Anonymous

27. 10. 2011 16:39
Anonymous je síť hackerů, která funguje zhruba od roku 2003, ale do širšího povědomí se dostala až o sedm let později v souvislosti s útoky na instituce, jež ohrožovaly existenci serveru WikiLeaks.
Maska, která se stala symbolem skupiny Anonymous.
Maska, která se stala symbolem skupiny Anonymous. | Foto: Reuters

Anonymous je svým způsobem unikátní anonymní hackerská skupina, která iniciuje občanskou neposlušnost vůči zkorumpovaným vládám, uzurpátorským režimům a nenasytným korporacím. Fakticky už síť hackerů funguje zhruba od roku 2003, ale do širšího povědomí se dostala až o sedm let později v souvislosti s útoky na instituce, jež ohrožovaly existenci serveru WikiLeaks.

Hnutí není nijak strukturované a očividně se jedná o decentralizovanou organizaci, jejíž členové pochází z různých částí světa a normálně žijí své vlastní životy. Činnosti skupiny pak bývají označovány jako hacktivismus, což je složenina slov hacker a aktivismus. Spojení těchto slov o charakteru aktivit poměrně jasně vypovídá.

Během posledních let skupina úspěšně napadla několik velkých a zdánlivě nedobytných internetových serverů jako je platební služba PayPal, síť elektronických karet Visa a Mastercard či web firmy Sony. Podíleli se však třeba i na organizaci demonstrací během íránských prezidentských voleb, likvidaci sítí s pedofilním materiálem nebo na zveřejnění platů šéfů amerických bank.

Protesty proti scientistům

V lednu 2008 na internetový server YouTube pronikl rozhovor s Tomem Cruisem pořízený Scientistickou církví. Dotyčný nahrávající však nedisponoval autorskými právy na tehdy již proslulou nahrávku a církev po serveru začala chtít, aby video odstranil. Jakožto reakci na takové jednání pak skupina Anonymous zformovala projekt zvaný Chanology, který postupně začal scientisty různými způsoby napadat.

Několikrát proběhly pokusy o přehlcení scientistických serverů, jež se rázem staly pro běžného uživatele nedostupné. Následovala série otravných telefonátů či faxů s účelem vyčerpat barvu z tonerů a aktivity vyústily zorganizováním několika protestních akcí přímo před budovami církve.

Protestní akce se pak ještě několikrát opakovaly a jedna z nich se uskutečnila například na premiéře filmu Valkýra s Tomem Cruisem v hlavní roli.

Íránské prezidentské volby

V červnu 2009 v íránských prezidentských volbách zvítězil Mahmúd Ahmadínežád s více než dvěma třetinami hlasů a reformní kandidát Mír Hosejn Músáví, jenž byl všeobecně považován za favorita, je prohlásil za zfalšované. Výsledek vyvolal velkou vlnu protestů a vláda se snažila informace o demonstracích různě cenzorovat.

Na tento popud Anonymous společně s portálem The Pirate Bay a několika íránskými hackery vytvořily web nazvaný Anonymous Iran, který podporoval nevládní zelené hnutí a umožnoval výměnu informací mezi světem a Íránem. Ani přes rozsáhlé a krvavé protesty však revoluce nevedla ke změně politického vedení.

Operace odplata

Zatímco řada politiků a firem se po zveřejněné amerických depeší na serveru WikiLeaks pokoušela kontroverzní web zrušit, aktivisté z Anonymous mu naopak vyjádřili svou podporu a zahájili akci zvanou Operace odplata.

Ta spočívala v napadení serverů těch firem, které s WikiLeaks najednou nechtěly mít nic společného. Zablokování účtů se tak společnostem Visa a MasterCard vymstilo dočasným vyřazením jejich sítě, zablokované pak byly třeba i stránky švédské vyšetřovatelky Juliana Assange, která jej stíhala za sexuální delikty.

Další akce

Aktivity rozsahu Operace odplata skupina zatím nezopakovala, ve svém hacktivismu však dále pokračuje a v roce 2011 Anonymous například podporovali povstalce během arabských revolucí, pronikli na úvodní stránku počítačové bezpečnostní firmy HBGary nebo zveřejnili platy šéfů největších amerických bank.

Začátkem listopadu 2011 hackeři plánovali vyřadit z provozu největší současnou sociální síť Facebook, nicméně útok byl nakonec z nejasných důvodů odvolán.

 

Právě se děje

Další zprávy