Canon

19. 10. 2011 19:50
Japonská značka výrobce elektroniky, který se zaměřuje především na zobrazovací a optická zařízení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Canon cz

Japonská značka výrobce elektroniky, který se zaměřuje především na zobrazovací a optická zařízení. Mezi hlavní výrobky tak patří fotografické přístroje a kamery, multifunkční zařízení umožňující tisk, skenování nebo kopírování, digitální tiskárny, ale také kalkulačky. V osmdesátých letech se neúspěšně pokusili zasáhnout i trh s počítači typu MSX, ale stolní přístroje s označením V-10 a V-20 byly jejich jediným počinem. Na předním místě stojí právě fotoaparáty, které jsou pevně svázány s minulostí společnosti. Na počátku byla snaha přinést technologie do Japonska, nyní patří k lídrům trhu na poli prodeje a rozvoje fotografických zařízení.

Z historie

Prvopočátky společnosti se datují do let 1933-1936. Tehdy existoval pouze obchod nezvaný Precision Optical Instruments Laboratory (Laboratoř přesných optických zařízení), kde se představil první japonský 35 mm fotoaparát s štěrbinovou závěrkou a dálkoměrem. Prototyp nazvali Kwanon. Z něho pak odvodili fotoaparát Hanson Canon, který se začal vyrábět od roku 1936. Následující rok vznikla i samotná společnost, zatím pod názvem Precision Optical Industry. Ten se definitivně mění až po válce, 1947 nastupuje Canon Camera Company. Roku 1940 představili první japonský fotoaparát využívající nepřímé rentgenové paprsky. Vývoj fotoaparátu pak dále pokračuje.

V roce 1964 uvedli na trh kalkulačku s deseti tlačítky Canola 130, výrazně vylepšila design oproti britské společnosti Bell Punch. Úplně první fotoaparát s mikropočítačem se objevuje v půli sedmdesátých let. 1987 přichází s EOS, tedy zrcadlovkou využívající automatické zaostřování a elektronicky ovládanou clonu. Nahradily tak tradiční zrcadlovky s ručním ostřením. První zástupcem na trhu byl Canon EOS 650. Spolu s EOS 30, EOS 1 N a EOS 50E používaly tradiční kinofilm pro focení. Kompletní digitalizaci, kdy se fotografie ukládá jako soubor v paměti, nabídly až modely EOS D60 či EOS 300D, který svou cenou kolem tisíce dolarů myslel i na širší veřejnost a komerčně to byl úspěch. V dnešní době se pere o hlavní podíl na trhu se společností Nikon, následovaní společností Sony a Olympus.

Velkou kapitolou jsou pro společnost digitální kopírovací zařízení. Výrazný podíl na rozvoji mají už u laserových tiskáren, ovšem digitální kopírky jim vynášejí největší zisky a navíc měli vliv v mnoha segmentech digitální revoluce.

 

Právě se děje

Další zprávy