomu půjčit, často může být problém i udělat si vlastní záložní kopii či knihu znovu získat, pokud o ni člověk nějakým způsobem přijde.

Elektronické knihy v ČR

Nejistota a neznalost vydavatelů, malý knižní trh, mnoho formátů, DRM ochrana... Je mnoho důvodů, proč je trh s elektronickými knihami v Čechách a na Moravě v plenkách a jen s velmi nejistým výhledem do budoucna. Na trhu se pohybuje několik větších hráčů, kterými jsou eReading, Ebux společnosti Euromedia a Rajknih.cz společnosti Mobilbonus. První jmenovaný využívá (pokud to vydavatel požaduje) ochranu Adobe DRM a není tak limitovaný použitou čtečkou, zbylé dva využívají čtečku Wooky. Ebux.cz však využívá jiný typ Wooky a čtečky jsou pak nezaměnitelné.

Podle slov Martina Liperta z eReading.cz vyžaduje použití DRM zhruba polovina z hrstky nakladatelů vydávajících elektronické knihy. Řada vydavatelů pak nemá ani s autory dojednaná práva na vydání elektronické verze.

Právě eReading nabízí nejvíc formátů, včetně Kindle (pokud vydavatel netrvá na DRM) a snaží se prosazovat otevřený nechráněný formát.

 

Právě se děje

Další zprávy