Varnsdorf

27. 1. 2015 23:39
Varnsdorf se nachází v okrese Děčín v Ústí nad Labem.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Mirek256

Varnsdorf leží na řece Mandavě ve Šluknovském výběžku poblíž hranic s Německem.

Historie:

Původní ves vznikla ve 13. století. První písemná zmínka pochází z poloviny 14. století. Hospodářství v okolí Varnsdorfu prosperovalo díky těžbě stříbra v Jiřetíně pod Jedlovou. Husitství kraj významněji nezasáhlo, území Varnsdorfu bylo pod ochranou Žitavy.

Základní údaje

Rozloha: 26,21 km²

Počet obyvatel: 15 664

Kraj: Ústecký

Okres: Děčín

Starosta: Stanislav Horáček

PSČ: 407 47

Roku 1570 se Varnsdorf stal samostatným panstvím. Během třicetileté války (1618 až 1648) bylo panství zkonfiskováno a v roce 1641 prodejem přičleněno k rumburskému panství. Válečný konflikt zasáhl Varnsdorf přímo. Město bylo obleženo švédskými vojsky a roku 1642 byl dobyt a zničen nedaleký hrad Tolštejn. Po třicetileté válce z města emigrovalo nekatolické obyvatelstvo. Panství v roce 1681 odkoupili Lichtenštejnové, kterým patřilo až do roku 1919.

Od 18. století se ve Varnsdorfu rozvíjela textilní výroba, nejprve plátenické manufaktury a roku 1786 se začala dovážet bavlna. V roce 1777 byla založena firma Frölich, která od roku 1790 vyráběla samet. K dalšímu rozkvětu textilního průmyslu došlo na počátku 19. století za napoleonských válek. Na město byl Varnsdorf povýšen v roce 1868.

Varnsdorf má své místo také v církevních dějinách. Na protest proti dogmatu o papežově neomylnosti zde v 70. letech 19. století vznikla místní starokatolická církev, což byla jedna z prvních obcí této církve v rakouské monarchii. V roce 1877 byla tato církev uznána státem a roku 1897 bylo z Vídně do Varnsdorfu přeloženo její biskupství.

V této době došlo k mohutnému průmyslovému rozvoji, který byl podpořen výstavbou železnice z Děčína. Začátkem 20. století měl Varnsdorf 160 továren a většina obyvatel pracovala v průmyslové výrobě. Po první světové válce se textilní průmysl ocitl v hluboké krizi. V roce 1938 se Varnsdorf ležící v Sudetech stal součástí nacistického Německa. Druhá světová válka se města přímo nedotkla. Varnsdorf nebyl ani bombardován. Po válce však došlo k odsunu Němců a do města začali přicházet noví obyvatelé.

Po roce 1948 se tvář města začala výrazně měnit. Došlo k výstavbě panelových sídlišť a byly demolovány některé historicky cenné objekty.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Mirek256

Ve Vandsdorfu se nachází několik církevních staveb. Nejstarší je kostel svatého Petra a Pavla, který stojí na místě původního kostela ze 13. století. V okolí města se nacházejí tzv. podstávkové domy, které ukazují způsob života původních obyvatel Varnsdorfu, prostých sedláků, tkalců a řemeslníků. U silnice mezi Varnsdorfem a Studánkou se nachází Švédská mohyla. Ta vyznačuje místo, kde se za třicetileté války střetla švédská a císařská vojska. V roce 2003 byla znovuotevřena vyhlídková věž s restaurací na vrcholu Hrádku, kterou v roce 1904 postavili varnsdorfští členové Horského spolku pro nejsevernější Čechy.

Tradiční akcí je Varnsdorfské hudební léto, které nabízí pestrou paletu koncertů, a také celostátní festival scénického tance Tanambourrée.

Instituce ve Varnsdorfu:

Městský úřad Varnsdorf tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Varnsdorf patří do obvodu Okresního soudu v Děčíně. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ústí nad Labem.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Úřad práce České republiky má ve Varnsdorfu kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

Další zprávy