Autismus

Aktualizováno 13. 12. 2010 19:38
Autismus je celoživotní vývojová vada, která způsobuje problémy s komunikací, kontaktem s ostatními lidmi a vytvářením sociálních vazeb. Začíná se projevovat obvykle před třetím rokem života.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Autismus je celoživotní vývojová vada, která způsobuje problémy s komunikací, kontaktem s ostatními lidmi a vytvářením sociálních vazeb. Začíná se projevovat obvykle před třetím rokem života.

Dítě trpící autismem špatně vyhodnocuje informace, které se k němu dostávají. Vzhledem k mnoha různým formám a projevům autismu se používá pojem "poruchy autistického spektra" (PAS), který zahrnuje jak klasický autismus (pro něž je typická značná variabilita příznaků), tak Aspergerův syndrom (lehčí forma autismu, označovaná jako "sociální dyslexie") a "atypický" autismus (postižené děti projevují autistické rysy či sklony).

K poruchám autistického spektra patří ještě další onemocnění, někdy je mezi ně zahrnován i Rettův syndrom (spojený s těžkou neurologickou poruchou a poruchami pohybu a koordinace). V případě dalšího typu autismu, tzv. Hellerova syndromu, se dítě vyvíjí do třetího či čtvrtého roku života naprosto normálně a poté dochází k nástupu těžké mentální retardace a ztrátě doposud nabytých schopností.

To, co všechna tato onemocnění spojuje, jsou problémy ve třech hlavních oblastech - sociální interakce a chování (narušené neverbální chování, vytváření vztahů s vrstevníky, chybí sdílená pozornost a sociální a emoční empatie, dítě se straní a hraje si o samotě); komunikace (řečové vady, neschopnost normálně konverzovat, stereotypní opakování slov); představivost, zájmy, hra (abnormální zaujetí pro jednu nebo více činností, lpění na rutině a zaběhnutých rituálech, odpor ke změnám a stereotypně se opakující pohyby).

Některou z forem autismu trpí přibližně jedno ze 167 dětí. Onemocnění jsou to vrozená, podmíněná geneticky. Kromě toho se též uvažuje i o vlivu různých rizikových faktorů v těhotenství (jako například virová onemocnění) a pre-/perinatální komplikace.

Obecně jsou více postiženi chlapci (tři až čtyři postižení na jedno děvče), u Aspergerova syndromu je toto číslo ještě vyšší. Rettovým syndromem trpí pouze děvčata, jelikož chlapci s touto mutací se vůbec nenarodí.

Terapeutické zásahy jsou poměrně omezené a zahrnují především různé speciální pedagogické programy a nácviky komunikace a kontaktu s ostatními lidmi. Ty bývají někdy doplňovány různými druhy terapií jako canisterapie nebo hipoterapie. Vzhledem k příčinám poruch, které jsou často rozdílné, je zatím těžké najít nějaké léčivo, které by bylo v případě autismu účinné.

 

Právě se děje

Další zprávy